Мирослав Еленков
Нови служби по търговско-икономическите въпроси (СТИВ) са разкрити в Иран, Ирак и Армения. Това заяви заместник-министърът на икономиката Красин Димитров по време на традиционната годишна среща на представителите от Службите по търговско-икономически въпроси с ръководството на ведомството и бизнеса.
„През второто полугодие на миналата година реализирахме положителен резултат в областта на външната търговия. Успяхме да постигнем средногодишен ръст в размер на 7% в износа и достигнахме най-голямата му абсолютна стойност досега за последните 15 години – 22,22 млрд. евро”, допълни той и обясни, че през първото тримесечие на тази година страната ни има намален износ спрямо същия период на 2013 г. Сред основните причини за това са кризата в Украйна, конюнктурата на международните пазари, намалените цени на стоките, забавянето в растежа на определени компании, реализирали инвестиции през текущия период, и др.
МИЕ е предприело редица мерки за справяне с негативния тренд от началото на годината, като е открило гореща телефонна линия за всички, които не могат да възстановят средствата си от реализиран износ. Оптимизирана е работата на търговските служби.
„Нашата роля като министерство е именно да подкрепим българския бизнес, и то на място във всяка една дестинация. Успяхме да начертаем планове за интересни пазари като Пакистан, Тунис, САЩ, Кипър, Обединените арабски емирства, Катар, Алжир, Индонезия”, поясни Димитров.
Търговските служби работят по 5 основни оси: договорно-правна основа с всяка една държава, стокообмен, привличане на инвестиции, енергетика и туризъм. Зам.-министър Димитров посочи, че подготвя унифицирана форма на запитване от страна на фирмите, за да им се спести време и да бъдат по-ефективни. „Компаниите е необходимо да казват в кои икономически сектори се използват техните продукти и какъв тип партньор търсят, за да можем веднага да филтрираме информацията и да знаем къде да търсим отговора на въпроса им. Така ще можем да разполагаме и с данни коя стока в кои държави се търси и от кои фирми”, обясни зам.-министър Димитров.
„Имаме няколко големи проекта, реализирани в Саудитска Арабия, в Ливан, и мисля, че можем да се похвалим. Първата фотоволтаична централа в Чили се построи от българска фирма. Бяха създадени нови смесени палати между България и част от тези дестинации, в които ние проведохме междуправителствени комисии. Последната беше нашата смесена комисия с правителството на Туркменистан”, заключи Красин Димитров.