Савин Ковачев, директор на дирекция „Нормативни документи и анализи“ в КСБ: „Пътната карта” дава базови познания и насоки на всички, които искат да строят в България
Със своята прагматичност документът ще е полезен както за строители, така и за всеки гражданин
Както вече Ви информирахме, Камарата на строителите в България (КСБ) изготви и публикува пътна карта с практически съвети за осъществяване на всяка инвестиционна идея, свързана със строителство. Прагматичното помагало проследява целия процес - от осигуряването на терена, върху който ще се гради, през изработването на проект, различните режими за разрешаване и извършване на дейностите по Закона за устройство на територията (ЗУТ) до реализиране на самото строителство и въвеждането му в експлоатация. В приложение са дадени няколко примерни договора в полза на гражданите, които се заемат с обекти без повишена сложност или се захващат с ремонти. Автор на пътната карта е Савин Ковачев, директор на дирекция „Нормативни документи и анализи“ в КСБ. Той е познат в бранша като блестящ юрист, един от създателите на Закона за устройство на територията.
В предишния брой на вестник „Строител“ публикувахме първата част от документа, а в настоящия брой публикуваме и втората. За „Пътната карта“ и по други актуални за бранша теми със Савин Ковачев разговаря гл. редактор на в. „Строител“ Ренета Николова. Цялото интервю можете да прочетете в следващия брой на изданието.
Г-н Ковачев, „Пътна карта за реализиране на инвестиционна идея“. Как се зароди идеята да се създаде такъв документ? Колко време Ви отне и какви бяха предизвикателствата в процеса на подготовката му?
Идеята се зароди на предпоследното заседание на Управителния съвет на Камарата на строителите в България. Обсъждаше се по какъв начин, използвайки експертния потенциал на КСБ, ние може да помогнем на нашите членове, предимно малките и средни фирми, както и на всички, които имат интерес към техните услуги. Целта беше да окажем едно методическо съдействие на ползвателите на строителен продукт и обикновеният потребител да получи нашата визия за това как законосъобразно трябва да се реализира една инвестиционна мечта, ако може така да кажем. Самото наименование „Пътна карта“ беше една импровизирана идея на нашия председател инж. Илиян Терзиев, която много ни хареса, и решихме да запазим това на пръв поглед екзотично наименование. Но то е много точно според мен. То дава един алгоритъм на всеки потенциален инвеститор в нашата държава. Аз винаги съм смятал, че потенциален инвеститор е всеки един гражданин. Всеки един човек е имал идеята да направи нещо, което да остави след себе си, много от нас са започвали и са завършвали успешно един строителен обект, виждали са осъществени своите идеи, и са ги оставяли за идните поколения, които да ги помнят. Именно за да улесним тези хора, които невинаги се престрашават да ползват експертни съвети – било на архитект-проектант, било на инженер-проектант, било на юрист, решихме да дадем един написан на популярен език справочник, помагало, приятелски сборник от съвети. Той дава базови познания и дружелюбни насоки на всички, които искат да строят в България. Аз нямах големи проблеми със съставянето на „Пътната карта“, защото тя съдържа дълги години опит, който аз съм натрупал, и то, от една страна, като администратор, който създава закони, и от друга – като човек, който ги прилага. Никога не съм се откъсвал от практиката и затова беше лесно да направя това помагало, писането ми отне около 3 седмици. Мисля, че се получи един продукт, който ще се хареса на широката публика.