Правителството предвижда втори етап на програмата за саниране за близо 2,5 млрд. лв.
"Правителството предвижда втория етап на програмата за саниране на жилищата на гражданите. Банката ще бъде основен инструмент в тази програма. Струва ми се, че в нея са заложени около 2,5 млрд. лв. в рамките на 5 години", това обяви председателят на Надзорния съвет на ББР Росен Карадимов в предаването „Лице в лице“ по bTV.
"Това е програма, която тепърва се разработва и тя ще бъде разработена от Министерски съвет и Министерството на регионалното развитие и благоустройството. ББР ще бъде предвидена като инструмент. С парите ще бъде финансирано самото саниране, а в последствие банката ще връща парите, които е дала за саниране, от съответните бюджетни средства, държавни гаранции и тн. Ние не можем да влезем в детайли, защото в момента се разработва тази програма", каза още той.
"Българската банка за развитие е в заключителен етап на разработване на програма с Електроенергийния системен оператор (ЕСО), с която ще подпомогне публични потребители – болници, училища, общини и др. – в изграждането на възобновяеми енергийни източници", допълни Карадимов.
"За целта двете институции планират създаването на съвместно дружество. Цената на произведената от публичните потребители електроенергия ще бъде фиксирана за период от 10 години, а след изтичането му те ще могат да придобият мощностите", сподели още той.
Карадимов обяви още, че скоро се очаква правителството да обяви втория етап на програмата за енергийна ефективност на многофамилни жилищни сгради, по която ББР ще бъде основен инструмент. Общият ресурс на програмата ще бъде около 2 млрд. лв., а срокът за реализация – 5 години.
„Едно от предизвикателствата пред мен като служебен министър на иновациите и растежа беше да внеса новата стратегия на банката, която Министерският съвет прие. Само за четири месеца от нейното приемане ББР инвестира 180 млн. лв. в индустриални паркове, над 20 млн. лв. в обслужването на военнопромишления комплекс, над 20 млн. лв. в държавните здравни заведения, над 5 млн. лв. в подкрепа на експортната политика на българските компании, както и финансира всички отрасли, в които държавата има приоритетни секторни и публични политики. Българската банка за развитие преживя пълна пълна трансформация от 2022 г. насам и вече е мощен пазарен инструмент за реализиране на държавни политики“, заяви още Карадимов.
Той допълни, че за година и половина ББР е уплътнила целия набор от публични политики и инициативи за преодоляване на регионалните дисбаланси. „ББР трябва да бъде основният двигател на реиндустриализацията на България. Винаги в периоди, в които държавата разполага с ограничен публичен ресурс, банките за развитие излизат напред. Чрез пазарни механизми те компенсират онези ниши, в които публичният ресурс не е достатъчен“, подчерта председателят на Надзорния съвет на ББР.
Росен Карадимов припомни още, че Българската банка за развитие е партньор на Европейската комисия по InvestEU и ще гарантира 2,5 млрд. лв. финансов ресурс, насочен към малките и средните предприятия.