Г-н Младенов в края на миналата година граждани сигнализираха за трагичното състояние на част от улиците в 8-ми микрорайон в Люлин. Тогава вие поехте ангажимент, че те ще бъдат ремонтирани. Сега разбираме, че реконструкцията е стартирала. Разкажете ни нещо повече. Колко ще продължи и на каква стойност е инвестицията?
Искам да направя уточнението, че не става въпрос за ремонт, а за цялостно изграждане. Говоря за улица „Гоце Делчев”, ул. 3004 и ул. 3005. Работните проекти на подобен вид строителни обекти включват всички компоненти на подземна и надземна инфраструктура, канализация, отводнителни шахти, тротоари, осветление и пътна настилка. Планираме да направим облика на тези улици стандартен за една европейска столица. Използвам случая да отбележа, че това не е единствената проблемна зона, има много локалните проблеми. Те естествено не са само в Люлин, но и в други части на София. В България строителството на сгради изпреварва изграждането на прилежаща инфраструктура, което според мен би трябвало да се предвижда от архитектите. Пусковият срок за изпълнение е 40 дни от започването на строителните работи, така че в края на август ще бъдем свидетели на готовите обекти. Сигурен съм, че живущите в района ще бъдат приятно изненадани, предвид дългият период, в който те очакваха това да се случи. Има една малка част от улица 308, за която също съм поел ангажимент. Тя за момента не е включена в този работен проект. Събрани са данни и предстои проектиране. Аз ще се боря през следващата година тя да бъде включена за финансиране и да започне нейното изграждане.
Вие казахте финансиране, а от къде ще дойдат тези средства. Столична община ли ще ги отдели или те ще бъдат по европейски проект?
Това е продукт изцяло финансиран от общината. Заложен е в плановете на Столична община за изграждане. Проведе се обществена поръчка и бяха спазени вскички срокове. Избран бе изпълнител и към днешна дата той е на място и работи.
Какво друго правите в Люлин в момента и има ли други такива райони с толкова лоша инфраструктура?
В Люлин има много места, които са без изградена инфраструктура. Ситуацията е изключително сложна е ситуацията и трябва да се отчетат претенциите на собствениците на имотите. За да бъде изграден даден участък общината трябва да е собственик на територията. Отчуждаването става много бавно и сложно. На практика дори стигаме до договаряне на цените и скачане на базисните, за да стигнем цена, която удовлетворява собствениците на имотите. Това вреди на по-бързото изграждане, а от друга страна липсата на средства за изграждането също пречи.
Какво е вашето предложение. Какво трябва да се промени в тази насока, за да няма законодателни пречки както вие казвате?
Считам, че текстовете за отчуждаването на имоти, които работеха добре в Закона за общинската собственост, трябва да бъдат редактирани и поне под някаква форма отново заложени в ЗОС. Това е работа на законодателя и на Народното събрание. Редно е да се мисли по този въпрос, за да се избегнат пречките при такива малки инфраструктурни проекти. В момента това води и до сериозен проблем при изграждането и на големите инфраструктурни обекти. Знаете, че има проблем със Северната скоростна тангента и с други участъци. В този ред на мисли считам, че законодателят трябва да вземе спешни мерки, за да може да е в помощ на осъществяването на тези обекти, които в крайна сметка са от полза на обществото.
Имате ли случаи, в които ви извиват ръцете с цените?
По този начин едва ли бихме могли да дефинираме процеса. В крайна сметка има Камара на независимите оценители и те ползват модели на остойностяване. Много са случаите, в които сядаме на масата със собствениците и търсим общото решение на база извършени сделки в зоните, които са отчуждавани.
Какви са другите неща, които ви пречат в законодателството?
Свидетели сме на много казуси със събаряне на незаконни постройки. Веднага давам пример със Стара Загора. Както знаете ние имахме два подобни случая. Справихме се успешно, но в тази част законодателството е много непълно и неточно, а също така и противоречиво. Хубаво е да действаме в посока да ратифицираме законодателството си, така че то да работи в полза на държавата и общината като защитава и правата на малцинствата.
г-н Младенов, съжалявам но не съм доволен от вашият мандат. Ето какво съм написал във Фейсбук: Ще гласувате ли за някой кандидат за кмет на „Люлин? Ако питате мен – твърдо не, както и за Фандъкова. Госпожо Фандъкова, вие и подопечният ви кмет – Милко Младенов не направихте нищо през изминалият ви мандат, за 300 хил. квартал на София, който се равнява на един голям окръжен град. Не бих му поставил оценка и нула за неговата работа на кмет, на вас също. Разбити улици и тротоари,мръсотия, закъсняващи рейсове към метрото, което не е удобно за никой от моите съграждани и… Read more »