Новини

7 мерки гарантират сигурност в енергийната система на страната

Спиране на 40% от ВЕИ поиска министър Асен Василев

Емил Христов Конкретни мерки за решаване на проблемите в енергетиката предложи енергийният министър в служебния кабинет Асен Василев. Той пое този ангажимент още миналата седмица, след срещи с представители на всички по веригата - от миньорите до частните дружества в сектора и представителите на Българския енергиен холдинг.

Седем са мерките, които според Василев могат да гарантират сигурност­та на електроенергийната система. Първата и най-спешната е да бъдат временно изключени от нея ВЕИ източниците, които нямат всички надлежни документи за работата им. По думите му около 40% от инсталираните ВЕИ са свързани неясно как към електроразпределителните дружества. Така не се знае какво количество електроенергия влиза в системата, а това в един момент може да се окаже опасно. Василев заяви още, че временната мярка за неизкупуване на електроенергията от тези ВЕИ може да стане постоянна, тъй като те не изпълняват Закона за енергетиката.

Като втори основен пункт той засегна формирането на цените на кафява енергия, която фигурира като добавка за високоефективно комбинирано производство в сметките за ток. Да бъде изпратено предложение до ДКЕВР за смяна на начина на изчисляване на тази енергия, а също така регулаторът да въведе механизъм за изкупуване от НЕК и ЕРП на електроенергия, произведена от заводски централи, за да се заплащат само разликите между производството и консумацията, е предложението на Василев. Министърът поиска Електроенергийният системен оператор (ЕСО) да проведе търг за осигуряване на студен резерв, като неговият размер да бъде намален от 1040 на 840 мегавата. Това ще доведе до по-малко разходи на НЕК за осигуряване на електроенергия в случай на извънредно натоварване на системата.

„Според нас ДКЕВР трябва да предложи по-ниска цена за износ на ток към Турция. Тя не е част от Европейското икономическо пространство и там не важат правилата на единния пазар“, коментира още министър Василев. Отделно от държавния регулатор трябва да приемат правила за търговия с електрическа енергия, които да влязат в сила от 15 април. Това според министъра е първата стъпка към либерализиране на пазара, която е изключително важна, за да бъде засилена конкуренцията. Необходимо е и преразглеждане на включените в енергийния микс източници, защото това също ще доведе до по-справедливо тарифиране.

Извън седемте мерки Василев предлага и още две - КЗК да започне сек­торен анализ в енергетиката, защото това е само в нейните правомощия, и Агенцията за държавна финансова инспекция да влезе в предприятията и да направи одит на обществените поръчки.

На първия обществен съвет към МИЕТ обект на обсъждане ще бъдат дългосрочните договори, според които ние сме задължени да плащаме дори и когато определени централи не работят.