Новини

ЕС и Западните Балкани задълбочават сътрудничеството в областта на иновациите, научните изследвания, образованието, културата, младежта и спорта

Илияна Иванова, комисар по въпросите на иновациите, научните изследвания, културата, образованието и младежта, се срещна с министри от Западните Балкани в Скопие вчера и днес на поредица от срещи, на които бяха подчертани съвместните усилия за изпълнение на Програмата за Западните Балкани в областта на иновациите, научните изследвания, образованието, културата, младежта и спорта.

Представителите потвърдиха отново ангажимента си за засилване на сътрудничеството за по-силна интеграция на Западните Балкани в европейското пространство за образование, в Европейското научноизследователско пространство и в Европейската програма за иновации. ЕС се стреми да доближи Западните Балкани до ЕС и създаде набор от инструменти и инструменти за ускоряване на сближаването в региона. Последната инициатива на ЕС — новият план за растеж за Западните Балкани, включва подкрепа за укрепване на иновациите, екологичния и цифровия преход и предлагане на възможности за по-нататъшно образование на младите хора.

Научни изследвания и иновации

Министрите обсъдиха ролята на европейското научноизследователско пространство и Европейската програма за иновации, до която всички партньори от Западните Балкани имат пълен достъп, за да насърчават, привличат и задържат таланти чрез увеличаване на уменията, необходими за иновациите.

Партньорите от Западните Балкани увеличиха ресурсите за научни изследвания и иновации, по-специално за научноизследователски инфраструктури, научни и технологични паркове, сътрудничество между академичните среди и бизнеса, улесняващи трансфера на технологии, и за предоставяне на широк набор от мерки за подкрепа на иновациите. 400 проекта в региона получават общо 140 млн. евро финансиране по програмата на ЕС за научни изследвания и иновации.

Приоритетите, произтичащи от стратегиите за интелигентна специализация, разработени от повечето партньори от Западните Балкани, ще генерират полезни взаимодействия в рамките на икономиките и в рамките на региона, като същевременно ще създадат среда за развитие и задържане на таланти.

Държавите от Западните Балкани, участващи в програмата DIGITAL на ЕС, ще създадат свои собствени цифрови иновационни центрове и ще участват в мрежата от европейски цифрови иновационни центрове (EDIH), които са „обслужване на едно гише“ в подкрепа на дружествата и организациите от публичния сектор в отговор на предизвикателствата в областта на цифровите технологии и повишаване на конкурентоспособността. 18 ЕДЦИ от Албания, Косово, Черна гора, Северна Македония, Сърбия, Турция и Украйна успяха в първата покана за представяне на предложения и са поканени да се присъединят към мрежата на EDIH. До 2025 г. всяка държава ще има оперативни ЕДЦИ, готови да подкрепят предприятията и публичния сектор в екологичния и цифровия преход.

Укрепването на приоритетите за екологичния преход и постигането на напредък в изпълнението на Зелената програма за Западните Балкани ще ускори сближаването на региона с ЕС. Три града в региона — Елбасан, Подгорица и Сараево — са примери за нов модел на управление на градовете, който може да прокара системна трансформация към неутралност по отношение на климата. Те имат за цел да бъдат неутрални по отношение на климата и интелигентни градове до 2030 г., като същевременно действат като центрове за експериментиране и иновации, които дават възможност на други градове в региона да последват примера.

Неотдавнашното проучване на качеството на въздуха в градовете от Западните Балкани, изготвено от Съвместния изследователски център на Комисията, предоставя важна информация за източниците и въздействието на замърсяването на въздуха, което е голямо предизвикателство в региона. Констатациите ще помогнат на националните и местните органи да разработят ефективни стратегии за намаляване на замърсяването.

Обучение

Обсъжданията на министрите бяха съсредоточени върху изграждането на силна връзка между образованието и иновациите. Няколко ключови политически инициативи вече допринасят за постигането на тази цел, включително европейското пространство за образование, по-специално Европейската стратегия за университетите, Новата европейска иновационна програма и Плана за действие в областта на цифровото образование за периода 2021—2027 г.

Засиленото партньорство със Западните Балкани в рамките на програмата „Еразъм+“ обхваща образователни организации и институции от всички държави от Западните Балкани (т.е. включително тези, които не са асоциирани към програмата). Това им дава възможност да участват в стратегически действия като инициативата „Европейски университети“, която обединява 64 съюза на висши учебни заведения. Разширяването на инициативи като Регионалната служба за младежко сътрудничество, циркулярните момичета и насърчаването на хакатоните в областта на цифровото образование, ще играят ключова роля за насърчаване на участието на младите хора в екологичния и цифровия преход чрез образование и развитие на умения. Особено внимание бе отделено на младите хора, развитието на уменията и повишаването на квалификацията на работната сила, особено в областите на дълбоките технологии.

Култура

Платформата на министрите за Западните Балкани по въпросите на културата, стартирана през 2022 г., е съсредоточена върху секторите на културата и творчеството в региона. Тези сектори могат да се възползват в пълна степен от възможностите, предлагани от програмата „Творческа Европа „, включително схемата за мобилност „Култура движи Европа“, която подкрепя мобилността на хората на изкуството и професионалистите в областта на културата, и Европейската столица на културата.

От 2022 г. секторите на културата и творчеството в Западните Балкани също се възползваха от действието „Култура и творчество за Западните Балкани“ — голяма програма, ръководена от ЮНЕСКО с подкрепата на ЕС. Разширяването на Центъра за европейско наследство към Западните Балкани е друг конкретен пример за нашия ангажимент за укрепване на регионалното сътрудничество.

Фон

С Програмата за Западните Балкани в областта на иновациите, научните изследвания, образованието, културата, младежта и спорта регионът продължава да върви по пътя към по-тясно сътрудничество с ЕС в тези области на политиката, като по този начин допринася за програмата за разширяване.

Планът за растеж за Западните Балкани има за цел да доближи партньорите от Западните Балкани до ЕС чрез предлагане на някои от ползите от членството в ЕС на региона преди присъединяването, стимулиране на икономическия растеж и ускоряване на социално-икономическото сближаване. Планът се подкрепя от нов, основан на резултатите финансов инструмент — Механизъм за реформи и растеж за Западните Балкани. Тя работи с до 6 милиарда евро за периода 2024—2027 г.