Новини

„HydroHacks: Бъдещето на водата” представи перспективите за кариерно развитие във ВиК сектора

На 11 април в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) се проведе интерактивното събитие „HydroHacks: Бъдещето на водата“. То бе организирано от Фондацията за развитие на водния сектор, а вестник „Строител“ бе медиен партньор. Инициативата събра на едно място студенти, преподаватели и водещи експерти в областта на ВиК сектора, които заедно разгледаха бъдещите тенденции и иновации в управлението на водните ресурси и инфраструктура. Денят беше изпълнен с богат набор от презентации и интерактивни игри, които стартираха с въведение от създателя на Фондацията за развитие на водния сектор инж. Благой Козарев, който е и председател на Комисията по професионална етика на Камарата на строителите в България (КСБ). Той акцентира върху значението на иновациите и на перспективите за кариерно развитие във ВиК сектора. „Изключително съм радостен да видя много млади и амбициозни хора, които са готови да допринесат за устойчивото бъдеще на нашите водни ресурси“, сподели инж. Козарев в своето откриващо обръщение.

Официални гости на събитието бяха инж. Илиян Терзиев, председател на УС на КСБ, инж. Иван Моллов, зам.-председател на УС на КСБ, Любомир Пейновски, председател на УС на „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ и на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД, инж. Лозко Лозев, председател на УС и изп. директор на „Български ВиК холдинг“ ЕАД.

В началото приветствие отправи инж. Илиян Терзиев. „В строителния сектор работят над 7100 фирми, които чакат да се влеете в редиците им. Ако имате желание да се развивате с нас в България, ние имаме много работа за Вас“, заяви той. Председателят на УС на КСБ адмирира създаването на Фондацията за развитие на водния сектор и провеждането на първото събитие на организацията. „Имате пълната подкрепа на КСБ”, допълни инж. Илиян Терзиев.

Основните акценти в програмата включиха презентации на теми, като „Отчитане на инфраструктурните ВиК проекти“ от инж. Александър Миков и „Управление на частни активи – експлоатация на пречиствателни станции“ от инж. Добромир Симидчиев. Тези сесии предоставиха задълбочен поглед върху настоящите предизвикателства в сектора и предложиха иновативни подходи.

Събитието беше изпълнено със

забавни интерактивни моменти –

игрите през целия ден стимулираха състезателния дух на младите хора. Участниците тестваха своите знания по теми от презентациите в реално време в платформата Khooth, като същевременно се запознаха с подробности относно инфраструктурните проекти и управлението на ВиК мрежи. Бяха раздадени награди – иновативни таблети Remarkable, което допълнително мотивира участие в надпреварите.

Заключителните презентации се фокусираха върху темите „Дигитализация в строителството“ – представена от Димитър Иванов, инж. Николай Нарижни и инж. Добромир Молдованов, „Проектиране и управление на ВиК мрежи“ - водена от инж. Златина Янева, както и „Проектиране на пречиствателни станции“, за която разказа инж. Виолета Найденова. Тези лекции изтъкнаха

значението на технологичните иновации и дигиталната трансформация в сектора.

Събитието „Hydro Hacks: Бъдещето на водата“ остави дълготраен отпечатък в съзнанието на младите хора, като им предостави не само знания и умения, но и вдъхновение за активно участие в развитието на ВиК сектора. Форумът подчерта

ангажимента на академичната общност и бизнеса към образованието и обучението

на бъдещите лидери в управлението на водни ресурси.

„HydroHacks: Бъдещето на водата“ демонстрира, че образованието и иновациите могат да вървят ръка за ръка, предоставяйки на младите специалисти възможностите и инструментите, необходими в работата им.

Организаторите и спонсорите на събитието заслужават благодарност за тяхната решителност и визия да създадат такава стимулираща и образователна среда, от която всички участници излязоха по-богати и по-мотивирани за бъдещи постижения.

Фондацията за развитие на водния сектор изразява своята благодарност към медийния партньор в. „Строител“, присъстващите официални лица – инж. Илиян Терзиев, инж. Иван Моллов, Любомир Пейновски, инж. Лозко Лозев, към всички лектори, към УАСГ и Хидротехническия факултет на университета за възможността събитието да се реализира, към КСБ и Българската асоциация по водите – за подкрепата, към Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“ и най-вече към ентусиазма и вдъхновението на всички присъстващи ученици и студенти. Благодарим Ви, без Вас стартът на това невероятно приключение, нямаше да бъде възможен!