Общини

Кметът Ангел Геров: Община Пирдоп ще реализира проекти за подобряване на пътната инфраструктура

Темповете на новото строителство при нас са над средните за страната

Г-н Геров, приемете поздравления от името на Съвета на директорите и екипа на в. „Строител“ за преизбирането Ви за трети мандат кмет на Пирдоп. Пожелаваме Ви успех!

Сърдечно благодаря! За да те изберат хората за трети мандат, значи през годините в общината са се случвали добри неща – за жителите, за природата, за развитието на икономиката. Затова най-важната ми задача като кмет е да оправдая гласуваното ми доверие.

Прави впечатление, че центърът на града е много поддържан – има шадраван, чудесни алеи и е чисто. Така ли е и в крайните квартали на общинския център?

Гражданите очакват да е окосено, чисто и подредено, пешеходните пътеки и улиците да са в добро състояние с нужната маркировка и т.н. Стремим се да е така в цялата община, но не навсякъде успяваме. Има липса на работна ръка и затова в някои дейности, свързани с поддръжката, се включва и ръководният състав на администрацията, както и аз. Разполагаме с модерна техника за поддържане на зелените площи и за подновяване на хоризонталната маркировка, но тя не може да се управлява от всеки.

Обществото доста се промени и малцина са тези, които реално оценяват труда на хората, полагащи грижи за приветливата визия на населеното място – за събирането и извозването на отпадъците, за облагородяването. Това не е висококвалифицирана работа, но изпълнението й е жизнено важно за хората и за околната среда. Опитваме се да водим политика, за да променим отношението на съгражданите ни, но все още не сме успели да убедим хората на 100%, че например зеленият отпадък от дворовете може да продължи да се използва като компост при определени условия. Смесването на зеления с битовите отпадъци го прави негоден за компостиране. Разделното сметосъбиране е въпрос и на възпитание, което може да се постигне, ако отглеждаме децата си в добре поддържани паркове, без пластмасови бутилки на всяка крачка, опаковки, хартийки, угарки от цигари и прочие.

С какви капиталови разходи разполагате за 2024 г.?

И тази година не можахме да се възползваме от капиталовите разходи, които са по бюджета на общината. Причината е, че все още имаме да връщаме заем, който изплащаме в продължение на 9 г. 2024-та е последната година, в която държавата ще ни удържа пари.

Кандидатствахме с два проекта по Инвестиционната програма за общински проекти, финансирана от държавния бюджет. Единият е „Ремонт и рехабилитация на улици и тротоари в с. Душанци”, а другият - „Общински път Пирдоп - Душанци”. Имаме сключено споразумение с Министерството на регионалното развитие и благоустройството за проекта за пътната мрежа в Душанци. В процес сме на избор на изпълнител и се надявам скоро да можем да стартираме дейностите.

Работим и по друг проект, който е приоритетен. Търсим финансиране за водохващането на с. Душанци. Предвиждаме подмяна на остарелия довеждащ водопровод с полиетиленови тръби, с което окончателно ще се реши водният проблем за селото.

Отговарят ли изучаваните специалности в учебните заведения в общината на нуждите на регионалната икономика?

Широк е спектърът на професиите, които се изучават в средните училища в Пирдоп. В същото време процентът на безработица е изключително малък, което показва, че образованието на местно ниво е намерило икономическата ниша.

Младите хора в общината са с различни интереси, на които учебната ни система се опитва да отговори. От няколко години във водещото ни средно училище има паралелки с профил „Графичен дизайн”. В други две учебни заведения на територията ни се готвят средни техници за минната и медодобивната промишленост. Професионалната гимназия по туризъм и хранителни технологии „Никола Димов“ също подготвя кадри – бармани, сервитьори, готвачи и др.

Някои от завършилите младежи продължават образованието си в различни висши учебни заведения в страната.

В общината има доста забележителности – Еленската базилика, Лукановата къща, музеят „Никола Пушкаров”, църквата „Св. Успение Богородично”. Трудно ли е да се грижите за тях?

Ще започна от емблемата на община Пирдоп – Еленската базилика, за която срещаме най-големи проблеми от много време. За съжаление държавата е абдикирала от този архитектурно-строителен и културен феномен с национално значение. Тази историческа старина, датираща от IV-V век, е от малкото на брой запазени през вековете паметници на българщината. Девета година вече водим борба с Министерството на културата и с Националния институт за недвижимо културно наследство за намиране на правилния път за нейната реставрация и консервация. По думите на историци неслучайно тук е издигната толкова мащабна базилика с голямо селище, което да я обслужва.

В момента работим с амбициозен екип по нуждата от неотложни ремонтно-възстановителни дейности и се надяваме в най-близко време да излезем от задънената улица. Крайно необходимо е да ги направим, ако искаме да съхраним Еленската базилика за поколенията, защото е важна част от историята на България. След като изпълним реставрацията, ще можем да преминем към т.нар. социализация на терена – по-добър достъп, реклама, атракциони наоколо и други, за да увеличим броя на посетителите.

За църквата „Св. Успение Богородично” общината прави всичко нужно, за да бъде тя в изряден вид. За съжаление лятна буря порази една от емблематичните за града секвои до сградата. Гръмотевица разцепи дървото и част от него падна на земята. Щастие е, че не удари храма. Сега търсим вариант да решим естетически проблема с пречупената секвоя.

