Ваня Алексова, директор на Професионалната гимназия по строителство, архитектура и компютърни науки „Проф. арх. Стефан Стефанов“ - Монтана: Сътрудничеството със строителния бизнес е изключително важно за кариерното ориентиране на учениците
ПГСАКН е единственият Център за високи постижения в професионалното образование и обучение в област Монтана
Г-жо Алексова, Професионалната гимназия по строителство, архитектура и компютърни науки „Проф. арх. Стефан Стефанов“ в Монтана привлича ученици от цялата област. Какво прави учебното заведение търсено и предпочитано? С обучението в различни области ли се отличавате?
Благодаря за оценката! Нашето училище е създадено през далечната 1960 г. Понастоящем в учебната 2024/2025 г. имаме 390 възпитаници. Преди 18 г. гимназията разшири професионалните направления, по които предоставяше обучение. Освен специалностите „Строителство и архитектура“, „Транспортно строителство“ и „Геодезия“ бяха въведени последователно „Системно програмиране“ и „Компютърна графика“. Излизането от традиционните професионални направления бе в отговор на важното условие за реализацията на младите специалисти, за да имат солидна фундаментална подготовка в областта на информатиката и информационните технологии, позволяваща им бързо да се адаптират към променливите условия на съвременния свят. Тези специалности допълват традиционните, тъй като всеки етап от строителството – проектиране и изпълнение, се визуализира чрез компютърните графични техники.
За да откликнем на нуждите на работодателите в сектора, е осигурена възможност чрез факултативни учебни часове учениците от „Строителство и архитектура“ след завършен ХI клас да придобият II степен на професионална квалификация по специалностите „Сухо строителство“, „Вътрешни облицовки и настилки“ и други.
Реализирате проект „Изграждане на Център за високи постижения в Професионална гимназия по строителство, архитектура и компютърни науки „Проф. арх. Стeфан Стефанов“ с предоставяне на модерно и иновативно образование и обучение.
ПГСАКН е сред 28-те професионални гимназии в страната и единствена в област Монтана, определена за Център за високи постижения в професионалното образование и обучение. Този статут осигури на училището финансиране от 3 462 857 лв. по Националния план за възстановяване и устойчивост (НПВУ). Средствата са инвестирани в реконструкция и обновяване на съществуващия и неизползваем по предназначение кухненски блок за превръщането му в Център за практическо обучение. В рамките на проекта се осигурява и високотехнологично оборудване за специалностите „Системно програмиране“, „Компютърна графика“, „Строителство и архитектура“, „Транспортно строителство“, „Геодезия“, което ще предостави възможност на учениците да усвоят най-новите технологии.
Центърът за високи постижения ще се използва и за обучение на възрастни, и за последваща квалификация и преквалификация на кадри от местния бизнес в съответствие с потребностите му.
Дейностите по проекта включват още разширяване на партньорството между гимназията с работодателите и с висшите учебни заведения със сходна насоченост, oбмяна на добри практики с професионални центрове от други държави и обучение на педагогически екипи.
Чрез инвестицията от Националния план за възстановяване и устойчивост постигаме по-високо равнище на образование, тя мотивира училищният колектив да превърне гимназията в привлекателен център за обучение и да отговори на съвременните изисквания за качество.
Разполагате с европейско финансиране и по Програма „Еразъм+“.
Професионалната гимназия работи много сериозно по „Еразъм+“ от 2016 г. Всяка учебна година училището реализира мобилност на 40 ученици за провеждане на практика в реална работна среда и на 5 учители за повишаване на професионалните им компетентности. Партньори в изпълнението на проектите ни са професионални центрове в Германия и Испания. През януари 2023 г. на ПГСАКН „Проф. арх. Стeфан Стефанов“ бе присъдена „Еразъм+” акредитация. Тя осигурява облекчен достъп за финансиране на училищните проекти за мобилност на ученици и учители по Ключова дейност 1, сектор „Професионално образование и обучение“, на програмата.
Какви други проекти реализирате?
Освен текущото изграждане на Центъра за високи постижения до май 2025 г. се очаква въвеждането в експлоатация на цялостно реновирания учебен комплекс – учебна сграда, физкултурен салон, общежитие, със средства от ОП „Региони в растеж 2014-2020“. Същото така ще бъде въведена в експлоатация и изградената с целеви средства на Министерството на образованието и науката нова подпорна стена и ограда, прилежаща на оживената ул. „Панайот Хитов“.
За модернизиране и общообразователната подготовка се реализира и проект „Изграждане на училищна STEM среда и ВОСКС“ с финансиране от НПВУ, като инвестицията възлиза на 252 105 лв.
Как си сътрудничите с бизнеса и с висшите училища, където се изучават сродни на Вашите предмети инженерни специалности?
Партньорството ни и с висшите учебни заведения, и с бизнеса е изключително важно за кариерното ориентиране на учениците, както и за осигуряване на качествена професионална подготовка в съответствие с потребностите на пазара на труда.
Сътрудничим си предимно с технически университети, което се изразява в обмен на информация и идеи от полза и за двете институции. Предвиждаме разширяване на съвместните дейности и на броя на университетите, с които си взаимодействаме.
Професионалната гимназия си партнира с 11 фирми от област Монтана с предмет на дейност, съответна на професиите и специалностите в училището. Поддържаме тясна връзка с областните структури на Камарата на строителите в България, с Камарата на инженерите в инвестиционното проектиране и с Камарата на архитектите в България. Съгласуваме с тях учебни програми за разширена професионална подготовка. Представители на организациите участват в комисии за провеждане и оценяване на държавни изпити за придобиване на професионална квалификация. Съдействат ни при провеждане на производствената практика на учениците в реална работна среда, на национални състезания по професии, при заявяване на професии и специалности за държавен план-прием и др.