Общини

Петър Каменски, зам.-кмет на Панагюрище по „Стопански въпроси, строителство и инвестиции”: Общината ще продължи да влага максимални усилия за подобряването на инфраструктурата

Имаме всички предпоставки да превърнем Панагюрище в привлекателен туристически център

Г-н Каменски, Панагюрище е известно със своите архитектурно-строителни и исторически паметници. Как общината се грижи за тях, за да се запазят за бъдещите поколения?

Община Панагюрище има политика за съхраняване на традициите, опазване на идентичността и развитие на значимите обекти на територията й. Сред тях са родната къща на Райна Княгиня, Тутевата, Лековата, Дудековата или Дриновата къща, както и храмовете на града – „Св. Георги Победоносец” и „Св. Въведение Богородично”. Те са добре поддържани и всеки, който ги посети, ще остане очарован от видяното. Районът на Панагюрище е населяван от дълбока древност, за което говорят откритите над 300 паметници – некрополи, селища, крепости, военни лагери и пътно-съобщителни съоръжения. Те също са любопитни и си струва да бъдат разгледани.

Знаете, че при нас на 8 декември 1949 г. е открита и една от най-ценните тракийски находки – Златното панагюрско съкровище, което след пожарите в САЩ съвсем скоро ще се върне на родна земя. Ще припомня, че този ненадминат паметник на тракийската епоха е намерен в местността Мерул край Панагюрище от тримата братя Павел, Петко и Михаил Дейкови. Състои се от 9 златни съда с общо тегло 6,164 кг, датирани към V-IV в. пр.Хр. Съкровището, изработено от скъпоценния метал, е култов сервиз, включващ фиала, амфора и ритони, по външните стени на които са изобразени сцени от трако-гръцкия пантеон.

На дневен ред за много общини са проблемите с водоснабдяването. Каква е ситуацията при Вас по отношение на подземната инфраструктура?

Това е един от най-проблемните въпроси и за нашата община. Всяко лято авариите по магистралния водопровод, засушаването и намаляването на дебита на откритите водоизточници, както и прекомерната употреба на питейната вода за поливни нужди създават сериозни затруднения.

Проведохме работна среща в Министерството на регионалното развитие и благоустройството и строителите на язовир „Луда Яна“, на която коментирахме напредъка по него. Той се изгражда на около 2 км от Панагюрище. Проектът е комплексен, състои се от няколко подобекта – язовирна стена и прилежащите й съоръжения, преливник, отбивен тунел, водна кула, инжекционна галерия, пречиствателна станция за питейни води, два довеждащи водопровода и две помпени станции. Общият обем на новия язовир е 20 млн. куб. м.

За нас на дневен ред е и реконструкцията на водопроводите и оптимизация на работата на тръбните кладенци край с. Злокучене. Дейностите стартираха през миналата година. В рамките на проекта е предвидено да се подменят със съвременни помпи пет от кладенците с най-голям дебит – номер 3, 4, 6, 10 и 11. Старите водовземни шахти над тях се разрушават и на мястото им ще се изградят нови бункерни помпени станции. Ще бъдат положени и над 4 км тръби. Общата стойност на СМР е 1 945 428 лв. без ДДС.

Завършихме подмяната на водопроводната мрежа в с. Баня с дължина 10 729 м. Остава да възстановим настилките в началото на активния строителен сезон. Открита е строителната площадка за подмяна на водопровода в с. Бъта, дълъг 3100 м.

И още нещо в това направление – укрепваме и коритото на р. Луда Яна.

Прави впечатление чистотата в общинския център, както и че въпреки че на територията Ви доста предприятия развиват дейност, природата е запазена.

Околната среда е основен приоритет в работата и на общината, и на предприятията в региона. Сред големите компании е „Асарел-Медет” АД. Дружеството безусловно спазва емисионните ограничения по всички показатели за опазване на околната среда съгласно европейските и българските нормативни изисквания. Само от 2012 г. до сега чрез публично-частно партньорство между предприятието и общината са реализирани социални проекти за над 150 милиона лева. Най-значимите сред тях са залата-трезор за Панагюрското златно съкровище, многофункционалната спортна зала „Арена Асарел“ и модерният медицински комплекс с високотехнологичен център за лъчелечение МБАЛ „Уни Хоспитал“. Ще добавя, че големите предприятия със своята политика за развитието на кадрите си допринасят в значителна степен в общината да остават да работят млади хора, както и да се заселват нови жители.

Общинската администрация активно изпълнява и редица програми, като тази за качеството на атмосферния въздух за периода 2021-2028 г., за управлението на отпадъците. Внесли сме проект за рекултивация на една клетка в Регионалното депо за битови отпадъци, което ползваме съвместно с гр. Стрелча. Също така доставихме нов сметосъбиращ автомобил, 119 контейнера тип „бобър“, 111 кофи за боклук от 120 л и т.н.

Сега е зима и няма как да се видят и другите ни дейности, свързани с чистотата, а и тези за благоустрояване на града и на селата ни Бъта, Баня, Оборище, Попинци, Поибрене, Левски, Панагюрски колонии и Елшица. Ние като общинска администрация се стараем да обновим облика на града, да развием селския, зимния и алтернативния туризъм. Например започва строителството на закрит плувен басейн, ремонтираме различни помещения на нашия стадион „Орчо войвода“, на залата, където тренират самбистите. Работим по реставрацията на минералната баня в с. Поибрене и на Младежкия дом в с. Бъта, в което извършихме и текущ ремонт на детската градина „Надежда“. Особен успех за нас е Центърът за деца с увреждания „Дъга“.

Кажете повече за развитието на туризъма.

