Новини

Хилaри Клинтън откри форум в София посветен на женското предприемачество

Бившият държавен секретар на САЩ Хилари Клинтън събра в София лидери от публичния и частния сектор, за да бъдат идентифицирани начини за подкрепа на икономическия напредък на жените в световен мащаб. Събитието бе организирано от председателя на КРИБ Кирил Домусчиев и неговата организация Domuschiev Impact. В него се включиха президентът на Косово Вьоса Османи и Чери Блеър, основател на Фондация Чери Блеър за жените.

Сред присъстващите бяха президентът Росен Плевнелиев, зам.-председателя на ДПС Искра Михайлова, бившия вицепрезидент на ЕИБ Лиляна Павлова, Любомир Пейновски член на УС на КРИБ, председател на УС на „Европейски инвестиционен хъб в строителството“ и председател на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД към КСБ, Ренета Николова прокурист и главен редактор на вестник „Строител“.

По думите на Кирил Домусчиев, съосновател на "Домусчиев импакт" и член на Консултативния съвет на CGI, гласовете на жените предприемачи често остават нечути, а те са вдъхновяващи и може да бъде направено повече за техния успех. Преодоляването на разликата между половете ще даде тласък на икономиката с 3 трилиона долара, каза Домусчиев.

Той подчерта, че фокус на събитието е житейският път на Хилъри Клинтън, който е доказателство, че всичко е възможно. Домусчиев заяви, че част от тяхната мисия е да помогнат на жените да се чуе техния глас.

„Правата на жените са недовършената работа през 21 век. Трябва да намираме начини за помагаме на младите жени да получават образование, способности, така че да могат да развият своя потенциал“, заяви Хилари Клинтън. "За съжаление има хора, които искат да оставят тази врата затворена и не виждат ползата от разнообразието и равнопоставеността на жените в частния и държавния сектор", каза Клинтън.

Тя посочи, че участието на жените във всички сектори ще донесе огромни ползи за световната икономика и подчерта, че за нея е огромно удоволствие отново да бъде в София. Според бившия държавен секретар Хилари Родъм Клинтън истината е, че много жени и момичета се сблъскват с пречки. Те получават около 24 процента по-ниски доходи, наистина намират работа в по-ниско платени части на икономиката и със сигурност са недостатъчно представени в бордовете на директорите или на висшите ръководни позиции в корпоративния сектор. "От една страна имаме страхотни възможности, но трябва да бъдем честни по отношение на нагласите", посочи Клинтън, допълвайки, че предприятията, ръководени от жени, са получили 2 процента по-малко от инвестирания рисков капитал през миналата година.

"През последните поне 25 години, като политик, адвокат и като активист, аз видях, че колкото повече овластяваме момичетата и жените, това толкова повече се отразява на просперитета на всички граждани", каза Османи, подчертавайки, че борбата в тази насока е на няколко фронта. От една страна това е реформиране и насочване на икономическите политики по начин, който включва приноса на жените в работната сила, защото изключвайки ги, това ще забави икономическият растеж. Османи също така смята, че трябва да се въвличат жените повече в политиката, защото по този момент те имат думата при взимането на решенията.

По мнението на президента на Косово трябва да се инвестира повече и в политики, които подкрепят образованието на жените, защото то е важен аспект на икономическия полъх на вятъра.

Османи допълни, че трябва повече справедливост или повече върховенство на закона и равенство, защото в противен случай няма да се постигнат желаните резултати. "Овластяването на жените в икономическо отношение има ефект отвъд собствения им индивидуален успех. То овластява обществата да постигне повече", коментира тя, посочвайки за пример собствената си страна.