Доналд Тръмп обяви началото на златния век на Америка
Той положи клетва като 47-ия президент на САЩ
На 20 януари Доналд Тръмп положи клетва като 47-ия президент на Съединените американски щати (САЩ), отбелязвайки началото на своя втори непоследователен мандат. Поради изключително ниските температури церемонията се проведе в ротондата на Капитолия вместо на традиционното открито място.

Тържественият ден започна с религиозна служба, след което новоизбраният президент и първата дама Мелания Тръмп бяха посрещнати в Белия дом от досегашния президент на САЩ Джо Байдън и първата дама Джил Байдън за традиционен чай. След края на срещата двете първи семейства се отправиха от Белия дом към Капитолия, където ги очакваха представители на Конгреса и членове на Върховния съд. На церемонията присъстваха видни политически фигури от миналото и настоящето, както и високопоставени международни гости. Сред тях бяха бившите американски президенти Барак Обама, Джордж У. Буш и Бил Клинтън. Официални гости бяха и редица видни личности, включително технологични милиардери, като Джеф Безос, Илон Мъск и Марк Зукърбърг. За първи път в историята на инаугурациите Тръмп покани чуждестранни лидери, сред които аржентинският президент Хавиер Милей и италианският премиер Джорджа Мелони.

Вицепрезидентът Джей Ди Ванс положи клетва пръв, последван от Доналд Тръмп, който се закле пред главния съдия на Върховния съд Джон Робъртс.
Събитието
продължи с встъпителната реч на Тръмп,
в която той обяви началото на златен век на Америка.
„От сега нататък страната ни ще процъфтява и ще бъде уважавана отново по целия свят. През всеки един ден моята администрация ще поставя Америка на първо място. Нашият суверенитет и безопасност ще бъдат възстановени. Везните на правосъдието ще бъдат ребалансирани“, бе категоричен 47-ият президент на САЩ.
Той подчерта, че упадъкът на Америка приключва. „Нашите свободи и славната съдба на нацията вече няма да бъдат отричани и ние незабавно ще възстановим целостта, компетентността и лоялността на американското правителство. През последните осем години бях подложен на изпитания и предизвикателства повече от всеки друг президент в нашата 250-годишна история, които ме научиха на много“, допълни президентът и изтъкна, че за американските граждани 20 януари 2025 г. вече ще е Денят на освобождението.
Доналд Тръмп сподели, че още в първия си ден като президент ще подпише поредица от исторически изпълнителни заповеди. „Първо, ще обявя национално извънредно положение на южната ни граница. Всяко незаконно влизане ще бъде незабавно спряно и ние ще започнем процеса на връщане на милиони престъпни чужденци обратно на местата, от които са дошли“, подчерта той. „След това ще наредя на всички членове на моя кабинет да мобилизират огромните сили, с които разполагат, за да победят рекордната инфлация и бързо да намалят цените. Инфлационната криза беше причинена от огромен преразход и ескалиращи цени на енергията и затова обявявам извънредна ситуация в областта на енергетиката“, каза Доналд Тръмп и информира, че Америка отново ще започне да добива петрол и газ. „Ще намалим цените, ще постигнем стратегическите си резерви отново до върха и ще изнасяме американска енергия по целия свят“, обяви Тръмп.
„С моите действия днес ще сложим край на новия „зелен” курс и ще отменим мандата за електрическите превозни средства, спасявайки нашата автомобилна индустрия и спазвайки свещения си ангажимент към великите американски автомобилни работници. Незабавно ще започна преразглеждането на търговската система, за да защитя американските работници и семейства. Вместо да облагаме нашите граждани, за да обогатяваме други страни, ние ще облагаме чужди държави, за да обогатим нашите граждани“, изтъкна още 47-ият президент на САЩ.
В словото си Доналд Тръмп съобщи, че ще бъде създаден Департамент за правителствена ефективност, който ще има за цел да възстанови доверието и ефективността на федерално правителство.
„Смятам веднага да сложа край на правителствената политика на опити за социално инженерство въз основа на расата и пола във всеки аспект на обществения и личния живот. Ще изградим общество, което не вижда цвета на кожата, а е основано на заслуги. От днес официалната политика на правителството на Съединените щати ще бъде, че има само два пола, мъжки и женски“, каза президентът.

Той подчерта, че сред приоритетите му ще бъде създаването на силна армия, която да се грижи за мира и справедливостта.
„Ще променим името на Мексиканския залив на Американския залив и ще възстановим името на великия президент Уилям Маккинли на планината Маккинли, където трябва да бъде и където му е мястото“, бе категоричен Доналд Тръмп.
Пред гостите на церемонията той посочи още, че ще изпълни предизборното си обещание САЩ да си върне контрола на Панамския канал.
„Ние стоим на прага на четирите най-велики години в американската история. Бъдещето е наше и нашият златен век току-що започна“, завърши словото си Тръмп.
Парад и тържествени балове
Поради студеното време традиционният парад беше преместен на закрито и се проведе в Capital One Arena. Вечерта завърши с три официални бала, на които президентът и първата дама участваха, отбелязвайки началото на новата администрация.
Екипът на Доналд Тръмп
На официалния сайт на Белия дом бе публикуван списък с членовете на екипа на 47-ия американски президент, които ще заемат ключови правителствени постове. Памела Бонди ще бъде главен прокурор, а Дъглас Бъргъм - министър на вътрешните работи. Шон Дъфи ще отговаря за транспорта, Питър Хегсет ще бъде министър на отбраната.
Робърт Ф. Кенеди поема здравеопазването и човешките услуги, Хауърд Лътник - търговията, а Марко Рубио ще бъде държавен секретар. Ерик Търнър от Тексас ще е министър на жилищното строителство и градското развитие.
Първи президентски действия
Още на 20 януари Тръмп подписа близо 100 изпълнителни указа, включително отмяна на 78 декрета на предшественика си Джо Байдън. Сред парафираните документи бе излизане от Парижкото споразумение за климата и връщане на федералните служители в офисите. Доналд Тръмп също така обяви намерението си да помилва участници в събитията, свързани с щурма на Капитолия на 6 януари 2021 г., и да класифицира наркокартелите като терористични организации.
Сред по-важните подписани укази на президента са този за „Защита на Съединените щати от чуждестранни терористи и други заплахи за националната сигурност и обществената безопасност“, за „Разгръщане на изключителния ресурсен потенциал на Аляска“, както и за „Обявяване на национална енергийна извънредна ситуация“ и „Популяризиране на красива федерална гражданска архитектура“.

Какво предстои пред Доналд Тръмп?
47-ият президент на Съединените щати Доналд Тръмп пое ангажимента да се справи с редица предизвикателства, от които зависи успехът на неговия втори мандат. Основен приоритет ще бъде икономическото възстановяване. Тръмп планира мащабни реформи в миграционната политика, която започна с обявяване на национално извънредно положение на южната граница. Във външната политика той ще преразгледа търговските споразумения, за да защити интересите на американските работници, и ще укрепи военната мощ на страната. Освен това създаването на Департамент за правителствена ефективност има за цел да възстанови доверието в институциите и да премахне политики, които разделят обществото.
Тръмп е изправен пред сериозни вътрешнополитически и международни предизвикателства, като ще трябва да балансира между амбициозните си планове и общественото недоволство. Успехът му ще зависи от способността му да реализира обещанията си и да обедини американците около своята визия за „златния век“ на Америка.