Новини

Доц. д-р инж. Венцислав Стоянов, преподавател във ВСУ „Любен Каравелов“ и член на УС на Българската асоциация за управление на проекти в строителството: Годината на строителния техник е чудесна възможност в „светлините на прожекторите” да бъдат колегите, които са на първа линия

Доц. Стоянов, КСБ обяви 2025 г. за Година на строителния техник, а в. „Строител“ популяризира инициативата. Какво мислите за идеята?

Развълнувах се, когато преди известно време разбрах, че предстои да се обяви 2025 г. за Година на строителния техник. Аз самият, след като завърших ВСУ „Любен Каравелов“ през 1987 г. (тогава Висше народно военно строително училище „Ген. Благой Иванов“), започнах своя професионален път като технически ръководител. Преди да спечеля конкурса и продължа като преподавател през 1996 г. във вече преименуваното Висше военно инженерно строително училище „Любен Каравелов“, успях да взема участие и да ръководя строежи като Италианския лицей в „Горна баня” и две 15-етажни жилищни сгради.

Прави чест на ръководството на Камарата на строителите в България и вестник „Строител“ за тази инициатива. Годината на строителния техник е чудесна идея да се даде възможност да бъдат в „светлините на прожекторите“ онези колеги, които ръководят реализирането на малки и големи, по-простички, но и грандиозни строежи там, на първа линия, непосредствено до бригадите и машините. Хората, които поемат първи предизвикателството да вземат бързи, адекватни и ефикасни решения за успешното изграждане на поверения им строеж.

Нашето висше училище има изключителни традиции в обучението и изграждането на строителните инженери като специалисти и ръководители. Още с учредяването си през далечната 1938 г. е започнало израстването и утвърждаването на кадрите, необходими за реализацията на отговорни, сложни и тежки в организационно и технологично отношение обекти. И сега, 87 г. по-късно, във ВСУ „Любен Каравелов“ се подготвят специалисти, така нужни за строителната индустрия. Не мога да не отбележа, че преподавателите във ВСУ са специалисти, които не спират да практикуват и предават своя опит на бъдещите инженери и архитекти. Подготовката по отделните дисциплини е сериозна, задълбочена, насочена към запознаване с тънкостите на инженерния труд, към предоставяне на достатъчно знания, че да се превърнат нашите абсолвенти в успешно реализирали се ръководители.

Не е случайно, че випускниците ни са търсени в строителните фирми. ВСУ се е утвърдило като институция, която предоставя на бизнеса знаещи, можещи и отговорни кадри. Има много познати професионалисти в строителния бранш, които са завършили ВСУ, като инж. Илиян Терзиев, който е председател на УС на КСБ, инж. Христо Димитров, председател на Контролния съвет на КСБ и председател на Общински съвет Варна, инж. Пламен Михалев, член на УС на КСБ и председател на ОП на КСБ – Стара Загора. Има и много други, които са гордост за нас, но няма как да спомена всички, защото списъкът е твърде дълъг.

Искам да обърна внимание, че при нас подготовката на техническите ръководители започва още от Центъра за професионално обучение към ВСУ „Л. Каравелов“. Ежегодно в него се обучават ефективно, присъствено бъдещите технически ръководители, които в по-голямата си част получават и онази увереност да продължат в бакалавърски, а дори и в магистърски курсове и да станат строителни инженери.

Преподаватели от ВСУ непрекъснато получават покани за изнасянето на лекции и семинари в други центрове за професионално обучение. Не мога да не изтъкна и сътрудничеството ни със „Строителна квалификация“ ЕАД, с чието ръководство успяваме да достигнем до всички строителни фирми в Областните представителства на Камарата. Удовлетворението ми е огромно, ако успея да обогатя дори малко знанията на колегите, с които се срещам в страната. С най-голямо удоволствие участвам в срещите с техническите ръководители от фирмите членове на КСБ, с които коментираме досието на строежа или здравословните и безопасни условия на труд на строителната площадка, както и качеството на влаганите строителни продукти и на изпълняваните работи. Разбира се, организираме и срещи, в които си припомняме за методите на планирането и ценообразуването. Разбирам каква голяма отговорност тежи над специалиста технически ръководител и споделяйки своите знания и опит, се опитвам да бъда полезен, доколкото мога, на тези колеги, че да бъдат максимално успешни за себе си и за своите работодатели.

Активната кандидатстудентска кампания на ВСУ, а и не само тя, се отразява доста положително на държавната поръчка за броя на студентите в Строителния факултет.

Да, от 2024 г. започна да се проявява ръст в приема на инженерните специалности при нас. От няколко години се наблюдаваше известен отлив и предпочитание към други професии, но постепенно младежите започнаха да се завръщат към сериозната и отговорна професия на строителния инженер. И това не може да не ни радва. Където и да отида на среща в Областно представителство на КСБ или в неформални разговори с колеги, винаги се поставя въпросът за липсата на ново попълнение от инженерни кадри.

