945 са подадените сигнали за измами, засягащи общо 286 млн. евро от фондовете на ЕС, което е по-малко от 0,2% от средствата на общността. За сравнение през 2012 г. обект на злоупотреби са били 315 млн. лв. Това е констатацията в доклада за 2013 г. на ЕК до Европейския парламент и Европейския съвет относно защитата на финансовите интереси на ЕС и борбата срещу злоупотребите.
Размерът на засегнатите средства намалява, но се увеличава броят на докладваните случаи. Според ЕК това може да е резултат от по-строгите мерки за разкриването на злоупотребите на по-ранен етап, което води до намаляване на общия размер на средствата, обект на измами. Също така може да се дължи и на по-ефективното докладване на нередностите от някои държави членки.
Докладът съдържа подробни
препоръки
в кои области държавите членки трябва да обърнат специално внимание. ЕК смята, че на национално ниво следва да се положат по-големи усилия както в борбата, така и в разкриването на измами. Затова една от препоръките е страните да преразгледат системите си за контрол. Отбелязва се и постигнат напредък в приложението на нови правила и политики, които ще засилят борбата срещу нарушенията в идните години. Във връзка с това комисарят по въпросите на данъчното облагане, митническия съюз, статистиката, одита и борбата с измамите Алгирдас Шемета коментира: „През последните пет години ЕК изведе борбата с измамите на ново равнище. Представените от нас строги и амбициозни правила, инициативи и рамки ясно показват решимостта ни да защитим парите на гражданите. Сега е време държавите членки да повишат своя принос. Те трябва да укрепят усилията си за предотвратяване, разкриване и преследване на тези, които се опитват да ощетят бюджета на ЕС“.
В тазгодишния доклад се представя и напредъкът на държавите членки при създаването на националните Координационни служби за борба с измамите, съгласно изискванията на новия регламент за ОЛАФ. Целта им е активно сътрудничество и обмен на информация със звеното в Брюксел, а оттам и по-добра съвместна борба със злоупотребите. Документът съдържа подробна информация за държавите членки, които вече са създали такива служби, и призовава останалите да направят същото до края на годината. У нас вече функционира национален орган, който си взаимодейства с ОЛАФ – това е дирекция АФКОС, подчинена на МВР.
Една от инициативите, предприети от ЕК през 2013 г. по отношение на измами, засягащи бюджета на ЕС, е предложението за създаване на европейска прокуратура, посочва се в доклада.
Оставаме в топ 3 с 97 случая
България отбелязва успех в битката с измамите с еврофондовете. Те са по-малко спрямо 2012 г., както и наложените ни санкции. Но въпреки това оставаме в топ 3 с 97 случая. Румъния ни води със 109 злоупотреби, а Италия държи първото място с 302.
По отношение на нанесената финансова вреда заемаме девета позиция. 97-те измами у нас са на обща стойност 9,4 млн. евро, докато през 2012 г. са били за 30 млн. евро. Първа отново е Италия с 68 млн. евро, следвана от Румъния с 36 млн. евро и Гърция с над 28 млн. евро. Общо наложените финансови корекции на страната ни заради допуснатите нарушения за миналата година възлизат на
19 млн. евро при 30 млн. евро
за 2012 г.
Ирландия е единствената страна, която не е съобщила за нито една измама с еврофондове. България, Дания, Италия и Румъния са докладвали три четвърти от случаите. Причината за по-големия брой установени измами у нас и в северната ни съседка е засиленият контрол от страна на националните органи, отчита се в доклада. Около една трета от нарушенията са свързани с фалшифициране и подправяне на документи.
Най-много злоупотреби в България са констатирани по Програмата за развитие на селските райони. Докладваните случаи са 82 за близо 3 млн. евро. Още осем за около 5,5 млн. евро са отчетени по приключилата предприсъединителна земеделска програма САПАРД. Останалите установени измами са свързани със структурните и Кохезионния фонд, като случаите са пет за общо 528 970 евро. Две са измамите по Програмата за морско дело и рибарство – на стойност за 477 927 лв.