Докато преди години в общината имаше 160-170 легла по отношение на туристическата инфраструктура, сега те са над 1100. Големите компании развиват своя хотелска база, но и гражданите строят къщи за гости, защото този бизнес има бъдеще в региона. Безспорно природата е била щедра към нас и имаме всички предпоставки да превърнем Панагюрище в привлекателен туристически център с интегриран и конкурентоспособен туристически продукт. С развитието на местните секторни политики и целенасочено с дейности в сферата на туризма се стремим към желаната визия – община Панагюрище да бъде предпочитана туристическа дестинация с ясно разпознаваема и уникална културно-историческа идентичност. Залагаме на развитието не само на селския, зимния и алтернативния туризъм, но и на културнопознавателния, фестивалния, спортния, винения и ловния туризъм. На територията на общината се намират и няколко минерални извора, които със своя състав и лечебни свойства са предпоставка за развитието и на балнеолечебния туризъм.

Какви проекти изпълнявате за сградния фонд от образователната инфраструктура, читалищата и т.н.

Читалищата все повече се очертават не само като културни центрове, но и като центрове на гражданското общество. А грижата на общината е многопосочна – поддръжка на зданията, ремонти на покриви и всичко онова, което не нарушава самостоятелността на този вид институция. На територията ни има девет читалища, но аз искам да обърна внимание на малка част от историята на едно от тях – на НЧ „Виделина – 1865” в общинския център. То е създадено на 27 юли 1865 г. и в него се формира ядрото на учредения по-късно от Васил Левски Революционен комитет. Същото ядро е в основата на подготовката и на самото Априлско въстание от 1876 г. В него занимания провеждат смесеният хор „Ралчо Сапунджиев“, духовият оркестър „Делчо Радивчев” и вокална група „Радеан”.

Местната общност е изключително ангажирана и със спорта. Затова обновихме терена за хандбал на открито, подписахме договор за изпълнението на атракция за приключенски туризъм, изградихме осветление на тренировъчното игрище на стадион „Орчо войвода“, строим открит басейн с възможности и за провеждане на състезания, който ще е пригоден да се ползва и от деца с увреждания. Те ще идват със специализиран транспорт, за да могат заедно със специалисти да развиват необходимата двигателна култура.

Добре върви и строителството на новия физкултурен салон в двора на СУ „Нешо Бончев“. Проектът се финансира от Министерството на образованието и науката по Програмата за изграждане и основен ремонт на спортни площадки и физкултурни салони в държавните и общинските училища за периода 2024-2027 г. В момента се изпълняват довършителните строително-монтажни работи. Крайният срок за приключването им е 15 март 2025 г. След това ще бъдат проведени тестовете за безопасност и функционалност на системите и въвеждане на обекта в експлоатация.

На финал е и ремонтът на помещенията в ДГ „Брезичка“ в общинския център, които ще бъдат използвани за нуждите на възрастни хора и лица с увреждания. Дейностите включват полагане на гипсокартон, растерен окачен таван, подмяна на осветителни тела, ключове и контакти, монтиране на интериорни врати и подова настилка, както и обновяване на ВиК мрежата. След окончателното приключване на дейностите предстои вътрешно обзавеждане, съобразено с нуждите на възрастните хора и лицата с увреждания. В обособените пространства те ще могат да осъществяват контакти и да получават нужната им подкрепа.

В Панагюрище се намира Професионалната гимназия по индустриални технологии, мениджмънт и туризъм (ПГИТМТ), която готви и минни специалисти – необходими кадри за местните предприятия, които са свързани и със строителния сектор.

ПГИТМТ е наследник на три професионални гимназии. Тя е едно от първите училища у нас, в което беше поставено началото на дуалното обучение, или т.нар. учене чрез работа. Можем да кажем, че кадрите, които готви нашата професионална гимназия, са прекрасни минни строители. Възпитаниците на ПГИТМТ се развиват успешно в този толкова напредничав и необходим сектор на икономиката на страната. Панагюрище без миннообогатителния отрасъл би изглеждало по-съвсем друг начин. Например ежегодната концесия, която получаваме, е повече от добре дошла за развитието на града и селата наоколо. Освен това „Асарел-Медет” АД има дарителска кампания за около 4 млн. лв., които са в помощ на общината и дейностите, които развиваме. През есента на 2024 г. беше сключен Меморандум за сътрудничество с дружеството, съгласно, който ежегодно до края на януари двете страни трябва да подписват конкретен договор за проектите през годината. Стойността на дарителското споразумение за 2025 г. е 3,984 млн. лв., като се предвижда до 3,6 млн. лв. да се вложат в местни инфраструктурни проекти. Най-значимият от тях е възстановяването и благоустройството на Алеята на свободата като привлекателна туристическа пътека, която започва от изхода на Панагюрище и стига до паметника в историческата местност Оборище. За този родолюбив проект са предвидени 3 млн. лв., а реализацията му е планирана до април 2026 г.

В общината има диверсифицирана икономика със силно присъствие и от други бизнес сектори, включително оптична промишленост, производство на пластмасови изделия, биологично земеделие, преработка на етеричномаслени култури и туризъм, и др.

Какво иска да каже на финала зам.-кметът Петър Каменски на своите съграждани и на българските строители, които променят визията на община Панагюрище?

Към жителите ни ще се обърна с това, че нашата администрация ще е все по-отворена към хората, ще сме съпричастни, защото само така можем да решаваме проблемите им. Общината ще продължи да влага максимални усилия за подобряването на инфраструктурата, в създаването на повече зелени площи и опазването на околната среда. Така ще създадем условия и да се увеличават строителните фирми, които винаги професионално се отнасят към задълженията си. Много от нашите строителни постижения доказват именно това.