Ръководството на ВСУ се опитва да направи кандидатстудентската кампания по-атрактивна от традиционните посещения в специализирани професионални гимназии през годината и срещи с абитуриенти. Но как - нека да остане като тайна, която дава предимство на нашето висше училище пред останалите.

Четете лекции в катедра „Технология и мениджмънт на строителството” по различни предмети, сред които „Мениджмънт на строителството“ и „Организация и икономика в строителството“. Какви други?

Дисциплината, с която стартирах своята преподавателска работа преди повече от 25 г., е „Организация на строителството“. И досега тя е моята слабост, защото смятам, че е в основата на изграждане на добрия мениджър, започвайки от линейния ръководител – техническия ръководител, та до висшия управленски ешелон.

Преподавам и „Строително законодателство“ в бакалавърските курсове на обучение. По успешната ни магистърска специалност „Управление на инвестиционни проекти“ имам удоволствието да чета лекциите от въвеждащото обучение „Инвестиционна дейност в строителството“, както и „Контрол в строителните инвестиционни проекти“. В друга магистърска специалност - „Технология и управление на строителството“, ми е предоставена възможност да се срещам с младите специалисти в областта на технологията на строителството, като им водя лекционния курс по дисциплините „Управление на проекти в строителството“ и „План за безопасност и здраве и управление на строителните отпадъци“.

Най-интересното в тези магистърски програми е, че се срещаме със специалисти от различни възрасти. Болшинството от студентите са колеги, които имат вече някакъв натрупан професионален опит. В своите часове се опитвам да провокирам колегите към размисъл, анализ и търсене на алтернативи на проблеми, които ги вълнуват на работното им място. Да преподаваш на хора, които вече са преживели професионални успехи и разочарования, е сериозно предизвикателство и когато разбереш, че с онова, което са научили от теб, са станали по-добри специалисти, това е наистина прекрасно удовлетворение от труда, който си положил.

Изключително доволен съм, че от десетина години успешно се утвърждава една бакалавърска програма с името „Строителен мениджмънт“, в чието създаване взех сериозно участие. Тя е насочена към младежи, които виждат своето професионално израстване, преминаващо през строителната площадка като технически ръководители до ръководство на строителна компания. Дисциплините, които се изучават, са изключително насочени към обучение на ръководители с акцент към предмети, свързани с управление, организация, икономика, строително законодателство.

 Член сте на УС на Българската асоциация за управление на проекти в строителството (­БАУПС), в ръководството на която са имена като проф. д-р инж. Фантина Рангелова и доц. д-р инж. Лъчезар Хрисчев. С какво се занимавате в организацията?

Имам удоволствието и отговорността да съм част от БАУПС от създаването й. В УС на Асоциацията работя с уважавани специалисти като проф. Фантина Рангелова, която е председател на Управителния съвет, и доц. Лъчезар Хрисчев, член на УС. И с двамата имам дългогодишно тясно сътрудничество както в областта на науката и обучението, така и в стремежа ни да издигнем ролята на ориентираното управление в строителството на по-високо ниво. От доста години все по-често при големи строителни инвестиционни проекти, а в последно време и в по-малки, като участник започна да се включва лице, наречено проектов ръководител (някои колеги използват и термина „проджект мениджър“). Наша текуща задача е да се опитаме нормативно да определим ролята и мястото на проектовия ръководител в реализирането на една строителна инвестиционна инициатива. В чл. 160 от Закона за устройство на територията е записано, че участници в строителния инвестиционен процес са възложителят, проектантът, строителят, доставчикът, физическото лице, осъществяващо контрол по част „Конструктивна” на проекта, и техническият ръководител. Никъде все още не е определена същността и значението, ролята и отговорността на проектовия ръководител. А тя става все по-осезаема. Правата и задълженията се определят от този, който моделира организационната структура.

Останалите ни задачи са като на всяка асоциация – да подпомагаме работата и успешното развитие на проектовите ръководители и фирмите, които се занимават с проект мениджмънт. Реализираме срещи с водещи компании в областта, със специалисти, които могат да обогатят многообразието от компетентности, които проектовият ръководител трябва да притежава. Не на последно място са и контактите с други организации, като КСБ, Българската търговско-промишлена палата, Проджект мениджмънт институт (PMI) България и т.н.

БАУПС е сред съучредителите на Европейски цифров иновационен хъб в сектор „Строителство“, на който КСБ е инициатор и координатор. Наши представители се включват като обучаеми в курсове на ЕЦИХ.

На финала отново искам да изразя благодарността си към Камарата на строителите в България и в. „Строител“ за чудесната инициатива 2025 г. да е Година на строителния техник!