Тема

Въведение във FIDIC

Д-р инж. Адриана Спасова, зам.-председател на Комитета по договорите на FIDIC и член на УС на Българското общество по строително право:

Уважаеми читатели,

През 2024 г. вестник „Строител“ стана на 15 години! С отбелязването на този юбилей отчитаме дългогодишната подкрепа на КСБ за приложението на типовите договори с условията на FIDIC у нас, редовно отразявано в изданието.

На фона на продължаващата политическа криза бизнесът има нужда от справедливи договорни условия, които дават ясно разпределение на риска при непредвидени обстоятелства. Строители и консултанти не могат да носят риска за непроучени геоложки условия, за грешки в кадастъра, за бавни съгласувателни процедури и други административни пречки. Фирмите няма как да оцелеят и да се развиват без компенсация за галопиращата инфлация. Изпълнителите не могат да работят на същата цена при удължаването на договорите с години поради незавършени процедури.

Настъпи моментът, когато КСБ реши да финансира подготовката на пакет типови договори за строителство и свързани услуги с Общите условия на FIDIC: Зелена книга за строителство и Бяла книга за услуги (проектиране, консултантски услуги по ЗУТ, инвеститорски контрол, подготовка/управление на проекта и други услуги за строителството).

Вестник „Строител“ започва рубриката „Месечна порция FIDIC“, за да демистифицира FIDIC и подпомогне приложението на договорите на FIDIC у нас. Целта е на малки порции да Ви запознаем с най-използваните в света договори, със спецификата на приложението им у нас, с добрите и лошите практики. Очакваме обратна връзка: ще се радваме да пишете до редакцията за конкретни теми или казуси, които искате да се изяснят, както и да споделите примери за добро управление на проекти или злоупотреби с тези договорни условия.

Пътят към повишаване ефективността в строителството, водещ към по-успешни проекти и нарастване на доходите, минава през стандартизацията, дигитализацията и сътрудничеството. Стандартните форми на FIDIC ни дават правилните инструменти за това, а ние ще Ви научим как да ги използвате.


Предимства на типовите договори

Историята на типовите договори за строителство е неразривно свързана с развитието на професията на инженера-консултант, която се появява във Великобритания след 1768 г. Инженерът е бил проектант и ръководител на проекта. По времето на кралица Виктория започва бърза индустриализация, изискваща развитие на инфраструктурата. Строителните фирми е трябвало да следват инструкциите на инженера и да изпълняват сложни проекти на твърда цена. В много случаи поради грешки на инженера при проектирането строителните фирми е трябвало да поемат разходите за измененията на проекта. Ситуацията става непоносима за тях, тъй като инженерът или архитектът е бил в много случаи по силата на договора единственият арбитър, към когото може да се отнесе спорът по договора.

Важна роля за развитието на строителните договори изиграва публикацията на Едуард Ример, представена в Лондон пред Института на строителните инженери (ICE) [Rimmer, E. The Conditions of Engineering Contracts. Paper No.5203, ICE Journal February, 1939, https://www.icevirtuallibrary.com/doi/abs/10.1680/ijoti.1939.14491]. Авторът препоръчва да се подготвят стандартизирани договорни условия, които са приложими при възникване на всякакви непредвидени ситуации. Договорите трябва да балансират правата и задълженията на страните и да предвиждат разумни компенсации, когато е необходимо. В публикацията се отчита фактът, че колкото и ерудиран и справедлив да е инженерът, той работи за клиент, който постоянно го притиска да завърши проекта в рамките на срока и бюджета.

ICE приветства идеите на Ример, но Втората световна война забавя издаването на стандартизирани договорни условия за строителство. Първото издание на Договорните условия на ICE излиза през 1945 г. FIDIC публикува за първи път Договорни условия през 1957 г., изготвени на база на тези на ICE, известни като Старата Червена книга.

