Новини

Доц. д-р инж. Лъчезар Хрисчев, председател на УС на НТССБ и преподавател в УАСГ: НТССБ ще продължи да е обединител на образователните и научни институции със строителния бранш

Разчитаме на вестник „Строител“, че ще продължи да отразява всички мероприятия на Съюза

Доц. Хрисчев, първо приемете поздравления от екипа на в. „Строител“ за преизбирането Ви за председател на УС на Научно-техническия съюз по строителство в България (НТССБ). Получихте много висока оценка по време на Общото събрание (ОС), което се проведе в края на 2024 г.

Благодаря на в. „Строител“ за поздравленията и на ОС за положителната оценка за дейността на Съюза. Всъщност тя се дължи основно на много добрата работа на всички членове на Управителния съвет в лицето на акад. Ячко Иванов, инж. Саркис Гарабедян, проф. д-р инж. Чавдар Колев, проф. д-р инж. Фантина Рангелова, доц. д-р инж. Анита Хандрулева, инж. Ирен Дабижева, инж. Доротея Дончева, инж. Диана Палагачева и инж. Светулка Русева.

Ще си позволя да отбележа, че НТССБ има много добро сътрудничество с висшите училища, подготвящи кадри в направление „Архитектура, строителство и геодезия“ – УАСГ, ВСУ „Любен Каравелов“, ВТУ „Тодор Каблешков“, ВСУ „Черноризец Храбър“, МГУ „Св. Иван Рилски“, Европейския политехнически университет, РУ „Ангел Кънчев“, Факултет „Пожарна безопасност и защита на населението“ към Академията на МВР, както и с Института по механика на БАН. Традиционно много добри са контактите ни и с Камарата на строителите в България, която ни подкрепя в редица наши начинания, както, разбира се, и с други браншови организации - КИИП, БАИС, БАУПС, БДЗМГ, Националната група на IABSE (International Association of Bridge and Structural Engineering).

Използвам възможността да благодаря специално на вестник „Строител“ за това, че отразява всички мероприятия на НТССБ.

НТССБ е най-старата творческо-професионална структура. Същевременно организацията поставя на преден план работата със студентите, докторантите и преподавателите от висшите училища по строителство. Защо?

НТС по строителство в България е учреден през 1965 г. и е приемник и продължител на историята и традициите на някогашното Българско инженерно-архитектурно дружество (БИАД). Мисията на Съюза е да обединява своите членове и да съдейства за професионалната им и творческа изява, както и за тяхната подготовка. Но действително основен приоритет на НТССБ е работата с младите – учениците, студентите, докторантите. Например контактуваме с колегите докторанти при провеждането на конференциите на НТССБ, но също така каним изявени докторанти да участват и на семинарите, организирани от Съюза. Освен това в рамките на Международната научна конференция „Проектиране и строителство на сгради и съоръжения“ и на Младежката научна конференция се връчват специални награди за доклади на най-добър млад учен в различните научни направления.

Съществен момент е и работата със студентите от висшите училища, които се обучават в направление „Архитектура, строителство и геодезия“. Наблюдава се тенденция все повече студенти да участват в организираните от Съюза конференции. Специално за дипломиращите се строителни инженери организираме Националния конкурс „Колю Фичето” за най-добър дипломен проект на абсолвент строителен инженер. В него през последните години са били номинирани 41 дипломни проекта на млади колеги, завършващи УАСГ, ВСУ „Л. Каравелов“ , ВТУ „Т. Каблешков“ и ВСУ „Черноризец Храбър“. От няколко години в рамките на конкурса се връчва и специална награда на НТССБ и Националната група на IABSE България за „Най-добър конструктивен проект“.

Обръщаме сериозно внимание и на работата с младите колеги – ученици от професионални гимназии по строителство, архитектура и геодезия (ПГСАГ). Ежегодно организираме и Националния конкурс „Млад строител-майстор Колю Фичето” за значителни постижения при обучението в ПГСАГ, в който участват випускници от професионалните гимназии. Именно работата с младите колеги от ПГСАГ планираме да е сред основните акценти през новия мандат.

