Новини

В УАСГ бе подписан тристранен меморандум за сътрудничество за развитие на хидромелиорациите в България

Университетът ще си партнира с Министерството на земеделието и храните и „Напоителни системи“

В Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ) бе подписан тристранен меморандум за сътрудничество за развитие на хидромелиорациите в България и обучението на кадри. Университетът ще си партнира с Министерството на земеделието и храните (МЗХ) и „Напоителни системи“ ЕАД. Подписи под документа поставиха ректорът на УАСГ доц. д-р арх. Гичка Кутова, министърът на земеделието и храните д-р Георги Тахов и изп. директор на „Напоителни системи“ ЕАД Снежина Динева.

Основната задача на трите страни е осигуряването на по-добри възможности за кариерно развитие и реализация на студенти от Хидротехническия факултет на УАСГ, включително чрез организиране на посещения в сгради и съоръжения на „Напоителни системи“, учебни и преддипломни стажове и практики. Споразумението предвижда още подпомагането на качеството на обучението и партньорство при осъществяването на проучвания и научни изследвания в областта на хидротехниката, хидромелиорациите и управлението на води.

Доц. Гичка Кутова заяви, че меморандумът дава възможност на завършилите университета да приложат на практика знанията си в стратегически обекти. Тя допълни, че чрез новото партньорство ще се заздрави връзката на образованието с бизнеса, която не е добре поддържана в годините. „Специално в областта на напоителните системи, на хидромелиорациите има какво да се навакса. Надявам се с меморандума това да се случи много бързо“, заяви ректорът. Доц. Кутова отбеляза, че вече четиринадесета година УАСГ е на първо място в рейтинговата система на висшите училища по професионално направление „Архитектура, строителство и геодезия“.

„Реализираме ключова стъпка в изпълнението на стратегическа цел, която аз и моят екип сме си поставили, за разширяване на хидромелиоративната мрежа в страната. Задачата ни е да увеличим поливните площи в България в бърз порядък с над 2,5 млн. дка, като крайната ни цел е да достигнем 8 млн. дка в бъдеще. Без хидромелиорации няма как да очакваме повишаване на добавената стойност в сектора“, подчерта министър Тахов. „Завършилите УАСГ архитекти, инженери и геодезисти получават не само престижно образование, те поемат отговорността да проектират и изграждат инфраструктурата на нашата страна, да подобряват средата и да постигат бизнес цели“, допълни д-р Георги Тахов.

Снежина Динева отбеляза значението на младите специалисти, от които все повече има нужда, предвид планираната рехабилитация на около 80% от хидромелиоративната система и необходимостта да се изгради ефективно и модерно напояване.