Новини

Министър Делян Добрев: Находищата на строителни материали у нас са достатъчни за 100 години

186 млн. лв. са приходите от проучвания и концесии на подземни богатства за 2012 г.

 

Мартин Славчев

Действащите концесии за добив на подземни богатства в края на 2012 г. са общо 483, от които 298 са за строителни материали.

Това съобщи министърът на икономиката, енергетиката и туризма Делян Добрев по време на семинар за отчитане дейността на Единния орган за управление на подземните богатства във Велинград.

В групата на индустриалните минерали предоставените концесии са за добив на каолин, бентонит, огнеупорни глини, варовици за сероочистка, варовици за фуражната промишленост, вермикулитова суровина и други неметални полезни изкопаеми, а в последно време се наблюдава засилен интерес към находищата на зеолити.

При сегашното равнище на добив количествата на утвърдените запаси на находищата на строителни материали, проучвани в миналото, както и на новорегистрираните са достатъчни за над 100 години.

Основните материали, които се добиват, са т.нар. врачански варовик и гнайсите в района на Гоцеделчевско и Ивайловградско.

По добив на мед и злато България заема едно от челните места в Европа. Другите метали, които се добиват в страната, са мед, злато, олово, цинк, манган и др.

Близо 186 млн. лв. са приходите от проучвания и концесии на подземни богатства в България за 2012 г., съобщи още Добрев.

194 разрешения за търсене и проучване и 483 концесии за добив на подземни богатства са в сила в момента. Отчетените приходи за изминалата година са три пъти повече от тези през 2011 г., когато постъпленията в държавата са били 63 млн. лв. Средното им равнище през 2010 и предходните години е около 40 млн. лв.

Значителните приходи, които получават общините от тази дейност, бяха изтъкнати като едно от основните постижения на променения Закон за подземните богатства. След измененията от 2010 г. 50% (а в някои случаи при по-малки находища и 100%) от приходите от концесионна дейност се превеждат на общините, на чиято територия се извършва добивът.

През изминалата година по това перо местната власт е получила 34,5 млн. лв. Парите се използват за изпълнение на инфраструктурни проекти, съфинансиране по европейски програми, благоустрояване и други дейности от полза за местната общност. От бонусите при договори за търсене и проучване не се правят отчисления за общините. „Сумата от 186  млн. лв. включва и бонуса от 40 млн. евро при подписване на договора с френската компания „Тотал”, която в партньорство с ОМV и „Репсол” спечели конкурса за търсене и проучване на нефт и газ в блок „Хан Аспарух”, намиращ в териториалните води на България в дълбоко Черно море”, уточни Делян Добрев.

„Вече има една световноизвестна компания, закупила документи за участие в конкурса за търсене и проучване и на блок „Терес”, обяви още министърът. По неговите думи това дава основание да се очаква успешен край на конкурса. Оферти за него ще се приемат до 27 май 2013 г.

Правителството взе решение за откриване на конкурс и за блок „Света Марина” и се очаква публикуването му в официалния вестник на ЕС.

В средата на годината ще започне местен добив от находище „Девенци”, където концесионер е „Дайрект Петролеум”.

„Местният добив на нефт и газ е с около 35% по-евтин от вносната алтернатива”, отбеляза министър Добрев. Освен това концесионните плащания в този сектор започват от 2% и стигат до 30% от добива. Така например за блок „Хан Аспарух” още на втората година от добива това плащане ще достигне 30%.

През миналата година местният добив на газ надмина 490 млн. куб. м, а за тази очакваме той да е около 574 млн. куб. м. По прогнозни данни следващата година той ще бъде повече от 655 млн. куб. м.

Общините, получили най-много средства от концесионни плащания през 2012 г., са Челопеч, Раднево, Мирково, Гълъбово, Нова Загора, Симеоновград, Златица и Панагюрище.

Община Челопеч е получила приходи от концесии в размер на 5 699 408,15 лв., 85% от които се изразходват за мостово финансиране на проекти, изграждане на комуникационна инфраструктура и асфалтиране на улици.

Средствата, получени от концесионни плащания в община Раднево, са в размер на 4 103 512,83 лв. Те са използвани също за капиталови разходи.

Парите от концесионни плащания, отчислени за община Мирково през 2012 г., са в размер на 1 052 946,83 лв., а за община Гълъбово - 3 028 801,81 лв.

Постъпилите средства в община Нова Загора са в размер на 697 091,93 лв. В община Симеоновград също са харчили доста пари от концесионно плащане - 209 193,14 лв. Те са вложени в канализационна и водопреносна мрежа в Симеоновград, за текущи ремонти на улична мрежа и др.

От създаването на Единния орган за управление на подземните богатства през март 2011 до края на 2012 г. са обработени всички заварени и новопостъпили заявления, като са издадени 248 нови разрешения за търсене или за проучване.