КСБ

Стартираха обученията на ЕЦИХ в сектор „Строителство“

Темата на първия четиридневен курс е „Въведение в дигитализацията на строително-инвестиционния процес в България“

Емил Христов

Ренета Николова

На 25 юли стартира първото обучение на „Европейски цифров иновационен хъб в сектор строителство“ (ЕЦИХ). Четиридневният курс „Въведение в дигитализацията на строително-инвестиционния процес в България – ниво 1” се провежда в новия обучителен център на ЕЦИХ в сградата на Камарата на строителите в България (КСБ).

Началото на обучението даде Мария Накова, ръководител на ЕЦИХ в сектор „Строителство“. „За мен е удоволствие да Ви приветствам с добре дошли на пилотното обучение, което хъбът провежда. Това е само началото. До края на годината предстои да организираме още над 20 ­курса, разделени на нива и специализация“, заяви тя.

Първият курс на ЕЦИХ е предназначен за широк кръг от професионалисти в бранша, които се занимават със строително-инвестиционно проектиране, управление на проекти, консултантска и надзорна дейност или администрация и сега навлизат в процеса по дигитална трансформация. Участниците ще имат възможност да усвоят основни понятия, инструменти и добри практики при работа с дигитална информация. Лектори са университетски преподаватели и доказани специалисти в професионално направление „Архитектура“ и „Строителство“ от Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ), Българската асоциация за управление на проекти в строителството (БАУПС), Камарата на архитектите в България (КАБ), Камарата на строителите в България (КСБ) и ЕСРИ България.

„Въведение в дигитализацията на строително-инвестиционния процес в България – ниво 1” е разделено на 8 модула. Те покриват различни аспекти на дигитализацията – „Въведение в дигитализацията”, „Цифрови инструменти и софтуер”, „Добри практики при работа с дигитална информация”, „Цифрови компетенции и работа с дигитални ресурси”, „Дигитална колаборация и управление на проекти”, „Правна рамка на дигитализацията в строителството”, „Електронно управление в строителството” и „Дигитализация и интелектуална собственост в строителството”.

Откриващата лекция „Въведение в дигитализацията и индустрията 4.0“ водиха доц. д-р инж. Любомир Здравков и доц. д-р арх. Данаил Недялков от УАСГ, които представиха пред участниците основните понятия и тенденции в дигитализацията. Преподаватели в четиридневния курс са и д-р инж. Деница Савова (ЕСРИ България), проф. д-р арх. Стоянка Иванова (УАСГ), д-р Христо Христозов (БАУПС) и инж. Деян Цветанов. Те ще запознаят участниците с основните принципи на работа с дигитална информация според приетите международни и национални стандарти. Лекторите ще се спрат и на основните принципи на строително-информационното моделиране, по-известно като BIM, и взаимодействието и едновременното му прилагане с географските информационни системи (GIS).

Следващият курс, който ЕЦИХ в сектор „Строителство“ организира в своя център, ще се проведе на 8 и 9 август. Той е на тема „Управление на информация съгласно ISO 19650“. В рамките на двудневното обучение участниците ще придобият познания относно основните дейности и добрите практики за управление и доставяне на информация за строително-инвестиционните проекти. Курсът отново е предназначен за широк кръг експерти от малки и средни предприятия в сферата на строителството, както и от малки дружества със средна пазарна капитализация.

Регистрация за обучението „Управление на информация съгласно ISO 19650” може да се направи на https://forms.fillout.com/t/7VrETzpRy2us.


Предстоящи обучения на ЕЦИХ в сектор „Строителство“:

  • Двудневен курс на тема „Управление на информация съгласно ISO 19650“ – 8-9 август, място на провеждане: Обучителен център на ЕЦИХ на ул. „Михаил Тенев“ 6, София;
  • Петдневен курс на тема „Ултразвуков метод – ниво 1“ – 26-30 август, Имех - БАН, намираща се на адрес ул. „Акад. Г. Бончев“, бл. 4, София;
  • Петдневен курс на тема „Иновационни продукти“ – 26-30 август в Център за обучения „Баумит“ на ул. „България“ 38, гр. Елин Пелин.

Мария Накова, ръководител на ЕЦИХ в сектор „Строителство“: Услугите ни са насочени към целия строителен бранш

Г-жо Накова, приемете поздравления за провеждането на първото обучение на ЕЦИХ. Условията са прекрасни. Изграденият център е иновативен и модерен. Пожелаваме Ви успех! Разкажете ни малко повече за курсовете, очакванията и какво предстои?

Благодарение на КСБ имаме този прекрасен център, който вече живее собствен живот. Започва същинската работа на ЕЦИХ. Първият курс е „Въведение в дигитализацията на строително-инвестиционния процес в България – ниво 1”. Ще проведем конкретното обучение няколко пъти в следващите 18 месеца. Трябва да тръгнем от самото начало на дигитализацията, за да стигнем до най-специализираните нива. Каталогът на ЕЦИХ е готов и в следващите две седмици ще бъде публикуван. Той ще включва всички видове обучения, които ще са повече от 40.

Предстои в близките дни да обявим и графика за обученията до края на 2024 г., така че желаещите да могат да заявяват интерес към вълнуващите ги теми и впоследствие да ползват услугите на ЕЦИХ.

