Новини

Доц. д-р инж. Иван Кунчев, декан на Геодезическия факултет на УАСГ: Една от целите на Геодезическия факултет за мандат 2023-2027 г. е да увеличи международното сътрудничество

УАСГ има повече от 110 сключени споразумения с над 30 държави по програма „Еразъм +“

Доц. Кунчев, Геодезическият факултет на УАСГ е единствен в страната. Той е водещото звено за осигуряване с професионални кадри в областта на геодезията, картографията, кадастъра, фотограметрията и др. важни за икономиката и науката сфери. В началото сме на поредната кандидатстудентска кампания. Какви са очакванията Ви?

Прогнозата ми е, че за поредна година ще изпълним на 100% държавната поръчка (ДП) за специалност „Геодезия“. Надявам се и леко да увеличим приема до около 90% от ДП за другите две специалности във факултета - „Устройство и управление на земи и имоти“ (УУЗИ) и „Управление на европейски инфраструктурни проекти“ (УЕИП). Тъй като отдавна нямаме проблеми с приема в „Геодезия“, искам да обърна внимание на споменатите специалности, които се надграждат една от друга. УУЗИ и надграждащата УЕИП са уникални за България, бих казал – и с пълно основание, че са „бутикови“. В близките 2-3 г. разчитам да увеличим осезателно приема по тях. Основанията ми са свързани с очакваните конкретни мерки и действия в кратко- и средносрочен план (приоритетно с европейско, но и с държавно финансиране) по структуроопределящи за страната ни концепции, програми и планове за пространствено развитие, планиране и устройство на териториите. Те са свързани с: автомагистрали и високоскоростни пътища; високоскоростни жп линии; възстановяване и ново хидромелиоративно и хидротехническо строителство; критична инфраструктура като тунели, енергийни обекти и др.; устойчиво земеползване и устройство на земеделските територии. Това гарантира не само професионална реализация на 100% от завършилите тези специалности, но и заплащане над средното за страната.

Нека припомним, че специалността „Геодезия“ е наследник на „Земемерно инженерство“ – една от първите две специалности, които се откриват през есента на 1942 г. със създаването на Висшето техническо училище. Подготвените кадри са участвали практически във всичко, построено в България – жилищни сгради, пътна и жп инфраструктура, язовири и напоителни системи и т.н.

Можем само да се гордеем, че вече близо 82 години провеждаме успешно обучение в областта на геодезията, картографията, фотограметрията и кадастъра в полза и интерес на страната и обществото. Освен че са участвали практически във всичко, построено в България, нашите възпитаници имат ключова роля и в други два фундаментални процеса за последните около и над 30 г. Единият е създаването и поддържането на картата на възстановената собственост за земеделските и горските територии и регистрите към нея (по реда на Закона за собствеността и ползването на земеделските земи и на Закона за възстановяване на собствеността върху горите и земите от горския фонд). Другият е изготвянето на кадастралната карта и кадастралните регистри, вкл. специализирани карти и регистри, както и внедряването на информационната система на кадастъра и имотния регистър (по реда на Закона за кадастъра и имотния регистър).

Успоредно с всички изброени дотук наистина важни и основни дейности нашите възпитаници са участвали, участват и ще участват в: създаването и поддържането на единната геодезическа основа за извършване на всички геодезически и картографски дейности; осигуряването на актуална и единна геоинформация за територията на страната; изготвянето на устройствени схеми и планове, както и на проекти в инвестиционното проектиране; геодезически дейности в строителството; изработването на проекти за устройство на земеделски земи.

От учебната 2016/ 2017 г. специалност „Геодезия“ е част от регулираните професии в направление „Архитектура, строителство и геодезия“. Това в отговор на нуждата от повече инженери по геодезия ли бе направено?

Към момента обучението по „Геодезия“ в Геодезическия факултет на УАСГ отговаря на държавните изисквания на две регулирани професии в професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“: „Инженер в геодезията, картографията и кадастъра“ и „Инженер в инвестиционното проектиране – част Геодезическа“. Сам по себе си този факт е показателен за важната роля, място и значение на тази специалност за страната и за хората. Упражняването й е определено чрез законови, подзаконови и административни разпоредби, които регламентират три неща. Първото е притежаване на изискуемата професионална квалификация. Второто – правоспособности в 4 области (геодезия; картография; дейности по кадастъра; устройствено планиране и инвестиционно проектиране). Третото е членство в признатите от държавата професионални организации – Камарата на инженерите по геодезия и Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране.

Уверено мога да кажа, че нужда от инженери по геодезия винаги е имало и ще има и в бъдеще. В момента Геодезическият факултет разполага с 56 преподаватели на трудов договор, които са структурирани в 5 катедри – всичките профилиращи, специализиращи и дипломиращи. Заедно с преподавателите от другите четири факултета на УАСГ гарантирано осигуряваме придобиването на необходимите знания, умения и компетентности от нашите студенти с оглед на тяхната успешна професионална реализация.

УАСГ има много европейски партньори, с които работи по програма „Еразъм +“. Къде се намира Вашият факултет на картата на международното сътрудничество? Какво предстои?

През 1942 г. с указ на цар Борис III са назначени първите петима избрани редовни професори в УАСГ (тогава Висше техническо училище), които са изпратени на едногодишна специализация в Цюрих и Виена. На практика първите учебни планове на УАСГ са базирани на тези на Техническия университет във Виена. Тоест още от създаването си УАСГ поддържа интензивни и ползотворни отношения с водещи чуждестранни висши училища с профил в професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“.

Геодезическият факултет не прави изключение от тази установена през годините практика. Например ноторно известни със своите знания, умения и компетентности са завършилите през 70-те и 80-те години на миналия век студенти от държави, като Виетнам, Куба, Никарагуа, Сирия и др., които участваха в изпълнението на редица важни за техните страни геодезически, картографски и кадастрални дейности.

Към момента специално по програма „Еразъм +“ УАСГ има повече от 110 сключени споразумения с над 30 държави, голяма част от които имат отношение към Геодезическия факултет. По принцип интернационализацията на УАСГ е един от основните приоритети за мандат 2023-2027 г., т.е. интегриране на международно, междукултурно и глобално измерение в целите, начина на функциониране и процесите на преподаване и обучение в УАСГ.

Независимо от преминалата COVID пандемия и продължаващата война в Украйна, през последните години факултетът успява да реализира десетки входящи и изходящи мобилности на студенти, докторанти, преподаватели и служители. Мобилността е една от съществените характеристики на Европейското пространство за висше образование. С удовлетворение мога да отбележа, че УАСГ има водеща роля сред българските университети по краткосрочна изходяща мобилност по „Еразъм +“ за студенти с цел обучение и практика и за служители. За нас тази програма е съществен елемент за повишаване на професионалното развитие и разкриване на по-широки перспективи за обучение, реализация и академично израстване на нашите студенти, докторанти, академичен и административен състав.

Една от целите на Геодезическия факултет за мандат 2023-2027 г. е да увеличи международното сътрудничество във всичките му форми с партниращите страни от двата региона – Западни Балкани и Южно Средиземноморие. Само за следващите два месеца преподаватели от Геодезическия факултет ще реализират шест изходящи мобилности в държави от споменатите два региона в рамките на „Еразъм +“ и Централноевропейската програма за академичен обмен.