Стандартните форми на договори имат следните предимства:

  • Икономия на време и разходи за подготовка на балансирани договорни условия.
  • Честото използване води до по-добро общо разбиране, което намалява споровете.
  • Участниците в търга не увеличават цената заради неизвестни рискове, както при на непознати договори.
  • Осигуряват справедливост за двете страни, което означава по-голяма увереност на изпълнителя относно разпределението на риска от непредвидени обстоятелства.
  • По-лесно е обучението за приложението на типови договори.
  • Договорните условия са предсказуеми, като неопределеността се уточнява или чрез съдебната практика, или в ръководства за приложението им.
  • Използването им гарантира спазване на ясни принципи и приложение на добри практики.

Счита се, че най-често използваните международни договори за строителство са формите на Международната федерация на инженерите–консултанти (FIDIC, http://www.fidic.org) и Нов инженерингов договор (NEC, https://www.neccontract.com). Те включват цели „семейства” договорни условия, даващи възможност за избор на подходящата за проекта стандартна форма.

Какво е FIDIC

Международната федерация на инженер-консултантите FIDIC е основана през 1913 г. от три франкофонски европейски национални асоциации: от Франция, Белгия и Швейцария. Затова акронимът е френски: Fédération Internationale des Ingénieurs-Conseils. „Качество, устойчивост и интегритет“ са трите основополагащи принципа на FIDIC, оставащи актуални след повече от 110 години.

Основните приоритети, приети от FIDIC, са следните:

  • Да представлява инженер-консултантския сектор в световен мащаб.
  • Да подобрява имиджа на инженер-консултантите.
  • Да бъде авторитет по въпроси, свързани с бизнес практиката.
  • Да отстоява устойчивостта и развитието на инженер-консултантския сектор в световен мащаб.
  • Да стимулира високи постижения в осигуряването на качество, управлението на риска и проектите и лидерството.
  • Да се бори и да осъж­да подкупите и корупцията и да насърчава етиката, почтеността и прозрачността в сектора.
  • Да насърчава безопасно, устойчиво и стабилно развитие.
  • Да насърчава разнообразието, равните възможности и приобщаването.
  • Да стимулира развитието на таланти, умения и бъдещи лидери в сектора на инженер-консултантите.

FIDIC е глобален представителен орган за националните асоциации на инженер-консултанти и представлява над един милион специалисти в сферата и 40 000 фирми в над 100 страни по света. В България пълноправен член на FIDIC е Българската асоциация на архитектите и инженерите-консултанти (БААИК).

Дъгата на FIDIC

След Старата Червена книга, публикувана през 1957 г., FIDIC публикува нови издания на Червената книга, Жълта книга за електро-механични работи и Оранжева книга за проектиране и строителство и договори до ключ.

Четвъртото издание на Червената книга от 1987 г., изменено през 1992 г., е прилагано у нас след 1995 г. при първите проекти по предприсъединителните фондове за пътни обекти, в АЕЦ „Козлодуй”, както и на хидро­възел „Цанков камък”.

През 1994 г. FIDIC създава работна група със следните задачи:

  • Осъвременяване на договорите за строителство и инженеринг.
  • Преразглеждане последователността на клаузите.
  • Да не се отделят доставките на технологично оборудване от проектиране-строителство.
  • Осъвременените книги да си приличат - всяка тема да се разглежда с подобни изрази.

Така се подготвят новите книги – Дъгата на FIDIC от 1999 г. - четири образци на типови договори за строителство. Трите от тях – Червена, Жълта и Сребърна книга, са за големи обекти с по 20 аналогични клаузи, с различно разпределение на риска между възложителя и изпълнителя. Кратката форма е значително опростена. Книгите са преведени на български и издадени от БААИК. У нас най-широко се използват Червената и Жълтата книга, издание 1999 г.: преди присъединяването на България към Европейския съюз и до сега при финансиране от международни кредитни институции на английски; след 2007 г. на български за обществени поръчки, съфинансирани от ЕС.

