Новини

Виена разширява метрото си, мащабно обновява сгради и се дигитализира

Добрите практики в сферата на строителството бяха водещи теми на работно посещение на екип на в. „Строител“ в австрийската столица

Емил Христов

Ренета Николова,

Виена

Екип на в. „Строител“ бе на работно посещение в столицата на Австрия по покана на международния офис на община Виена. В рамките на визитата бeше проведена интензивна поредица от срещи с представители на общинските дружества „Виенски линии“, „Виенска вода“, „Административен отдел 37 – Строителна полиция“, „Виенски мрежи“ и WIGEBA/GESIBA.

Главният редактор и прокурист на изданието Ренета Николова и отговорният редактор Емил Христов посетиха информационния център на Виенското метро, където се запознаха с плановете за разширяването на линиите U2 и U5. Като част от стратегията на общината за интелигентна мобилност, насочена към намаляване на използването на автомобили, строителството за разширяване на подземната железница на Виена е в разгара си. Разклонението на линия U2 и изграждането на напълно автоматизирана линия U5 ще увеличи значително пътникопотока в метрото в австрийската столица.

Екипът на в. „Строител“ се срещна и с Франц Вайрер, зам.-директор и ръководител на групата за водоподаване и такси във „Виенска вода“, който разказа за стратегията на компанията до 2050 г. и изграждането на нови преносни мрежи за питейна вода.

Ръководителят на „Административен отдел 37 – Строителна полиция“ Герхард Чех от своя страна представи проект за дигитално кандидатстване за разрешение за строителство, както и представи структурата на организацията и нейните функции.

Изпълненият с поредица от работни срещи график на представителите на изданието продължи с разговор с инж. Герхард Фида, председател на Управителния съвет на „Виенски мрежи“, и Андреа Опиетник, ръководител на програмата Smart Meter, които разказаха повече за дружеството и мащабното въвеждане на нови интелигентни измервателни уреди.

Във визитата на екипа на в. „Строител“ бе включен и разговор относно добрите практики на община Виена във връзка с въглеродно неутралното общинско строителство с Паул Щройрер, директор на общинската компания за жилищно строителство WIGEBA/GESIBA.

 

Четете в няколко поредни броя на в. „Строител“ обширни материали по темите.