Свилена Гражданска
„Големите инвеститори „замразяват“ намеренията си за вложения в страната заради несигурната ситуация у нас“. Това заяви министърът на инвестиционното проектиране Иван Данов на пресконференция, на която отчете дейността на оглавяваното от него ведомство. По думите му един от инвеститорите вече реализирал проект в Унгария вместо в България.
„Успяхме да осигурим 10 млн. лв. за доизработването на единната кадастрална карта на страната. Вече са проведени тръжните процедури и започва реална дейност по направата на карти за 40 населени места. Това е максималният капацитет на геодезическата гилдия“, отчете арх. Данов. Същевременно е започнал процес на обединяване на системите на министерствата на земеделието и храните, на инвестиционното проектиране и на Агенцията по вписванията. Целта е да се подобри обслужването на гражданите и да се осигурява точна информация за собствеността им. Той подчерта, че е стартирала и работа по създаване на подземен кадастър. „Често строителите се натъкват на необозначен кабел или тръба, което създава проблеми при изграждането на обекта, затова в момента събираме информация от всички експлоатационни дружества“, поясни министърът.
От началото на работата на ведомството са сключени споразумения с почти 40 общини за подготовката на задания за общи устройствени планове. Други 41 местни власти ще бъдат подпомогнати за изработването на градоустройствени планове.
„За близо една година подготвихме пакет от законодателни инициативи. Сред тях са промените в Закона за кадастъра и имотния регистър, които бяха приети от народните представители. Те улесняват процедурата при получаване на скици и други документи от Агенцията по геодезия, картография и кадастър. Те ще могат да бъдат заявявани и получавани от всяка точка на страната и по електронен път“, добави арх. Данов. „За съжаление измененията в Закона за устройство на територията, приети от парламентарната Комисия по инвестиционно проектиране на първо четене, намаляващи административната тежест в сектора, остават за следващото Народно събрание“, подчерта арх. Данов. Той припомни, че министерството продължава дейността по разделянето на ЗУТ на отделни нормативни актове – за градоустройството, за строителството и териториалното планиране, както и по жилищен кодекс.
„Преведена е от немски и цялостна наредба за обществените поръчки в областта на строителството. Тя вече е внесена в Министерския съвет“, акцентира Иван Данов. Той е предложил също и въвеждането на типов формуляр за издаването на разрешение за строеж и за строителна статистика.
Двайсет и осем инвестиционни проекта на обща стойност 770 405 234 лв. (с ДДС) са получили разрешение за строеж от Министерството на инвестиционното проектиране от неговото създаване до сега. Повечето са за инфраструктурни обекти и такива с национално значение.
„Подпомагаме малките населени места при изпълнение на благоустройствени дейности, техническа инфраструктура и проекти със социална насоченост по линия на Публичната инвестиционна програма „Растеж и устойчиво развитие на регионите”. 21 предложения от общо 237 бяха одобрени от нас. Стойността им е близо 5,880 млн. лв.“, заяви арх. Данов.