Новини

На Varna Spaghetti Engineering изградиха мост между кули, който издържа натоварване от 12 500 грама

Вестник „Строител“ бе медиен партньор на десетото юбилейно издание на международното състезание

За десета година Варненският свободен университет „Черноризец Храбър“ се превърна в център на креативността и иновативното мислене сред бъдещите инженери и архитекти, които показаха уменията си на юбилейното издание на международното състезание Varna Spaghetti Engineering. Събитието се проведе на 30 ноември в Учебно-спортния комплекс на университета. То бе организирано от катедра „Строителство на сгради и съоръжения“ (ССС) на Архитектурния факултет на ВСУ „Черноризец Храбър“. Традиционно вестник „Строител“ беше медиен партньор на инициативата.

Надпреварата привлече млади таланти от цялата страна и чужбина, като предостави уникална платформа за

демонстрация на знания и находчивост в областта на строителството и архитектурата.

Във Varna Spaghetti Engineering взеха участие 13 ученически отбора от професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия и четири студентски. Градът домакин беше представен от пет ученически отбора, София и Бургас – с по два, а Шумен, Хасково, Велико Търново и Стара Загора – с по един.

Учениците се изправиха пред предизвикателството да проектират и изградят

кули от спагети под формата на обърната пресечена пирамида.

Всеки отбор имаше за консултант студент от ВСУ „Черноризец Храбър“ от специалностите ССС и „Архитектура“. При студентите задачата бе значително по-сложна – изграждане на две кули, свързани с мостова конструкция на минимална височина от 1 метър. Всички съоръжения преминаха през изпитания – вертикално натоварване и симулирано земетресение.

Десетото международно юбилейно състезание бе официално открито от доц. д-р инж. Дария Михалева, ръководител на катедра „Строителство на сгради и съоръжения“. „Концепцията на Varna Spaghetti Engineering е базирана на принципите за осъществяване на партньорство между средното професионално образование, висшето образование и строителния бранш. То цели и

подпомагането на младите хора за тяхната успешна образователна и професионална ориентация“,

подчерта д-р Михалева в своето приветствие и обяви, че участниците могат да започнат своята работа.

След това екипът ни подари на доц. д-р инж. Дария Михалева десет броя от 48 бр. на вестник „Строител“, в които е публикувано интервю с нея в навечерието на състезанието. В него д-р Михалева разказа какво да очакваме на събитието, представи катедра ССС и партньорството с Областното представителство (ОП) на КСБ във Варна. Тя веднага разлисти изданието и се изненада приятно, че на страниците на вестника има и интервюто с Павел Гуджеров, кмет на община Раковски. Градоначалникът е магистър от Стопанска академия „Димитър А. Ценов“ в Свищов, има диплома за строителен техник от съвместната програма на „БГ Алтернатива“, ПГСА Пазарджик и ОП на КСБ - Пловдив, а сега е IV курс задочно обучение по специалността „Строителство на сгради и съоръжения“ във ВСУ „Черноризец Храбър“. Доц. Михалева благодари за медийното партньорство на в. „Строител“ и се зае със задачите си, а екипът на изданието се отправи към участниците от професионалните гимназии и проведе разговори

с ръководителите на три ученически отбора.

Блиц интервютата започнаха с фразата „Лидерите трябва да се следват“, която е на инициатора на обученията за строителни техници в ОП Пловдив Пламен Иванов, член на УС на КСБ и председател на Областното представителство на Камарата в Пловдив.

Първа на поканата да сподели няколко думи пред читателите на в. „Строител“ се отзова инж. Кристина Маркова, която е завършила специалност ССС във ВСУ „Черноризец Храбър“, а сега е преподавател в ПГСАГ „Кольо Фичето“ в Бургас. „Моят отбор е от ученици IX, X и XI клас и крилатата фраза за лидерите много ми допада. Екипът ни е съставен от авантюристи, които все още не са изучавали например механика, земетръс и т.н., и това състезание е предизвикателство за тях. На Varna Spaghetti Engineering имат възможност да се научат как да преодоляват трудностите“, сподели инж. Маркова.

Учителят инж. Неделина Александрова ни каза, че води XII клас, специалност „Строителство и архитектура“ в професионална гимназия в Хасково. „Вярвам, че повечето от нашите ученици ще влязат във висшите училища по строителство и архитектура. Някои е възможно да се „препънат“ на приемните изпити, но това няма да им попречи да се реализират във фирмите като строителни техници“, изтъкна тя.

