Във Велико Търново се проведе тематичен финал по проекта „Аз мога да строя”
Велико Търново бе домакин на тематичен финал на възобновения проект „Аз мога да строя”. Събитието се проведе на 10 май в голямата зала на общината. Инициативата е на председателя на ОП Пловдив Пламен Иванов, който е и член на УС на КСБ, а организацията е на BG Алтернатива. Тя се реализира с подкрепата на Камарата на строителите в България и други браншови организации. Нейната цел е да възстанови творческите връзки между учениците от професионалните гимназии, студентите от висшите училища по строителство, архитектура и геодезия и строителния бизнес. Сега наименованието на проекта е допълнено – „Аз мога да строя - delecto”, в превод от латински „избран”, „забавлявам”.
Началото на тематичния финал даде Пламен Иванов, който подчерта, че това е нискобюджетна инвестиция, която ще доведе до високоефективни резултати. „Провеждаме я под формата на състезание, както беше и преди прекъсването. По този начин младите хора ще бъдат провокирани да разкрият най-добрите си качества, като влязат в ролята на архитекти, строителни инженери, геодезисти, реставратори и други“, заяви той.
В тематичния финал във Велико Търново се включиха
11 отбора от седем професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия и 2 отбора от професионална гимназия по вътрешна архитектура и дизайн
от осем областни центъра в България – Велико Търново, Сливен, Варна, Бургас, Пловдив, Пазарджик, Хасково и Монтана. Те представиха свои проекти в категориите „Реставрация“, „Споделено пространство“, „Сграда тип „Павилион“ и „Модерна жилищна сграда“. Идеите им бяха оценявани от жури, чийто председател бе доц. д-р инж. Венцислав Стоянов, преподавател в Строителния факултет на ВСУ „Любен Каравелов” и зам.-председател на Общото събрание на Висшето строително училище. В състава на журито бяха председателят на ОП на КСБ – Велико Търново, Венцислав Дончев, Уста Дарин Божков, единственият титулуван „уста“ в България, арх. Стефан Цонев, председател на САБ – Северен Централен регион, гл. ас. д-р инж. арх. Антон Гороломов, преподавател във ВСУ „Л. Каравелов“, инж. Клара Калудова, преподавател в СПГСГ „Арх. Г. Козаров“ – Сливен, и Владислав Кънчев, член на Областния съвет на ОП на КСБ - Пловдив.

Всички екипи се класираха за големия финал на „Аз мога да строя - delecto“,
който ще се проведе на 30 май в Пловдив.
„Академичното ръководство на ВСУ, представено тук от зам.-ректора доц. д-р инж. Илияна Стойнова, отстоява разбирането, че ние трябва да бъдем много близо до учениците. Искаме да им покажем, че естественият им път след успешно завършване на средното образование е във висшите училища по строителство, където ще усъвършенстват знанията си и ще добият нов опит. Строителството е много благородна професия, която дава самочувствие. Пожелавам на всеки, който я избере, някой ден с гордост да каже: „Тази сграда съм я построил аз!”, сподели пред в. „Строител“ доц. д-р инж. Венцислав Стоянов. Той изтъкна, че е изключително радостен, че проектът „Аз мога да строя” е възобновен. „Тази инициатива дава възможност на учениците от професионалните гимназии по строителство да усетят удоволствието от проектирането на една сграда, от реставрирането на къща, част от архитектурно-строителното богатство на България, да се сблъскат с някои от проблемите на бранша. Това е различен поглед извън учебната скамейка към това, което се случва на строителния обект. Надявам се при следващото издание на „Аз мога да строя - delecto”
да участват екипи от всички професионални училища в страната и да се докоснат до работата на строителя”,
заяви доц. Стоянов.

Разговаряхме и със Светослав Церовски, единствения студент от ВСУ „Л. Каравелов”, който бе сред консултантите на отбор от Пазарджик. Според него „Аз мога да строя - delecto” изгражда връзки между поколенията. „Гордея се с факта, че вече две поколения строителни инженери от нашата фамилия сме възпитаници на ВСУ „Л. Каравелов”. Моят баща беше офицер от Строителни войски, завършил е бившето ВНВСУ „Ген. Благой Иванов”, специалност „Промишлено и гражданско строителство“. Сега аз продължавам традицията. Още от десети клас работех активно в строителната фирма на баща ми”, каза Церовски.
