Наука

Доц. д-р инж. Илиана Стойнова, зам.-ректор по учебна дейност и дигитализация във ВСУ „Любен Каравелов“: Заедно с КСБ работим активно за издигане престижа на професията на строителния инженер и архитекта

Доц. Стойнова, как оценявате изминалата кандидатстудентска кампания на ВСУ „Любен Каравелов”?

В последните 3 г. наблюдаваме тенденция на увеличаване на броя на кандидат-студентите. Надявам се тази тенденция не само да се запази, но и желаещите да следват във Висшето строително училище „Любен Каравелов“ да стават все повече. От години се усеща засилен интерес към задочната форма на обучение в инженерните специалности поради възможностите, които тя дава за съчетаване на обучение и трудова заетост. Заедно с Камарата на строителите в България (КСБ), а и с другите браншови организации в сектора, работим активно за издигане престижа на професията на строителния инженер и архитекта. Престижът и възможностите за реализация са основни фактори за интереса към дадена специалност, а в момента професиите на архитекта и строителния инженер са сред най-търсените на пазара на труда.  Интересът към ВСУ не е случаен. През юли 2024 г. получихме последваща институционална акредитация от Националната агенция за оценяване и акредитация с обща оценка 9,02, която е най-високата ни до момента. Завърши и процедурата за получаване на програмна акредитация в професионално направление 5.7. „Архитектура, строителство и геодезия“ с оценка 9,06. Освен това проектът за откриване на специалност „Строителство на сгради и съоръжения“, ОКС „Магистър“, от регулираната специалност „Инженер в инвестиционното проектиране“, част „Конструктивна“ и част „Организация и изпълнение на строителството“, получи положителна оценка, а регулираната специалност „Архитектура“ с професионална квалификация „Архитект“, ОКС „Магистър“, получи оценка 8,97. Тези високи резултати са израз на доверието и авторитета, които висшето ни училище постигна в последните няколко години. Подобри се и позицията на ВСУ „Любен Каравелов“ в рейтинговата система на висшите училища и вече заемаме второ място в класацията в направление „Архитектура, строителство и геодезия“. Мисията ни е както да предоставяме качествено обучение, така и да работим за запазване и популяризиране на професията на строителния инженер и архитекта. Нашите възпитаници са най-добрите посланици на ВСУ „Любен Каравелов“.

Като зам.-ректор по учебната дейност разполагате с най-пълната и точна информация за подготовката и провеждането на кандидатстудентската кампания.

Тя преминава плавно, почти без прекъсване от една академична година в следващата. Привличаме кандидат-студенти, като използваме различни форми на реклама, за да достигнем до тях. Например имаме постоянна кампания в социалните медии. Много разчитаме и на директния контакт с бъдещите ни възпитаници, като вече стартирахме посещения в гимназии в страната. На тези срещи учениците получават информация за специалностите, битовите условия, възможностите за спорт и развлечения. Разказваме им и как се реализират професионално строителните инженери и архитекти – като проектанти, специалисти във фирми за строителен надзор, технически ръководители, експерти инвеститорски контрол, консултанти, служители в строителни фирми или в държавната и общинските администрации, преподаватели и др. В последните 3 г. наблюдаваме устойчива тенденция на завишен интерес към обучението по специалностите „Архитектура“, „Строителство на сгради и съоръжения“, „Строителен мениджмънт“ и се надяваме тя да се превърне във възходяща. Освен това се възроди и интересът към уникалната за страната бакалавърска програма „Строителство и архитектура на сгради и съоръжения“, която се изучава единствено във ВСУ „Любен Каравелов“, а завършилите студенти получават професионална квалификация „инженер-архитект“. През 2024 г. още на първата кандидатстудентска сесия, която беше през март, бяха заети основна част от отпуснатите бройки за обучение в държавна поръчка. Тази година първата кандидатстудентска сесия отново ще е през март. Поддържаме постоянен контакт с основните потребители на кадри от строителните фирми и общинските администрации. Вече традиционно участваме на изложенията на българските университети, организирани от общините и местните центрове за кариерно развитие в цялата страна. Надявам се, провокирани от недостига на кадри, повече местни власти да инициират и провеждат подобни изложения. Стремежът ни е да продължим и разширим това успешно сътрудничество.  ВСУ „Любен Каравелов“ е от малкото висши училища в столицата, а и в страната, които разполагат с кампус. Удобство за студентите е близостта на лекционните зали до общежитията, студентския стол и спортния комплекс. На финала си пожелавам успешна кандидатстудентска кампания и повече мотивирани млади хора да изберат професията на строителния инженер и архитект.