Лиляна Павлова, МРРБ: Надявам се да има приемственост
Николета Цветкова Надявам се в духа на приемственост работата да продължи, каза ексминистърът на регионалното развитие и благоустройството Лиляна Павлова на отчета за свършеното от ведомството в периода юли 2009 г. - март 2013 г. Тя допълни, че не смята за нужно да си поставя оценка за свършената работа, а хората трябва сами да го направят. На отчета присъстваха всички зам.-министри – Добромир Симидчиев, Николай Нанков и Николина Николова, както и директорите на дирекции и агенции, които са под ръководството на ведомството. Павлова беше категорична, че екипът трябва да остане и да работи, защото е съставен от специалисти.
Като приоритетни области, в които усилено се е работило, тя определи законодателните инициативи, концесиите, кадастъра, ВиК, жилищната политика, строителния контрол, регионалното развитие, трансграничното сътрудничество, участието на страната в изпълнението на Стратегията на ЕС за Дунавския регион и пътната инфраструктура.
Закони и контрол
„Предложените от МРРБ шест законопроекта бяха приети, като преди това минаха през широка обществена дискусия. От 41-вото народно събрание не бяха приети измененията в законите за водите и за кадастъра и имотния регистър. Беше повишен контролът върху изпълнението на договорите за концесии и наем на плажове с цел подобряване на услугата и осигуряване на свободен достъп на туристите до тях. 220 са направените през миналата година проверки. Наложените санкции на изпълнителите са за 1,4 млн. лв.
Изготвени са кадастрални карти и регистри за още 582 хиляди хектара от територията на страната. В процес на приемане са 280 специализирани карти. Те ще дадат ясна картина за площта и състоянието на черноморските плажове и ще включват информация за природните забележителности“, отбеляза бившият регионален министър.
На фокус - водоснабдяването
Друга важна дейност на министерството е и стартиралата след 20-годишно отлагане реформа в сектор ВиК. „Очакваме през новия програмен период средствата от Европейския съюз да бъдат инвестирани не само в пречистване на води, но и в строителство на водопроводи и пречиствателни станции за питейни води, защото все още има 20 области с режим на водоподаване”, посочи Лиляна Павлова. По думите й следващото правителство трябва да продължи започнатата реформа във ВиК сектора, за да може България да спре да пилее вода. Реформата трябва да бъде насочена към ВиК дружествата. „България трябва да отдели ресурс и за изграждане на язовири”, заяви още ексминистър Павлова. В момента със средства от Световната банка се предвижда да бъдат построени три съоръжения, които са започнати и спрени през годините, и да бъде рехабилитирано още едно.
Оперативна програма „Регионално развитие”
Няма причина за притеснение относно усвояването на средствата по Оперативна програма „Регионално развитие“ 2007-2013 г. Сключените договори са за 90% от средствата по програмата, а след пика в разплащанията през последните 2-3 месеца те вече достигат 40% от бюджета й. Рисковите проекти се следят ежеседмично, така че да се постигне максимална усвояемост.
В следващата оперативна програма е заложен специален фокус върху развитието на Северозападна и цялата Северна България. Конкретни бенефициенти ще са 67-те общини, които вече подготвят интегрираните си планове за развитие на проектите. „Тези програми са с по-малък бюджет, но са важни за развитието на пограничните райони”, коментира още Павлова.
Енергийна ефективност
168 са подадените заявления от сдружения на собственици за участие в проект „Енергийно обновяване на българските домове“, като 92 са одобрените.
12 хиляди са направените за 4 години проверки на дейността на общинските и районните администрации. Над 22 000 са проверките по законосъобразността на издадените разрешения за строеж. Издадени са 628 заповеди за отмяна на строителни книжа. Над 3930 са проверките на строежи от I до IV категория относно изпълнението на лицата, упражняващи строителен надзор.
1609 км са новопостроените и рехабилитираните пътища от юли 2009 г. насам. Доизграждането на 159 км магистрали остава задача на следващите правителства, коментира в заключение Лиляна Павлова.