Мартин Славчев
Министърът на отбраната Ангел Найденов (в оставка) присъства на медийния ден за посещение на инженерно възпрепятстващото съоръжение на българо-турската граница. На организиран брифинг бяха отчетени изпълнените задачи до момента. Представителите на медиите имаха възможност да разгледат изграденото съоръжение. Над 7,5 млн. лв. е стойността на доставените материали за оградата. Тя беше окончателно завършена на 20 юли, а на следващия ден бе предадена на Министерството на отбраната.
Нашето пътуване
започна в ранната утрин – точно в 7:00 ч. военният автобус, пълен с журналисти, потегли от София към границата с Турция. Още от самото начало стана ясно, че оградата представлява голям интерес не само за българските медии, но и за чуждестранните ни колеги. Репортери, фотографи и оператори от Германия и Италия също бяха в списъка на отразяващите събитието.
Пет часа и половина по-късно вече бяхме в Голям Дервент. Многобройните военнослужещи и журналисти видимо предизвикаха оживление в малкото селце. Поради калния терен около границата – резултат от обилните валежи през последните дни, на всички беше раздадена специална екипировка, която да запази чисти и здрави дрехите и обувките. След кратка пауза, в която се изчакваше да пристигне хеликоптерът, превозващ министъра на отбраната, всички бяхме качени на джипове и камиони и закарани на мястото на събитието. Там, в специално пригодени за случая военни палатки, се състоя организираната пресконференция, последвана от кратка разходка около самата ограда.
Операцията по нейното изграждане започва на 24 октомври 2013 г. и е проведена на два етапа.
Първият
се състои от подобряване проходимостта на черните пътища в района. Участие са взели 60 военнослужещи от Сухопътни войски с 35 единици специализирана техника, както и екипи на Гранична полиция, ВМА и служба „Военна полиция”. Изпълнени са задачи по подобряване, разширяване, укрепване, корекция и отводняване на 107 км пътища. Изградени са 20 водоснабдяващи кладенеца и 50 м отводнителни канавки.
Вторият
етап започва на 20 януари 2014 г. и представлява същинското изграждане на защитното съоръжение по границата. Заради лошото време военните са прекъсвали работа за общо 15 дни. Всички СМР са извършени при стриктно спазване изискванията на утвърдения инвестиционен проект. „За сравнение – 10 км защитна ограда в Гърция в равна местност по течението на Марица е монтирана за 9 месеца при цена малко над 9 млн. лв. Тук всички довършителни работи и монтаж на 30 км защитно съоръжение отнеха 5 месеца, общата стойност на оградата е малко над 7,5 млн. лв. Отделно 1,5 млн. лв. разходи за издръжката, за гориво, амортизация на техниката остават за сметка на Министерството на отбраната”, отбеляза Найденов. За поддръжката на съоръжението ще се грижи Гранична полиция. Приемателната комисия за него ще се събере през тази седмица, а поетапно до края на месеца ще се изтеглят инженерните части и специализираната техника.
Министерството на вътрешните работи
ще реши докога ще останат полицейските патрули край границата. „Строителството на оградата беше предизвикателство и заради самия проект, и заради трудните условия”, каза още Найденов и допълни, че военнослужещите от Българската армия са работили при максимално натоварване и с чест са изпълнили поставената задача. Той заяви, че нито една друга структура не би се справила с построяването на съоръжението при тези условия и на тази цена. „Изпълнихме задължението си и мисля, че това, което виждаме, е достатъчно впечатляващо”, каза министърът на отбраната.
В заключение той благодари на всички военнослужещи и цивилни служители, които са участвали в реализирането на проекта, за професионализма и изключително бързите темпове на работа.
В миналото
територията на село Голям Дервент се е намирала на важен търговски път в рамките на Османската империя. Именно оттам са минавали търговските кервани към Азия. След Освобождението селото е сравнително голямо. С течение на времето обаче населението намалява и днес то се състои предимно от възрастни хора. Много от къщите, както и местното училище пустеят.
Една от легендите
за основаването на селото е свързана с историята на принцеса, водена за жена на османски владетел. Минавайки през стария римски път, тя заварила пресните следи от битка. Огорчена от болката и мъката на живи и ранени, тя побила камък на мястото и повелила да се основе селище, където хората да живеят в мир и щастие.
След толкова много вложени сили и средства за изграждането на тази ограда, дано думите на принцесата да се окажат пророчески и хората на външната граница на ЕС наистина да имат така нужното спокойствие.