Лукановата къща също я поддържаме в много добро състояние. Срещаме проблеми с музея „Никола Пушкаров”, който не е собственост на общината, а на Института по почвознание „Никола Пушкаров”. Съответно ние не можем да правим кой знае какви инвестиции там. Все пак поддържаме покривната конструкция, за да няма течове. Музеят пази историята на гр. Пирдоп и на почвоведската наука в България.

Друга архитектурно-строителна забележителност на региона е мостът Куфарите.

И за него намесата на общината е от решаващо значение. През миналата година подменихме перилата. Постоянно извършваме и други дейности, свързани със съхранението на съоръжението, за да е безопасно и достъпно за хората.

Строи ли се в Пирдоп?

В момента в града се изграждат най-малко пет-шест еднофамилни домове. Отделно текат сериозни ремонти в стари или по-нови къщи, в апартаменти и др.

Общината усеща ръст на новото строителство не само по издаваните строителни разрешения, но и по количеството на строителните отпадъци, които за съжаление често се изхвърлят на нерегламентирани места. Смятам, че темповете на изграждане на нови обекти при нас са над средните за страната, забелязва се увеличение на инвестициите в жилищното строителство. Това като кмет само ме радва. В момента се подготвя началото на строежа на две жилищни кооперации между 5 и 6 етажа и на бизнес център със смесено предназначение. Това са по-големите проекти в града.

Разкажете ни за единственото село в общината – Душанци, което е популярна туристическа дестинация.

Прекрасно село с хубави хора. Надявам се проектите, които споменах, да се случат тази година. В този за рехабилитация на пътната мрежа в населеното място попадат 26 улици. Добрата пътна инфраструктура до и в селото в комбинация с язовир „Душанци” и прекрасната природа привличат много хора. Непрекъснато се търсят свободни терени за вилно строителство или за постоянен дом.

Яз. „Душанци“ е крупно хидротехническо съоръжение, изградено в периода 1968-1970 г. на р. Тополница. Намира се на около 7 км югоизточно от Пирдоп и на около 2 км от с. Душанци в полите на Средна гора и на 776 м надморска височина при стената. Водите му се използват за промишлени нужди. Язовирът е база на националния отбор по кану-каяк.

Ние сме индустриален район и туризмът при нас не е добре развит, но амбициите на местната власт са свързани с промотирането на общината и като туристическа дестинация. Край язовира в района на с. Душанци и обширната поляна наоколо, от която има прекрасен изглед към водното съоръжение, може да се развие пространство за отдих, за пикник излети, да се изградят беседки. Но за да изпълним успешно плановете ни за развитието на туризма, е необходимо първо да се подобри довеждащата инфраструктура до язовира.

На добро ниво ли е здравеопазването в общината? Често малките населени места срещат трудности в това направление.

Проблеми със здравеопазването има в цялата страна и ние не правим изключение. Добре е, че МБАЛ Пирдоп се поддържа от седемте общини акционери, които сме в Средногорието, и трите големи структуроопределящи предприятия – „Дънди Прешъс Металс“ Инк., „Елаците-Мед” АД и „Аурубис България“ АД. Благодарение на тази работеща схема все още я има нашата болница.

Не мога да не кажа, че държавата е абдикирала от общинското здравеопазване. Тя подкрепя големите градове, областните болници, а общинските здравни заведения са забравени. Но преди три години, когато ни връхлетя пандемията, именно общинските болници спасиха много много човешки животи.

Медиците ни наистина са много добри, обаче липсата на модерна техника, на достатъчно кадри плюс отношението на държавата оказва негативно влияние върху здравеопазването в Средногорието.

Казахте, че търсите финансиране за водохващането на с. Душанци. Достатъчна ли е питейната вода в общината?

Водоснабдяването на двете населени места на територията ни - Пирдоп и с. Душанци, се осъществява с питейна вода от каптирани извори, находящи се предимно в Стара планина и Средна гора. Общото количество на водните запаси от питейна вода е в нормите и е достатъчно за обслужване на населението.

На територията на общината е „Аурубис България“ АД, което споменахте като структуроопределящо предприятие за Средногорието. Какви инвестиции прави компанията?

Дружеството обяви мащабна програма „Инвестиции за прогрес. България 2027“ на стойност 800 млн. лв. През пролетта беше направена първата копка за разширяване на рафинерията за катодна мед в завода на компанията до градовете Пирдоп и Златица. Капацитетът за производство на катодна (рафинирана) мед ще бъде увеличен с 50% – от 230 000 до 340 000 тона годишно. Рафинираната мед е основен експорт на България. Разширяването на рафинерията ще помогне да бъде посрещната още по-добре нарастващата нужда от мед, елемента на енергийния преход в световен мащаб. Започва и изграждането на два нови фотоволтаични парка – „Аурубис-2“ и „Аурубис-3“, в допълнение към създадената през 2021 г. първа соларна централа. Одобрен е и четвърти етап – „Аурубис-4“. След завършване на проектите фотоволтаичният комплекс на „Аурубис България“ ще разполага с 41 MWp „зелени” мощности за собствени нужди, които ще осигуряват 15% от необходимата за производството енергия и ще пестят над 25 000 тона въглеродни емисии на година.

Какво още иска да каже кметът Геров в съвместната рубрика на в. „Строител“ и НСОРБ - „Кметовете говорят“?

На финала от страниците на уважавания от мен вестник „Строител” бих искала да споделя, че наскоро община Пирдоп бе удостоена от Асоциацията на българските градове и региони с почетна грамота и статуетка в категорията „Успешно управление на малка община 2024“. Отличието ни беше присъдено за успешно развитие и подобряване качеството на средата на живот.