Доскоро учените се възхищаваха на графена – творение на нанотехнологиите. Изглежда, той ще бъде засенчен от нова звезда. Това е създаден чрез компютърно моделиране материал, който притежава якост, гъвкавост и дебелина, близки до тези на графена. За разлика от него обаче новата кристална структура може да бъде или проводник, или диелектрик. Превключването между състоянията става както самостоятелно, така и в автоматичен режим. Структурата е с дебелина 3 атома. Два от тях са на химическия елемент телур, между които има един атом молибден.
Учени от университета в Станфорд публикуваха наскоро информация за това свое последно изобретение.
Основният плюс на свръхздравия и тънък графен е неговата способност да провежда електричество. Това предимство може да бъде използвано при създаването на носими устройства и миниатюрна електроника. Но увеличаването на разработките с високо ниво на техническо развитие трябва да отговаря и на нови изисквания, сред които е и последователната работа в два режима на електропроводимост. С тази задача успешно се справя новата, т.нар. структура „превключвател“, представена от Карел-Александър Дуерло – възпитаник на университета, и Ивън Рийд – асистент по материалознание и инженерство.
Принципът на функциониране в режим „превключвател“ е прост. Преходът от състояние на проводник в състояние на диелектрик е възможен при механично въздействие върху структурата на материала. Или просто казано, за да премине от едното състояние в другото, е необходимо условният материал да се прегъне или притисне с определена сила.
За момента учените са направили само теоретични изследвания, моделирайки поведението на атомната решетка с компютърна програма. Все още не може да се говори за създаване на реален тестов образец, но специалистите са убедени, че разработката им ще отвори пътя и за други учени в това направление. В крайна сметка може да доведе до създаването на универсална гъвкава структура, която има всички предимства на графена и едновременно с това да играе ролята на превключвател, превръщайки се от проводник в диелектрик.