Министър Иван Шишков: Индикативният размер на заявените индексации от строителните фирми, изпълнители към ВиК операторите, са в общ размер от 93 618 093 млн. лв. без ДДС
"По Оперативна програма „Околна среда 2014-2020“ в изпълнение на 14 проекта за изграждане на ВиК инфраструктура при приоритетна ос „Води“, бенефициенти, на които са ВиК операторите на обособените територии на областите Бургас, Варна, Видин, Враца, Кърджали, Перник, Смолян, Пловдив, Сливен, Стара Загора, Шумен, Ямбол, Русе и Силистра. С постановление 290 от 2022 г. на Министерски съвет е приета Методика за изменение на цената на договорите в строителството, която предоставя възможност в хода на изпълнение на строителните дейности по договорите между възложител и изпълнител, сключени по реда на Закона за обществени поръчки, стойността на договорите да бъде актуализирана с цел отразяване на нарасналите цени на основните стоки и материали". Това заяви министърът на регионалното развитие и благоустройството арх. Иван Шишков в отговор на въпрос на депутата Джевдет Чакъров, относно индексацията на ВиК проектите, изпълнявани със средства от Оперативна програма "Околна среда 2014 - 2020".
"Позовавайки се на предоставените чрез методиката възможности за индексация на договорите за строителство, строителните фирми, изпълнители на ВиК инфраструктурни обекти в обхвата на административните договори, сключени между Управляващия орган на ОПОС 2014-2020 и ВиК операторите, като бенефициенти по оперативната програма, са предявили искания до дружествата за прилагане на методиката на основание чл. 118а, ал. 1, от ЗОП", коментира още министърът.
"Тези ВиК оператори, при които ще се осъществява индексация на договорите за строителство са провели разговори с УО на ОПОС в края на 2022 г. и началото на 2023 г, като от тяхна страна има потвърждение, че актуализираната стойност на договорите, която трябва да се осигури към безвъзмездната финансова помощ ще бъде отпусната", подчерта министър Шишков.
От думите му стана ясно индикативният размер на заявените индексации от строителните фирми, изпълнители към ВиК операторите са в общ размер от 93 618 093 млн. лв. без ДДС, в която сума са включени и средства, които следва да се осигурят чрез самоучастие на ВиК дружествата в качеството им възложители в инвестиционния процес.
"При повечето от цитираните ВиК оператори предстои подписване на анекси, след което същите ще разполагат с ресурс за разплащане със строителите. Строителите са били уведомени, че мотивираните им искания за индексация на изпълняваните от тях договори ще бъдат удовлетворени и няма да има спад в темповете на изпълнение на извършените от тях строителни дейности", поясни той.
"Процедурата по заявление отпускане на средствата за индексация на безвъзмездната финансова помощ е в етап на финализиране. ВиК дружествата са предвидили и необходимите средства за актуализиране на самоучастието си, като ще се разчита освен на свободни парични средства, така и на такива от кредитни институции. Във връзка с изложеното и предвид създадената организация и комуникация между заинтересованите страни по този въпрос не може да се възприеме, че съществуват рискове по отношение на изпълнението на строителните дейности", заяви Иван Шишков.
Той подчерта, че към настоящия момент няма индикации изпълняваните ВиК проекти по ОПОС да не бъдат довършени поради финансови причини.
"В целия този проблем, в който ние сме почти на финала да осигурим допълнителното финансиране на целия този сектор се оказва, че държавата трябва да осигури още 90 млн. лв., за да няма риск по програмата. Риск няма да има. Очевидно ще трябва да се намери допълнителен начин на финансиране, но към днешна дата имаме допълнителен проблем, наложен с това, че трябва да се намерят 90 млн. лв. във връзка с обществени поръчки, проведени през 2019-2020 г.", каза министърът.
В заключение той сподели, че определено ВиК секторът трябва да се развие много по-активно.