Има сериозен напредък в процеса с възстановяване на плащанията по ОП „Околна среда“ (ОПОС). Това увери на пресконференция министърът на околната среда и водите в оставка Станислав Анастасов. По думите му моментът с прекъсването на програмата вече не е на дневен ред.
Припомняме, Европейската комисия спря плащанията по ОПОС заради грешки при провеждането на обществени поръчки за избор на изпълнители на проектите в периода 2010-2013-а година.
Предстои ЕК да провери механизмите за контрол и управление, за да се увери, че работят. Това изисква технологично време, но Анастасов не бе категоричен колко точно ще отнеме. До седмица-две предстои да се изяснят всички обстоятелства и ЕК да се произнесе.
Анастасов обяви и друга новина – за да осигури комфорт на строителите през летния сезон, МОСВ до няколко дни ще им разплати 166 805 000 лева. Лимитът е получен от Министерството на финансите и средствата до няколко дни ще бъдат разплатени.
Парите ще бъдат разпределени поравно, като Анастасов обясни, че покриват 100% от всички верифицирани плащания.