„Софийска вода” АД планира да построи два подземни ВЕЦ-а – при ПСПВ „Бистрица” и на резервоар „Бояна”
Инвестицията в съоръженията ще е между 6 и 7 млн. лв., обявиха от дружеството на среща с медиите
Ръководството на „Софийска вода” АД, част от „Веолия“, проведе среща с медии на тема „Глобална енергия за локални решения”. Тя бе фокусирана върху три основни акцента, свързани с политиките на дружеството. Първият бе управление на най-ефективната ВиК мрежа в страната и най-мащабната инвестиционна програма в сектора. Втората тема включи плановете на „Софийска вода“ да стане първият български воден оператор, осигуряващ енергийните си нужди със собствена „зелена“ енергия. От компанията разказаха и за разработвана пилотна за бранша програма за взаимодействие със стартъп екосистемата. В срещата се включиха Васил Тренев, изп. директор на „Софийска вода”, Станислав Станев, зам. изп. директор на „Софийска вода”, и Любомир Филипов, директор „Стратегически партньорства и регулиране“ в дружеството. В събитието участва и прокуристът и главен редактор на в. „Строител“ Ренета Николова.
По време на изказването си Станислав Станев подчерта, че приоритет за „Софийска вода” е намаляването на загубите на вода по мрежата, което се прави не само с подмяната на тръби, а и с въвеждане на модерни системи. „Едно от нещата, които ние правим, е мониторинг на количествата на водните потоци – от източника, при преминаването им през пречиствателните станции, след това в резервоарите и от там в мрежата. Тя от своя страна е разделена на около 250 участъка, за да постигаме по-добро наблюдение. Във веригата на мониторинга са включени и 10 хил. Smart водомери. Тези уреди дават информация за водните количества, които се изразходват в реално време, на всеки 4 часа. Чрез този мониторинг разбираме къде има проблеми и насочваме нашите ресурси за преодоляването им“, обясни Станев. Той добави, че идентифицираните аварии се отразяват в географската информационна система, с която „Софийска вода“ оперира. Има възможност в бъдеще тази система да послужи за обща платформа на Столичната община (СО) и останалите ютилити компании, в която всички текущи ремонти да бъдат отразени и публични едновременно.
Станислав Станев съобщи, че
за първи път в България се разработва проект за повторно използване на водите.
Той е за ПСПВ „Бистрица“. „При пречистването се използва технологична вода за промиване на филтрите, която след това се изхвърля в реката. Предвижда се тази вода да се връща на входа на станцията и така още 1 млн. куб. вода годишно ще влиза в системата“, заяви зам.-изп. директор на „Софийска вода” и допълни, че това също ще се отрази положително за намаляване на загубите на водни количества.
На въпрос на в. „Строител“ какви други конкретни мерки се прилагат в тази посока, Станев отговори, че освен мониторингa е важно и управлението на налягането на подаваните обеми. „Когато са проектирани ВиК съоръженията, идеята е била при тяхното експлоатиране да не се изразходва енергия. Затова налягането е било високо, но съоръженията се амортизират по-бързо. Така че ние оптимизираме налягането на водата“, уточни Станев. Той сподели, че компанията активно работи за откриване и отстраняване на т.нар. скрити течове. „Загубата на вода в мрежата на София е 38%, за сравнение във Франция е 9-10%. Когато стъпихме на българския пазар, загубите в системата бяха 63%“, заяви той. По думите му основните предизвикателства в това направление са в периферията на града. „В район „Панчарево“ и с. Кокаляне реализираме проект за оптимизиране на налягането. Работим и водоподаването в тези райони да бъде включено към Рилския водопровод. В кварталите „Драгалевци“ и „Бистрица“ се изпълняват водни цикли. Чрез тях ще се „прекрои“ начинът на водоподаване, ще се намали налягането, което е високо и води до доста аварии“, разказа Станислав Станев.
Станев представи и друго водещо направление в дейността на компанията –
опазването на околната среда.
„Софийска вода“ има намерение да изгради малки подземни водноелектрически централи (ВЕЦ). „Ще предложим да бъдат построени два такива обекта. Разгледали сме 8-9 места, като за две от локациите има направени подробни устройствени планове и са извършени всички градоустройствени процедури. Те са при Пречиствателната станция за питейни води „Бистрица“ и при резервоар „Бояна“. Мощностите на двата ВЕЦ-а ще са общо 2,5 мегавата“, каза зам. изп. директор на компанията и уточни, че след като се преминат съгласувателни процедури със СО, може да стартира самото строителство. Той обясни, че изграждането на двата ВЕЦ-а, от една страна, е възможност за „Софийска вода“ да произвежда електроенергия, която да използва за собствени нужди, а от друга – да намали въглеродния отпечатък, който оставя с дейността си. Според Станев проектирането и строителството на двете съоръжения ще отнеме около година и половина, а инвестицията, която трябва да се направи, е между 6 и 7 млн. лв.
В дискусията се включи Любомир Филипов, който коментира, че една от основните причини Европейският съюз да не е конкурентоспособен на САЩ е, че не се прилагат достатъчно иновации и съвременни технологии, както и че срокът от създаването до внедряването им е твърде дълъг. „В „Софийска вода“ търсим ноу-хау не само вътре в компанията. Затова започнахме партньорство с Българската стартъп екосистема. Търсим нови български фирми, предлагащи интересни услуги и продукти, които могат да бъдат внедрени в „Софийска вода“. Правим тестове и им даваме обратната връзка дали техните предложения работят добре“, разказа Филипов. Той даде пример за прилагане на иновации заедно с българска стартъп компания. „Имахме проблем със скрити течове по големите водопроводи. Въпросната фирма ни помагаше да ги откриваме чрез сателитни снимки. С други български компании сме си партнирали при прилагането на мерки за енергийна ефективност в СПСОВ „Кубратово“. Филипов обясни, че предстои нова инициатива в това направление, в рамките на която
освен български компании стартъпи ще бъдат търсени в Албания, Северна Македония, Косово и Гърция.
След него изп. директор на „Софийска вода“ Васил Тренев се спря на климатичните промени и политиката, която дружеството предприема в тази връзка за осигуряване на достатъчно вода за своите клиенти в бъдеще. Тренев посочи, че СПСОВ „Кубратово“ е на второ място по енергийна ефективност в световната мрежа на „Веолия“. Той обърна внимание, че загубата на вода в Европа е около 30%. „Преди две години в изследване София беше поставена в челните места по ефективност на управление на водата сред 57 града от Европа. Мога да кажа, че от 2010 г. до 2023 г. авариите в мрежата са намалени от 7800 бр. до 3500 бр.“, каза още той. В. „Строител“ го запита какъв ще е обхватът на водния цикъл, който ще се изпълнява на територията на София с финансиране от Програма „Околна среда 2021-2027“, какви средства ще бъдат инвестирани и къде ще се насочат. „Идеята е да се поискат около 1 млрд. лв. Но дали Столичната община ще успее да дефинира проекти на тази стойност, към момента няма яснота. Работи се усилено. Ние подпомагаме администрацията, като споделяме географска информация относно канализационните модели, които имаме. Целта е СО много по-лесно да генерира и оразмери проектите, които ще се изпълняват. Не мога да уточня кварталите, но лотовете ще са повече от предишния път, когато бяха 8“, отговори Васил Тренев.