Лично като ръководител на хъба искам да благодаря на председателя на Управителния съвет на ЕЦИХ Любомир Пейновски, който е и председател на СД на „Строителна квалификация“ ЕАД. Той е вдъхновител, инициатор и движещата сила на инициативата. Огромна признателност и към председателя на УС на КСБ инж. Илиян Терзиев и цялото ръководство на браншовата организация, които ни подкрепиха и повярваха в идеята. Сигурна съм, че заедно ще помогнем на сектора по пътя към дигитализация.

Казахте, че ще има каталог. Как ще могат да стигат хората до него? Какъв ще бъде начинът, ако някой желае да се запише?

Предстои да го качим на интернет страницата на ЕЦИХ www.edih-construction.bg/, където публикуваме всичко актуално. Към каталога ще има и възможност за заявки спрямо одобрения график. Така че препоръчвам за информация да се следи нашият сайт и, разбира се, както винаги – нашият медиен партньор в. „Строител“. Благодарение на изданието всичко, което правим, достига до сектора, за което сме много благодарни.

Какви са участниците, които днес ще дойдат?

Те са представители на различни компании. Сред участниците в днешното обучение са представители и на публичните власти в лицето на Министерството на регионалното развитие и благоустройството, които изпратиха свои участници. Началото е повече от успешно. Има много компании. Смятам, че ще бъде много полезно.

В края на на всяко обучение ще имаме анкетна карта. В нея ще попитаме участниците как усещат ползата от всичко, което сме свършили.

Кои са лекторите, които ще участват в обучението?

Това конкретно обучение е в 8 модула. Ще има интересни лектори, сред които представители на различните партньори на ЕЦИХ, хонорувани преподаватели, експерти с практически опит. Тъй като е въвеждащо обучение, ще минем през целия път на дигитализацията. Вярвам, че стартът е подобаващ.


Доц. д-р арх. Данаил Недялков, ръководител на катедра „Индустриални сгради“,  УАСГ: Важно е да поясним значението на дигитализацията за бранша

Съвместно с доц. д-р инж. Любомир Здравков ще водим първоначалните лекции и обучения за дигитализация в сектор „Строителство“. Целта ни ще бъде да поясним какви са ролята и значението на цифровизацията за бранша. Ще обърнем внимание и на BIM технологиите, които дават много възможности относно планирането, реализацията и жизнения цикъл на дадена сграда.

Аз бях приятно изненадан, че се създаде ЕЦИХ в сектор „Строителство“, който откровено мога да кажа, че се движи паралелно с другите хъбове в Европа. Това е един голям плюс, защото се конкурираме с всички други европейски държави. Ние много презентираме работата на хъба в университета. Разпространяваме информация за него между студентите.

Настоящият четиридневен курс е само въведението. Важно е да се влезе първоначално през теорията, за да се види какви са възможностите, и после вече да се подходи към практическото им прилагане.


Доц. д-р инж. Любомир Здравков, Строителен факултет,  УАСГ: Повече хора трябва да чуят за курсовете на ЕЦИХ

Дигитализацията е изключително важна за строителния отрасъл. Това е бъдещето. Колкото по-рано възприемем идеята и я приложим в гилдията, толкова по-добре за всички – както проектанти, така и строители.

Ние на ниво образование сме готови. Младите хора са винаги разчупени, разкрепостени и харесват новото. Трябва да покажем на строителния бранш, който е малко по-консервативен, че има хляб в новите технологии.

Важно е повече хора да чуят за обученията на ЕЦИХ и да видят ползите от тях.


Д-р Христо Христозов, лектор: Ще обърнем внимание на различните аспекти на цифровизацията

Голямата идея на обучението е да въведем общ стандарт и разбиране за дигитализацията в колегите, за да създадем основа, на базата на която да развием специализираните обучения в отделните модули.

На курса ще обърнем внимание на различните аспекти на дигитализацията – електронни документи, подписи, сигурност на данните, етика на дигиталната среда. Няма да пропуснем и правните аспекти, как те се прилагат в областта BIM технологиите.

Между другото искам да поздравя вестник „Строител“ за работата, която върши. Това е единственият вестник, който чета на хартия.


Мира Дончева, „Хемус 2000“ ЕООД: Със сигурност ще се възползвам от ЕЦИХ в бъдеще

Радвам се, че имам възможността да участвам в това обучение. Мисля, че то ще бъде полезно за работата ми в нашата фирма. Очаквам да науча много нови неща. Смятам, че дигитализацията трябва да се прилага на все повече места.

Хубаво е, че е създаден ЕЦИХ в сектор „Строителство“. Той ще бъде в подкрепа на фирмите. Със сигурност ще се възползвам и от бъдещите обучения на хъба.


Велина Колева, „Агрострой“ ЕООД: Вярвам, че ще науча нови неща

Прегледах програмата на първото обучение и всичко ми звучи много интересно. Убедена съм, че ще науча нови неща. Нашата фирма е в Хасково, занимава се със строително-ремонтни дейности и вярвам, че обучението ще е полезно за работата ми. Причината да се включа в курса е, че в София и в големите градове новите технологии навлизат по-бързо, докато в малки общини като Хасково нещата не стоят по същия начин. Стремежът ми е да усвоя новото и да се опитам да го прилагам. По този начин развивам и своите собствени умения.