HydroHacks: NexGen Water Digit показа бъдещето на ВиК сектора в България
Студенти, преподаватели и представители на бизнеса обсъдиха как дигиталните технологии променят управлението на водните ресурси
Албена Герова
С голям успех и при изключителен интерес премина третото издание на събитието HydroHacks: NexGen Water Digit, организирано от Фондацията за развитие на водния сектор. То се проведе на 20 март в Университета по архитектура, строителство и геодезия (УАСГ). Над 100 участници, включително студенти, преподаватели и представители на бизнеса, се събраха, за да разберат как дигиталните технологии променят начина, по който управляваме водните ресурси, както и какви нови възможности се откриват пред младите специалисти. Традиционно вестник „Строител“ бе медиен партньор на събитието. То бе уважено от председателя на Управителния съвет на Камарата на строителите в България (КСБ) инж. Илиян Терзиев, инж. Иван Моллов, зам.-председател на УС на КСБ и изп. директор на „Райкомерс Конструкшън“ ЕАД, Мария Накова, ръководител на Европейски цифров иновационен хъб в сектор „Строителство“.

Форумът бе официално открит от инж. Благой Козарев – основател на Фондацията и домакин на събитието, който е и председател на Комисията по професионална етика към КСБ и зам.-председател на Българската асоциация по водите. В своето приветствие той изрази пълна подкрепа към студентите, като подчерта, че
именно те са хората, които ще движат бъдещото развитие на ВиК сектора и внедряването на новите технологии.
Събитието продължи с презентацията на Димитър Иванов, председател на „Хъб за дигитална трансформация на комуналните услуги”, на тема „ВиК на бъдещето – как дигитализацията и изкуственият интелект откриват нови възможности за сектора“, която предизвика голям интерес в аудиторията. Иванов запозна присъстващите с възможностите на програма „Дигитална Европа“ и ролята на хъба в подпомагането на цифровата трансформация във ВиК сектора. Участниците научиха за успешни примери от градове като
Валенсия и Сингапур, които чрез технологии, като IoT, интелигентни сензори и цифрови двойници, значително са подобрили управлението на водоснабдяването си.

Втората тема беше посветена на влиянието на изкуствения интелект върху икономиката на бъдещето, която беше поднесена от Доброслав Димитров, председател на УС на Българската асоциация на софтуерните компании (БАСКОМ). Димитров представи убедително тезата за неизбежното – че въпреки нарастващата автоматизация и наличния човешки капитал цифровите компетенции ще станат ключови за развитието и конкурентоспособността на новите поколения професионалисти.
Друг ключов момент в програмата беше детайлното презентиране на технологията BIM (Строително-информационно моделиране), водено от инж. Благой Козарев и Спасен Никифоров, студент от УАСГ и стажант в „Райкомерс Конструкшън“ ЕАД. Те демонстрираха цялостния потенциал на BIM като дигитален процес, който интегрира в реално време ключови данни и специалисти от различни области. Беше показано как
BIM технологията осигурява по-ефективно планиране и дигитализация на съществуващите мрежи, оптимизирано проектиране и строителство
чрез автоматично откриване на потенциални колизии и грешки, както и интелигентно управление на ВиК мрежите чрез дигитални близнаци и IoT решения. Участниците имаха възможност да се запознаят отблизо с предимствата на технологията и да се убедят, че именно това е посоката за модерно и устойчиво развитие на ВиК сектора в България.

И трите презентирани теми предизвикаха множество въпроси и активна дискусия сред младите участници, засягайки реалните предизвикателства и възможностите пред тях и пред водния сектор.
Кулминацията на форума бе интерактивната игра с платформата Kahoot, в която студентите показаха своите познания по разгледаните теми. Победителите – Летисия Софрониева, Лилия Рибанчова и Ралица Анастасова – се отличиха със задълбочени знания и заслужено заеха челните места. За своето чудесно представяне те получиха като награда таблети reMarkable, които ще подпомогнат обучението и практическата им работа в Университета по архитектура, строителство и геодезия.

Ръководството на Фондацията за развитие на водния сектор изказва искрена благодарност на всички участници за активното включване и вдъхновяващите дискусии, както и на медийния си партньор вестник „Строител“ за подкрепата. Нашата мисия остава фокусирана върху привличането, развитието и мотивирането на младите специалисти в България, като им осигуряваме практически ориентирани знания, възможности за професионален растеж и пряк досег с най-новите технологии и подходи във ВиК сектора.
„С успеха на това събитие продължаваме напред с още повече амбиция, нови инициативи и идеи за развитието на младите специалисти, защото те са истинският двигател за иновациите и устойчивото бъдеще на ВиК сектора в България“, каза в заключение инж. Благой Козарев.