Разговаряхме и с инж. Вероника Василева, старши учител в Софийската гимназия по строителство, архитектура и геодезия „Христо Ботев“. „Аз преподавам специалните предмети, които се изучават по професия строителен техник. Убедена съм, че конкурсната задача допадна на нашите състезатели. Най-вече защото пресечената пирамида, която конструират, няма аналог със строителната практика в нашата страна“, заяви инж. Василева като сподели, че за пръв път дава интервю за медия, и благодари за вниманието, а екипът на в. „Строител“ й пожела професионални успехи.

След като участниците във Varna Spaghetti Engineering изградиха своите съоръжения, се проведоха заключителните етапи от състезанието –

изпитание на земетръс, на издръжливост на натоварване и други.

Победителите обяви доц. д-р инж. Дария Михалева. Първо място сред ученическите отбори зае отбор „Стремеж“ от ПГСАГ „Васил Левски“ – Варна, в състав Георги Георгиев, Ивона Борисова и Далия Рашидова с ментор третокурсничката в специалност „Архитектура“ на ВСУ „Черноризец Храбър“ Виктория Филимонова. В някой от следващите издания на в. „Строител“ ще Ви срещнем с тези ученици, за да Ви разкажем за тяхното обучение, за професионалните им мечти и какво очакват от бъдещето.

На второ място се класира отбор „Аполо“ от Професионалната гимназия по архитектура, строителство и геодезия в Шумен. Той бе съставен от Станислав Андреев, Мертан Ибрямов и Йоанна Недева с ментор студентката от специалност „Архитектура“ на ВСУ „Черноризец Храбър“ Невена Атанасова. Третото място бе за „Експериментът“ от ПГСАГ „Ангел Попов“ - Велико Търново, с участници Божидар Кушев, Камелия Павлева и Ясен Христов с ментор четвъртокурсничката от ВСУ „Черноризец Храбър“ Анна Димова, която следва специалност „Строителство на сгради и съоръжения“.

Стана ясно и кои са най-добрите студенти. Безапелационен победител стана отбор „Сапфир“, в който участваха турски студенти на ВСУ „Черноризец Храбър“. Мостът, изграден от 800 грама спагети и разположен между две кули на височина от 110 см, понесе безпроблемно натоварване и тест за земетръс от 7500 грама. По желание на отбора и извън състезателната програма съоръжението бе максимално натоварено до неговото пълно разрушение. То издържа тежест от 12 500 грама, но рухна при симулацията на земетръс. Мостовата конструкция на „Сапфир“ впечатли всички с красотата, инженерната си сложност и издръжливост. Отборът получи парична награда и грамоти. Състезателите от „Сапфир“ също ще бъдат представени в някой от следващите броеве на вестник „Строител“.

По време на събитието за първи път бе връчена

награда на името на доц. д-р Милена Кичекова – основател на Varna Spaghetti Engineering.

Тя се присъди за най-креативна инженерна конструкция. Първи носител на специалния приз стана отбор „Бригада Нов силикон“ от СГАСГ „Христо Ботев“ с ментор Йоана Димитрова от специалност „Архитектура“ на ВСУ „Черноризец Храбър“. Проектът на учениците от софийската строителна гимназия впечатли с цялостната си концепция за модерна, иновативна и екологична конструкция за бизнес сграда, в която хората имат всички условия за пълноценна работа и отдих.

Отличен бе и студент-консултант на състезанието – Никол Куртева, четвъртокурсничка в специалност ССС на ВСУ „Черноризец Храбър“. Тя получи двумесечен платен стаж в една от водещите компании – партньор на инициативата.

Специални награди имаше и от ОП на КСБ – Варна, Регионалната колегия на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и др.

„Състезанието стана традиционно и много ни радва фактът, че успяхме да провокираме силен интерес в учениците“, каза Тихомира Кордон, строителен инженер и асистент във ВСУ „Черноризец Храбър“. Тя посочи, че е участвала във всички издания на Varna Spaghetti Engineering – като състезател, ментор, преподавател и сега главен организатор. „Много от учениците, които се включват, след това продължават образованието си в университета, немалка част от тях стават преподаватели в училищата и сега водят свои ученици“, заяви Кордон и допълни, че Варненският свободен университет тази година е получил едни от най-високите акредитационни оценки в страната за инженерните си специалности и специалност „Архитектура“.

„Varna Spaghetti Engineering“ е събитие, което не само демонстрира таланта на младите инженери, но и дава възможност за развитие на практически умения, изследване на новаторски подходи и креативност. В контекста на растящите нужди от висококвалифицирани кадри в строителния сектор инициативата играе важна роля в изграждането на бъдещи професионалисти“, коментира при закриване на състезанието доц. д-р Дария Михалева. Тя благодари на партньорите за подкрепата и изказа специална благодарност на ОП на КСБ – Варна.