Наводненията могат да бъдат преодолени с технически новости
Кадрите как жителите на Ню Йорк трупат чували с пясък, за да се предпазят от наводненията от урагана „Санди”, обиколиха света. Но учудващо е как толкова богата държава като САЩ все още не си е поръчала иновацията, срещу която наводненията нямат шанс. Става дума за изобретената още през 2008 г. от холандеца Йохан ван ден Норт самозаключваща се бариера срещу наводнения (Self Closing Flood Barrier - SCFB).
Съоръжението получи популярност през миналата година, когато в градчето Кокърмаут, Великобритания, бе построена първата подобна система. Гениалното в нея е, че тя автоматично започва да издига стените си под въздействие на прииждащата вода. Независимо че проектът на река Кокър е малък, с него устойчиво са защитени 560 къщи и над 50 офиса.
Системата е подсилена с кевлар, материал, използван за бронежилетки. При нормални атмосферни условия съоръжението почти не се забелязва и по този начин се избягват забележки за естетическия изглед на речните брегове.
Всяка година около 5,2 млн. къщи във Великобритания са застрашени от наводнения. По данни на ООН годишно за покриване на щетите от водните бедствия по света се изразходват 50-60 млрд. долара, а само две до пет на сто от тези пари се използват за защита от тях. Засегнатите райони и хора до 2050 г. ще се удвоят. Затова системата се възприема много добре и вече има поръчки от Ирландия, Италия, Холандия, Белгия и Австралия.