Наука

Доц. д-р инж. Стойна Костова, зам.-ръководител катедра „Транспортно строителство и съоръжения“, ВТУ „Тодор Каблешков“: Катедра „Транспортно строителство и съоръжения” е ковачница за кадри в областта на пътния и жп транспорт в България

Доц. Костова, специалността „Транспортно строителство” се изучава във ВТУ „Тодор Каблешков” от 1922 г., от създаването на висшето училище. Успешно ли се реализират завършилите я?

През миналата година Висшето транспортно училище чества своята 100-годишнина. Събитията бяха под патронажа на държавния глава Румен Радев, като през март 2022 г. той посети ВТУ и изнесе публична лекция на тема „Наука и иновации – еднопосочен билет за устойчиво развитие“. Специалността „Транспортно строителство“ е основната за обучението на кадри за изграждането на жп линии и пътна мрежа. Едновременно с това във ВТУ „Тодор Каблешков“ се създават всички инженерни и икономически кадри, които са необходими за изпълнението на транспортните артерии в цялостен вид. Студентите ни изучават и много съвременни специалности, като „Електромобили“, „Сигурност в транспорта“, „Логистика“, „Геотехника и инженерна геология“, „Строителство на газо- и нефтопроводи” и др.

Катедра „Транспортно строителство и съоръжения” е ковачница за кадри в областта на пътния и жп транспорт в България. Строителните инженери, завършилите специалности в нея, заемат позиции в управленските и проектантски екипи в най-големите национални предприятия и структури в сферата, като Национална компания „Железопътна инфраструктура“, „Метрополитен“ ЕАД, „Транспортно строителство и възстановяване“ ЕАД и др.

Уникалността на ВТУ „Тодор Каблешков“ е, че то е събрало всички възможни специалности в областта на транспорта. Или с други думи, това е „транспортният университет“ на България. Много от нашите възпитаници се реализират професионално в чужбина и там също се представят на висота.

Имате научноизследователски интереси в много области, сред които са земната механика и фундирането, строителното инженерство и конструкции, занимавате се и с международните отношения на ВТУ.

В сферата на висшето образование и науката има доста интересни и неизследвани области, а и в съвремието ни се появяват много нови. Аз най-вече се интересувам от земната механика и фундирането. Също така и от всички инженерно-строителни дисциплини, като „Инженерна геология“,„Сеизмично инженерство“, „Строителни материали“, „Стоманени и дървени конструкции“ и други. Факт е, че проблемите в строителството са взаимосвързани и успешното им решаване се нуждае от многостранен комплексен подход.

Част от настоящите ми интереси са свързани със синхронизиране на българските стандарти с европейските - с така наречените Еврокодове. Тези стандарти са рамката за постигането на по-добро строително инженерно проектиране.

Международните връзки също са изключително важни за мен. В областта на науката такива контакти генерират импулси за развитие и съизмерване с постиженията на света. Това може да се свърже и с изконните интереси на българското общество към модерната наука и знание. Изграждането на добри международни отношения в областта на науката е ключово за интензивното развитие на цялото ни общество.

Привилегията на студентите от ВТУ да учат и живеят в един от най-модерните кампуси в България се допълва от непрекъснатите усилия на академичното ръководство за създаване на съвременни лаборатории по различните специалности, като например кабинета по „Строителни конструкции”. Разкажете ни за последните придобивки на университета.

Изключителният кампус на Висшето транспортно училище „Тодор Каблешков“ е особена гордост за нас. С пълно право го наричаме кампус, защото в базата на ВТУ е осигурено всичко необходимо за обучението и живота на нашите възпитаници. Студенти, докторанти, преподаватели и служители могат да ползват модерните здания, общежитията и цялостната прекрасна инфраструктура на института, да спортуват. В кампуса на ВТУ има 9 корпуса с библиотека, читалня, учебни зали, лаборатории, кабинети, аули. Много се прави за създаване на модерни условия за младите хора, които обучаваме. Например през 2022 г. беше обновена лабораторията по „Земна механика“. Преди две години открихме и учебна зала по „Гео­техника“. Те се ползват от нашите студенти и от ОКС „Бакалавър“ и ОКС „Магистър“.

В богатата учебна база на ВТУ се провеждат курсове и за специалисти в областта на автомобилния и жп транспорта. Извършват се и част от изследванията в различни сфери на науката в рамките на международни и национални проекти. Научните проучвания са основа за бъдещото развитие на специалистите и докторантите във ВТУ.

Много млади хора, които се дипломират във ВТУ, избират пътя на науката и преподавателската дейност.

Така е, наши възпитаници постъпват в редиците на ВТУ „Тодор Каблешков“ - инженери и докторанти продължават кариерата си като преподаватели в сферата на транспортното строителство и други области. Академичното израстване е активно подпомагано и подкрепяно от ръководството в лицето на ректора на ВТУ проф. д-р инж.-икон. Даниела Тодорова.

Привличането на млади кадри е ключов процес, гарантиращ бъдещето на ВТУ „Тодор Каблешков“, и на този етап мога да кажа, че се справяме добре. Модернизирането и развитието на транспортната инфраструктура е приоритет с основно значение за всички отрасли в нашата страна. Да се надяваме, че в бъдеще проблемите в тази сфера ще бъдат все по-малко и все по-незначителни.

ВТУ „Тодор Каблешков“ бе част от програмата на ХVI Национална конференция с международно участие по транспортна инфраструктура в Несебър. Модератор на един от панелите и активен участник в дебатите бе проф. д-р инж. Чавдар Колев. Важно ли е участието в подобни форуми?

Да, особено в националната конференция по транспортна инфраструктура, която се наложи като основно събитие за споделяне на знания, изследвания и научни търсения в областта на транспорта, геотехниката, екологията и др. Тази година бяха дискутирани проблеми, свързани с безопасността на движението по пътищата и как може да се повиши сигурност­та. През 2023 г. за първи път сборникът на конференцията ще бъде публикуван като отделен том на списание IOP Conference Series: Materials Science and Engineering, индексирано в Webof Science.

Конференциите на ВТУ също дават възможност на специалистите и инженерите да обменят опит и да публикуват материалите си в списание „Механика, транспорт, комуникации“, издавано от нашия университет. Традиционно в международната ни научна конференция „Транспорт“ участват български и чужди експерти, специалисти и докторанти, включително и студенти и младите учени, които могат да публикуват свои трудове в списанието „Млад форум“, което също се издава от ВТУ „Тодор Каблешков“.

Учените и педагозите на ВТУ са високо ценени за техните постижения, професионализъм и отдаденост навсякъде. Когато говорим за високи стандарти при представянето на учените и преподавателите от ВТУ „Тодор Каблешков“, то това не е новост.