Филип Купфер, търговски съветник към Австрийското посолство: Устойчивото развитие става все по-важно за австрийските компании
Въвеждането на еврото може да донесе на България повече чужди инвестиции
Г-н Купфер, наскоро бяха представени резултатите от традиционната „Анкета сред австрийските инвеститори в България“. Как бихте описали икономическия климат у нас от гледна точка на австрийските компании?
Налице е повече оптимизъм и по-малко скептицизъм в сравнение с предходните години. Австрийските фирми гледат все по-уверено към бъдещето и все повече компании обмислят разширяване на своите инвестиции в страната, както и увеличаване на работните места. Бих определил икономическия климат в България през следващите 12 месеца с думата „стабилност“.
54% от анкетираните компании посочват в проучването, че икономическата среда ще остане стабилна. Какво според Вас допринася за тази стабилност?
Вярвам, че стабилността и нарастващият оптимизъм са резултат от подобряващата се икономическа среда в България. Наблюдаваме някои положителни тенденции, като например ръст в определени икономически сектори като „Строителство“, нарастваща покупателна способност и, въпреки трудната международна ситуация, един сравнително стабилен износ. Понастоящем растежът в строителния отрасъл, по-специално с повишеното търсене на жилища и склонността на частните домакинства да купуват, допринася значително за положителното икономическо развитие. Важният сектор на промишленото производство дава също крехки окуражаващи сигнали.
Какви са основните предимства на България като инвестиционна дестинация за австрийския бизнес?
Всеки път, когато провеждаме нашата анкета, задаваме този въпрос на инвеститорите от Австрия. На база на техните отговори мога да откроя няколко ключови предимства. Първо, България предлага конкурентна данъчна система, включително ниски корпоративни данъци. Второ, достъпът до финансиране и кредити е улеснен, което прави бизнес средата по-гъвкава. И накрая - българските компании често отговарят на високи стандарти като доставчици в международните вериги за създаване на стойност, което прави страната привлекателна за развитието на производствени и логистични вериги.
Кои са най-големите предизвикателства, пред които са изправени австрийските компании в България?
Политическата нестабилност остава основното предизвикателство, което австрийските фирми идентифицират. Анкетата беше проведена през зимата на 2024 г., когато политическата ситуация в страната все още беше динамична.
Други важни предизвикателства са липсата на достатъчно квалифицирана работна ръка, административните пречки и корупцията, които затрудняват бизнес средата.
Как бихте оценили напредъка на България в справянето с тези проблеми?
От международна гледна точка има разнопосочни оценки. Трансперънси Интернешънъл индекс за 2023 България отбелязва известен напредък в борбата с корупцията, но според новия индекс за 2024 и актуалното проучване Евробарометър възприятията за влошаване остават. Бюрокрацията продължава да бъде пречка за инвеститорите, като компаниите често се сблъскват със сложни и тромави административни процедури. Липсата на квалифицирана работна ръка е дългогодишен проблем, който изисква повече усилия за преодоляване.
Какви стъпки биха могли да се предприемат за подобряване на бизнес климата и насърчаване на нови инвестиции?
Можете да се възползвате от съществуващите силни страни. Освен данъците и митата, австрийските компании често посочват като положителни фактори стратегическото географско положение и нарастващата осъзнатост на потребителите за необходимостта от висококачествени продукти. От друга страна, нашите инвеститори биха искали да видят по-голямо внимание към преодоляването на основните предизвикателства във връзка с бюрокрацията, недостига на персонал, инфраструктурата и правната сигурност. България трябва да се конкурира не само на европейско, но и на регионално ниво и да предложи на инвеститорите по-добри условия в сравнение със съседните държави.
Устойчивостта е определена като много важна тема от голяма част от участниците в анкетата. Как австрийските компании в България прилагат устойчиви практики?
Това беше един от интересните резултати в проучването ни. Според него 85% от австрийските компании в България придават голямо значение на устойчивостта в своята фирмена политика, докато „само“ 60% смятат, че тази тема е приоритетна за страната Ви като цяло. Фирмите инвестират предимно в проекти, свързани с възобновяеми енергийни източници, модернизация на оборудването и внедряване на концепцията за кръгова икономика. Добър пример е компанията „Кроношпан“, която разполага с инсталации за рециклиране на дървесина и повторното й използване в производствения процес.
Данните показват, че 29% от компаниите планират да увеличат инвестициите си. В кои сектори виждате най-голям потенциал за растеж?
Наблюдаваме засилен интерес към строителния сектор, производството на строителни материали, телекомуникациите и енергийния бранш. Австрийските компании все по-често разширяват инвестициите си в своите предприятия в България.
Въвеждането на еврото в България се оценява положително от повечето инвеститори. Какви са основните ползи, които австрийските компании виждат в този процес?
Когато зададохме този въпрос в края на 2023 г., повече от две трети от фирмите изразиха позитивна нагласа към приемането на еврото. В анкетата от 2024 г. изразилите положително мнение са малко повече. Примерът на Австрия показва, че въвеждането на европейската валута може да доведе до значителен икономически растеж. В Австрия след въвеждането на еврото делът на износа в БВП нарасна от 40% на 60%, а чуждестранните инвестиции се увеличиха от 12% на 45% от БВП. Основните предимства включват улеснени транзакции, по-голяма предвидимост за инвеститорите и стабилност на цените.
Ако трябва да убедите нов австрийски инвеститор да избере България, какви три основни аргумента бихте използвали?
Първо, членството на България в Европейския съюз осигурява достъп до един от най-големите пазари в света. Второ, географското разположение на страната я прави стратегически важен мост между ЕС и съседни пазари като Турция. Трето, България разполага с добре образована работна сила, особено в сфери като IT и машиностроене, което я прави привлекателна инвестиционна дестинация.