Отпуснатите средства от държавния бюджет за разплащане по проектите в изпълнение по ОП „Околна среда” 2007 – 2013 година са в размер 166,805 млн. лева.
Това съобщи министърът на околната среда и водите в оставка Станислав Анастасов на специална пресконференция и в последния си работен ден. Той специално благодари на Камарата на строителите за положените усиля обектите да не бъдат спрени и на НСОРБ за активната работа на кметовете и желанието им на всяка цена проблемите да се решат така, че да не се загубят реално пари.
„Моментът с прекъсването на програмата вече не е дневен ред и технологично ще трябват 1-2 седмици на ОП да провери, че механизмите работят. Все пак, за да осигурим комфорт на общините и строителите, от Министерство на финансите получихме 166 млн. лева”, обясни Анастасов.
По думите му няма да има политически момент в разпределянето на средствата. Парите ще бъдат разпределени по равно и покриват 100% от всички верифицирани плащания, а средствата идват от бюджета на Република България и до няколко дни ще бъдат разплатени.
Предстои ЕК да провери механизмите за контрол и управление, за да се увери, че работят. Това изисква технологично време, но Анастасов не бе категоричен колко точно ще отнеме. До седмица-две предстои да се изяснят всички обстоятелства и ЕК да се произнесе.
В процес на верификация са допълнително 202 857 000 лв., които ще бъдат обработени в рамките на 2-3 седмици.
„Ако нещата продължат да се развиват със същите тенденции, ще можем да разплатим и тях, така че да няма никаква загуба нито за общините като бенефициенти, нито за строителите през активния сезон“, обясни екоминистърът в оставка.
„Именно с този трансфер, който правим, парите от оперативната програма могат да се ползват, а когато Брюксел вдигне прекъсването на плащанията, тези средства ще бъдат възстановени в националния бюджет„, коментира Анастасов. По този начин ще бъде покрита голяма част от дефицитът на България.
Наложената плоска санкция върху всички проекти по програмата е 3,5 млн. лв.
Европейската комисия обаче и в момента настоява за допълнителна санкция, а МОСВ се бори това да не се случи. Направените промени за контрола са свързани с премахването на междинното звено и сливането на двете дирекции, така че всичко да бъде координирано на едно място.
„Предпочетохме по-бавен подход при преговорите, но защитаваме националния интерес“, коментира Анастасов. Европейската комисия спря плащанията по ОПОС заради грешки при провеждането на обществени поръчки за избор на изпълнители на проектите в периода 2010-2013-а година.