Топлоизолационна система при плосък покрив без въздушен слой
Топлоизолационна система при плосък покрив без въздушен слой
Следвайки целта си да бъде максимално полезен на строителния бранш, през 2023 г. вестник „Строител“ стартира рубриката „Полезни съвети“. В нея веднъж месечно на страниците на изданието публикуваме материали, предоставени от секциите на Камарата на строителите в България и партньорски организации като Българската асоциация за изолации в строителството (БАИС), които показват успешни практики от науката и практиката, свързани със строителни дейности.
В брой 30 от 2023 г. на в. „Строител“ представихме пилотно материал на БАИС на тема „Как правилно да се залепват топлоизолационните плочи при контактна фасадна система“. Последваха материали от асоциацията за: оформяне на някои специфични детайли при изпълнение на фасадна топлоизолация; топлоизолацията на цокъла; външната топлоизолационна комбинирана система с покритие от мазилка; топлоизолационната система, залепена към вътрешната повърхност на фасадната стена (ITICS); оформяне на топлоизолационната система около прозорците.
В настоящия брой може да получите полезни съвети за топлоизолационна система при плосък покрив без въздушен слой.
БАИС
Топлоизолационната система при плосък покрив без въздушен слой (невентилируем, „топъл“ плосък покрив) с отопляемо подпокривно пространство се проектира, като:
- Система при единичен топъл плосък покрив;
- Система при обърнат топъл плосък покрив;
- Система с топлоизолация, залепена от долната страна на покривната плоча;
- Система с топлоизолация върху конструкция с покритие от профилирана ламарина и хидроизолация;
- Система с конструкция и топлоизолация от долната страна на покривната плоча (окачен таван).
В настоящата статия ще се спрем на система при единичен (топъл) плосък покрив.
Система при единичен (топъл) плосък покрив
- Проектиране
Система при единичен плосък покрив (покрив с една носеща конструкция, която е едновременно таванска и покривна) при ново строителство се проектира със следните задължителни елементи:
– Пароизолация върху носещата конструкция (най-често стоманобетонната плоча);
– Топлоизолационен слой;
Забележка: Може да служи и за оформяне на наклоните, при по-големи площи за намаляване на натоварването на покрива чрез специално изрязани топлоизолационни плочи или чрез стъпаловидно подреждане на топлоизолационни плочи с различни дебелини.
– Пародифузно фолио;
– Циментова замазка (бетон) за наклон (при по-големи дебелини се изпълнява в два или повече слоя);
– Хидроизолация;
– Защита на хидроизолацията.
Забележка: Ако се прилага хидроизолация с лека защита, тя трябва да е залепена или механично закрепена.
- Детайли
Единичен (топъл) плосък покрив със стоманобетонна покривна конструкция при топлоизолационни системи от твърди топлоизолационни плочи.
а) При ново строителство (Фиг. 1 – 5).
б) При реконструкция.
В този случай бетонът за наклон е вече изпълнен и върху топлоизолационния слой се изпълнява самозащитна замазка (Фиг. 6).
– При топлоизолационни системи с полиуретан, полаган на място с машина, полиуретанът реагира по химичен път с бетоновата основа и няма нужда от пароизолация. След полиуретана се прави замазка за наклон и след това се полага паропропусклива хидроизолация (полиуреатан или битумно-полимерна суспензия на водна основа) (Фиг. 7).
- Работни операции
Работните операции при изпълнение на топлоизолационна система при единичен топъл плосък покрив включват:
– Монтиране на пароизолационен слой върху покривната плоча;
– Полагане на топлоизолационен слой върху пароизолацията. Плочите/ламелите се редят плътно една до друга и се закрепват съгласно изискванията на проекта;
– Полагане на слой пародифузно фолио;
– Полагане на бетон/циментова замазка с променлива дебелина за оформяне на наклони към водоотвеждащите елементи (сифони, барбакани);
– Полагане на хидроизолация, съгласно проекта;
– Полагане на подово покритие (при използваем покрив) или защита на хидроизолацията при неизползваем покрив.