Енергетиката е тема, върху която трябва да се дискутира, заяви министър-председателят Пламен Орешарски след отхвърлянето на вота на недоверие към правителството.
Орешарски заяви, че енергетиката не е в добро състояние и в нея са допуснати много грешки, някои от които от 80-те години на 20 век.
„Може би най-големите грешки са през 2000 г. и 2012 г.“, каза той и обясни, че големиш обем ВЕИ-та и днес затрудняват балансирането „в последната година правителството беше принудено да вземе редица мерки за подобряване на състоянието. Имаме значително по-балансиран пазар”.
„Когато четох мотивите на вота, си направих труда да се върна назад една година и да проследя анализ на експертите. Ако направим лека терминологична редакция, същите тези мотиви важат в пълна сила за преди една година. Вносителите на вота са изпуснали някои от слабостите преди една година”, посочи министър-председателят Орешарски.
Той благодари на опозицията с думите:
„Благодаря на колегите от опозицията, които изказаха критични бележки, които се надявам да са конструктивни, а не целенасочено неконструктивни. Благодаря за подкрепата и ви уверявам, че ще продължим да работим, за да подобряваме енергетиката”.
Министър-председателят обясни, че е Подготвена е стратегия за енергетиката, която ще бъде подложена на обществено обсъждане.
„Аз много се надявам тогава, когато всички сме освободени от процедурата по вот да проведем едно градивно обсъждане, защото системата има дългосрочни ориентири и решенията ,които се вземат днес дават отражение след пет-десет, дори повече години, така както цитирах 2000-та година, чиито последици все още търпим и ще търпим още известно време”, заяви Орешарски.
Припомняме, че с 93 гласа за, 116 – против правителството на Пламен Орешарски оцеля за четвърти път.
Първият беше поискан за провала на политиката в регионалното развитие, вторият – за неработещото министерство на инвестиционното проектиране, а третият – за политиката по сигурността.
Днес, при експресна процедура в първите 30 секунди на заседанието гласуваха 209 депутати, от тях 93-ма гласуваха в подкрепа вота на недоверие и за сваляне на кабинета, против свалянето на кабинета гласуваха 116 депутати.
Вотът беше прегласуван. Резултатите бяха абсолютно идентични. Отново правителството бе подкрепено от 116 депутати.
ГЕРБ напусна залата веднага след прегласуването. В кулоарите Бойко Борисов поиска отново предсрочни избори.