Инж. Дарина Попова, консултант на отбор TEMPUS от ПГСГ „Арх. Георги Козаров” – Сливен, представи пред изданието на КСБ проекта им в детайли. Той е за реконструкция на коритото на една от реките в Сливен и облагородяване на пространството край нея. „Трасето е голямо, работата отговорна и в нея се включиха с експертна помощ преподаватели от катедра „Хидравлика и хидрология” на Университета по архитектура, строителство и геодезия. Така реално постигаме важна цел на инициативата „Аз мога да строя” – да бъде своеобразен „мост“ между гимназиите и университетите“, подчерта инж. Попова и добави, че проектът на учениците от TEMPUS би могъл да се реализира в обозримо бъдеще.
Попитахме за впечатления от състезанието и други членове на журито. „Аз за първи път съм в състава му, но имам наблюдения за този авторитетен национален конкурс отпреди десетина години. Тогава бях част от отбора на СГСАГ „Христо Ботев” – София, и имах възможност да се запозная с идеите на „Аз мога да строя” като участник“, коментира д-р инж. арх. Антон Гороломов. „Определено сегашното поколение от строителните гимназии много по-добре борави със софтуерните продукти, личи и голямото желание на учениците да научат нови неща, да се докоснат до по-възрастните си колеги от журито и от гостите. Най-ценното от подобен вид надпревари е различният от учебните часове опит по осъществяване на конкурсното задание, което ще им помогне да се насочат в близко бъдеще и към специалностите във висшите училища”, добави д-р инж. арх. Антон Гороломов.
Председателят на ОП на КСБ - Велико Търново, Венцислав Дончев бе лаконичен. „Състезанието успя!”, изтъкна той.
Пламен Иванов, член на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ – Пловдив: Състезанието може да излезе извън рамките на нашата страна и да стане международен конкурс
Строителният бранш добре си спомня, че подехме инициативата „Аз мога да стоя” през пролетта на 2009 г. След няколкогодишното прекъсване сега подновяваме състезанието между екипи от професионалните гимназии по строителство, архитектура и геодезия в страната. Ние отново „отъпкваме пътеката“, показвайки едно по-различно отношение към проблемите с обучението и професионалната квалификация в средното образование.
Новостартиралото „Аз мога да строя - delecto” показва, че пътят е труден, но правилен. Той се поддържа и от КСБ, и от КАБ, КИИП, САБ, от областните администрации, т.е. обществеността отчита, че строителният бранш не само може да променя визията на населените места, но има възможности в образователната система.
Наблюдаваме любопитен феномен – в професионалните гимназии относително малка част от децата показват способности и влагат изключителни амбиции да се реализират и в училище, и професионално. Останалите можем да определим като незаинтересована аморфна маса в частта „гимназия”, която се променя, когато учениците навлязат професионално в материята. Изследванията са ясни – в строителния бизнес навлизат само 5-6% от завършващите, това е твърде малко. Поради тази причина предложих възобновяването на това национално състезание.
„Аз мога да строя - delecto” дава насоки на все повече възпитаници на професионалните гимназии по строителство да търсят своята реализация чрез висшите училища като строителни инженери и архитекти. Освен това предприемчивите студенти търсят изява като консултанти в нашата инициатива.
Ще продължим да я развиваме в различни посоки. Убеден съм, че състезанието „Аз мога да строя” може да излезе извън рамките на нашата страна и да стане международен конкурс. Имаме положителни отзиви в тази посока от сродни структури във Франция, проектът може да се приеме като майсторски клас по специалността и гимназията и участниците да бъдат финансирани по „Еразъм+“.
Другата посока е свързана с разширяване на проекта по отношение на предметите, които навлизат. Специалността „Реставрация” е сред тях.
Класиране на отборите
Категория „Реставрация“
- Екип „Реноваторите“ – Велико Търново
- Екип „Нова генерация“ – Велико Търново
Категория „Споделено пространство“
- Екип TEMPUS – Сливен
- Екип „Инженеринг старс“ – Варна
- Екип „Интериорни зайчета“ – Пловдив
- Екип „Ботев дизайн“ – Пловдив
Категория „Сграда тип „Павилион“
- Екип Viola – Бургас
- Екип „Фюжън“ – Велико Търново
- Екип Hitstroy – Варна
Категория „Модерна жилищна сграда“
- Екип ПГДС „Цар Иван Асен II“ – Хасково
- Екип BuildTech – Пазарджик, и Building Xperience – Варна
- ПГСАКН „Проф. арх. Стефан Стефанов” – Монтана