В НТССБ сме твърдо убедени, че образованието, което получават българските инженери у нас, е на много добро ниво и по нищо не отстъпва на съвременните европейски и световни тенденции. И това наше убеждение и виждане трябва да го предадем на младите колеги от средните училища, на които им предстои да изберат къде да продължат своето висше образование. Защото строителството в България има нужда от подготвени и мотивирани специалисти.

Тъй като стана въпрос за различните конкурси на Съюза, от името на УС на НТССБ ще си позволя да изкажа специални благодарности на ОП на КСБ – София. Заедно установихме традиция всички награди да се връчват на празненството на Областното представителство по случай Деня на строителя – Димитровден.

Разкажете повече за дейността на Съюза, свързана с провеждането на изнесени семинари в различни градове, с издаването на сборници с доклади и т.н.

Семинарите, които организираме, са ежегодни и традиционно се провеждат в Пловдив и в Смолян. Решението на УС семинарите да са извън столицата и активността на мои колеги позволиха в тях да участват 258 специалисти от страната. Ако бяха концентрирани в София, едва ли в тях биха могли да се включат толкова много хора. Като лектори в различните издания на семинарите се изявиха проф. д-р инж. Димитър Назърски, проф. Чавдар Колев, акад. Ячко Иванов, проф. д-р инж. Марина Трайкова, инж. Ирен Дабижева, доц. д-р инж. Стефан Първанов, гл. ас. д-р инж. Станислав Бакърджиев, инж. Йордан Николов, моя милост и други.

В последните години проведохме и две кръгли маси в столицата. Едната беше посветена на проблемите на здравословните и безопасни условия на труд в строителството. Другата – на контрола при изпълнението на строителството. И двете мероприятия преминаха при подчертан интерес, като се оформиха и конкретни предложения за промяна на нормативната уредба.

Съществен момент от дейността на НТССБ са конференциите, за които вече споменахме. Те са важни както за колегите от академичните среди, така и за хората от строителната практика, защото на тях имат възможност да дискутират актуалните разработки и съвременните тенденции в строителната наука и практика. Докладите, които се изнасят на тези събития, се публикуват в сборници, вписани в Националния референтен списък, поддържан от Националния център за информация и документация. Избрани доклади от последните три издания на Международната научна конференция „Проектиране и строителство на сгради и съоръжения“ бяха подадени за публикуване в отделни томове на списание IOP MSE. Томът от конференцията от 2020 г. е индексиран от световноизвестните бази данни Scopus и Web of Science, а томът от 2022 г. е индексиран от Web of Science. През януари очакваме публикуването и на отделния том на списание IOP MSE от конференцията, която проведохме през септември 2024 г. във Варна.

На Общото събрание на НТССБ присъстваха изявени преподаватели, учени и бизнесмени, по различен повод гостували и на страниците на в. „Строител“.

Искам да изкажа благодарност на всички делегати, които взеха участие във работата на ОС, както и на колегите, отправили официални приветствия – доц. Кремена Деделянова, председател на Федерацията на научно-техническите съюзи, доц. д-р Тони Венелинов, зам.-ректор по информационни технологии и развитие на УАСГ, инж. Марин Гергов, председател на УС на Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и изп. директор на БАИС, инж. Йордан Николов, който е и председател на секция „Изолации“ към КСБ. Една от основните ни политики ще продължи да е утвърждаването на Съюза като обединител на образователните и научни институции със строителния бранш. В тази връзка участието в Общото събрание на изявени преподаватели, учени и представители на бизнеса бе изключително показателно и важно.

В заключение позволете ми да честитя избора на членовете на УС на НТССБ за мандат 2025-2029 г. – инж. Саркис Гарабедян, инж. Ирен Дабижева, проф. Чавдар Колев, проф. Фантина Рангелова, инж. Светулка Русева, доц. Стефан Първанов, доц. Ани Янакиева, доц. Дария Михалева и инж. Георги Кабасанов. За Новата 2025 г. си пожелавам да развиваме успешното сътрудничество, което имаме както с КСБ, така и с в. „Строител“.