Мирослав Еленков
„Благодаря за възможността да бъда част от това събитие, което бележи началото на строителството на първите сгради от комплекса „София Тех Парк”. Безрезервно подкрепям този проект.” С тези думи президентът Росен Плевнелиев даде старт на изграждането на четири от ключовите обекти в първия научно-технологичен парк в страната. Това са зоните с лаборатории и офиси, площадкова инфраструктура, бизнес инкубатор и експериментариум с посетителски мост.
На официалната церемония присъстваха столичният кмет Йорданка Фандъкова, Анна Янева – зам.-министър на икономиката и енергетиката, акад. Стефан Воденичаров – председател на БАН, проф. д-р инж. Марин Христов – ректор на Техническия университет, чл.-кор. проф. Иван Илчев – ректор на СУ „Св. Климент Охридски”, чл.-кор. проф. д-р Ваньо Митев – ректор на Медицинския университет в София, Цвета Авджиева – кмет на район „Младост”, представители на министерствата на отбраната и на транспорта, информационните технологии и съобщенията, както и редица дипломати.
„Динамичното време, в което живеем, предопределя необходимостта от стратегически решения, които подпомагат развитието на науката и бизнеса. „София Тех Парк” е именно такова далновидно, мащабно решение. Осъществяването на този проект ще позволи на страната ни да намери своето достойно място сред високотехнологичните европейски държави и ще подкрепи иновациите, добавената стойност и индустриите на бъдещето, които ще намерят място и у нас. Искаме да развиваме българската икономика, но трябва да познаваме и нейните слабости. Необходимо е да засилим иновационните дейности в предприятията. Проектът има потенциал да се превърне в символ на технологичния прогрес в страната. „София Тех Парк” е сърцето на първата технологична екосистема в България”, каза още Плевнелиев.
На територията на бившето военно поделение на 4-ти километър в София предстои да заработи научноизследователска инфраструктура в помощ на иновативния бизнес. Ще бъдат създадени около 20 хил. кв. м нови и реновирани сградни площи. Паркът ще разполага с приложноизследователски лаборатории, общ инкубатор, иновативни лекционни, образователни, дискусионни форуми, места за демонстрация на нови технологии, паркинг за автомобили и зелени пешеходни пространства.
Експериментариумът с посетителски мост ще се изпълнява от обединение „Експо Тех Парк”, което включва „Трейс Груп Холд” АД, „Планекс” ООД и „Иво Петров Архитекти” ООД.
Бизнес инкубаторът ще бъде изграждан от сдружение „София Тех Парк”, което се състои от трима участници – СД „Берко-90-Берковски и Сие”, „Адванс 2001” ЕООД и „Нивел” ООД. Обектът е с РЗП 11 840 кв. м (включително сутеренът), а индикативната му стойност е 9,263 млн. лв. без ДДС. За инкубатора няма да се строи нова сграда, а ще се реконструира вече съществуваща.
Изграждането на лабораториите и офисите е поверено на обединение „Телекомплект – Тилев Архитекти” ДЗЗД, което включва „Телекомплект” АД и „Тилев Архитекти” ООД.
Обединение „Инженеринг Парк” ДЗЗД се заема със строителството на площадковата инфраструктура. В него влизат фирмите „Джи Пи Груп” ООД, „БС Проект” и „Понсстройинженеринг” ЕАД. Обект на поръчката е изграждане на площадкова техническа инфраструктура с алейни и инженерни мрежи. Предвижда се и оформянето на парк с алеи, павирано площадно пространство, площадка за скейтборд и въжен парк, две многофункционални игрища и няколко тенис корта. В него ще намерят място водни площи и обслужващ павилион за спортните зони.
Поливната система за парка ще се захранва от сондажни кладенци. Предвижда се и разполагането на елементи на визуална комуникация. Парковото пространство ще бъде около 50 000 кв. м, а спортните площадки – около 6600 кв. м. В научно-технологичния парк ще има наземен паркинг с площ 900 кв. м. Индикативната стойност на поръчката е близо 17,7 млн. лв. без ДДС.
Мегапроектът струва общо 50 млн. евро. Европейската безвъзмездна финансова помощ за него е в размер на 42,5 млн. евро, а останалите 7,5 млн. евро са предоставени от държавния бюджет. Около 50% от сумата ще обезпечат подготовката на терена и прилежащата инфраструктура, реновирането на вече съществуващите сгради и изграждането на нови. Приблизително 30% ще са нужни за научноизследователско оборудване на лабораториите, а 20% ще покрият дейностите, свързани с различни мероприятия (трансфер на ноу-хау, събития, научни конференции). Срокът за завършване на обектите е краят на септември 2015 г.