През декември 2017 г. излиза второто издание на книгите за големи обекти: Червена, Жълта и Сребърна. То е с около 50% по-голям обем. Включва подробни процедури за управление на проекта и осигурява по-добър баланс между страните на договора. През 2022 г. излиза препечатката на трите книги с изменения, допълнително засилващи ролята на консултанта, който администрира договора. Жълтата книга, издание 2017 г., препечатка 2022 г., е преведена на български от работната група на FIDIC към Българското общество по строително право (БОСП) с ръководител адв. Виктория Пенкова. Това е първото издание, преведено на български език, което се продава в електронния магазин на FIDIC. Хартиеното издание се разпространява от БААИК.

Разпространение на договорите на FIDIC

Договорите на FIDIC имат най-широко международно приемане поради силните традиции, подкрепата на финансиращите институции, добре познатите принципи и голямата гъвкавост при използването им. FIDIC подписа лицензионни споразумения за използването на новите издания на договорите за строителство и услуги с най-големите Многостранни банки за развитие: със Световната банка през 2019 г., последвана от Интерамериканската банка за развитие (IADB), Карибската банка за развитие (CDB), Европейската банка за възстановяване и развитие (EBRD), Азиатската инфраструктурна инвестиционна банка (AIIB), Африканската банка за развитие (AfDB), Ислямската банка за развитие (IsDB) през 2020 г., Международния фонд за развитие на земеделското стопанство (IFAD) и Азиатската банка за развитие (ADB) през 2021 г. Освен това FIDIC подписа двустранни споразумения с други финансиращи институции, като Европейската инвестиционна банка (EIB, най-голямата финансова институция в света), немската банка KfW, Японската международна агенция за сътрудничество (JICA), Френската агенция за развитие (AFD), американската Millennium Challenge Corporation (MCC) и други. Това доведе до още по-широко разпространение на договорите на FIDIC, като в момента те се включват в тръжни документи в над 150 държави, сред които и България.

Договорите на FIDIC се прилагат у нас за публични и частни проекти от 30 години. Някои от публичните ползватели са „Метрополитен“ ЕАД, „Топлофикация София“ ЕАД, АПИ, ДП „РАО“, ВиК дружества, НЕК, общини. Български строителни и консултантски фирми участват в търгове в съседни държави, при които се използват тези договори. От 10.09.2018 г. договорите на FIDIC стават задължителни за инвестиционните проекти, финансирани по ОП „Околна среда 2014-2020 г.”, ос 1 „Води”, като използването им продължава и за водните проекти, финансирани по Плана за възстановяване и устойчивост.

Договорите на FIDIC и българската нормативна уредба

Договорът за строителство и договорът за услуги са разновидност на договора за изработка, уреден в чл. 258-269 на Закона за задълженията и договорите (ЗЗД). Общите правила за договорите за изработка в ЗЗД се прилагат и към договорите за проектиране, консултантски услуги и строителство.

Специалната уредба на строителната дейност е уредена в Закона за устройство на територията (ЗУТ) и подзаконовите нормативни актове по прилагането му. Съгласно чл. 160, ал. 2 на ЗУТ взаимоотношенията между участниците в строителството се уреждат с писмени договори при спазване на ЗУТ и други нормативни актове.

Съгласно §24 от Заключителните разпоредби на ЗУТ за проекти, финансирани изцяло или частично от международни финансови институции и от фондове на Европейския съюз, при сключване на договорите между участниците в инвестиционния процес могат да се прилагат договорните условия на Международната федерация на инженерите- консултанти (FIDIC), като при това строежите се въвеждат в експлоатация по реда на ЗУТ.

FIDIC не задава определени форми за приемане на работи и сертифициране. Задължителните форми на актове и протоколи от Наредба 3 на МРРБ лесно могат да се съвместят с разпоредбите на договора. Същото се отнася и за изискванията на финансиращите институции, които могат да включват попълване на конкретни форми за отчитане на изпълнени работи и сертифициране.

В отделна месечна порция ще Ви запознаем как договорните условия на FIDIC правят задължително изпълнението на приложимото законодателство.

Следващия месец очак­вайте в „Месечна порция FIDIC“: Подготовка на проекта и тръжна стратегия.