Светослав Загорски
Градът на братската любов – това е буквалният превод на името на Филаделфия, но петият по големина мегаполис в САЩ е по-известен с галеното Фили, с историческата си роля за обявяване на независимостта и с… телешките си стекове със сирене. Това е място с уникални сгради и много настроение, което не бива да пропускате, ако правите обиколка на Щатите.
Само на 130 км от Ню Йорк, до края на XVIII в. Филаделфия е бил втората столица и най-влиятелният и населен град на Новия свят. Основан е век по-рано от Уилям Пен и е символ на свободата от самото си създаване. На юг, близо до летището, е разположена историческата крепост Мъфлин, известна с епичната битка срещу британците през 1777 г. Форт Мъфлин се счита за най-старата и дълго използвана бойна крепост – експлоатира се от 1771 до 1954 г.
Първото нещо, което трябва да видите след пристигането си, е Камбаната на независимостта. Тя се е превърнала в икона за САЩ. С нея през 1776 г. символично е разгласена свободата. Деветметровата камбана, тежаща почти 1 тон, днес стои гордо пред Пенсилванската щатска служба, която вече се нарича „Сградата на независимостта” – Independence Hall. На това забележително място, разположено в Националния исторически парк, са се дебатирали Декларацията за независимостта и Конституцията на държавата.
Independence Hall е завършена през 1753 г. и е позната на мнозина като родното място на Америка. В тази сграда, освен че са се обсъждали, в крайна сметка са и подписани Декларацията за независимост и Конституцията на САЩ. В тях са заложени универсални принципи, които защитават свободата и демокрацията и са от фундаментално значение за американската история. Също така оказват силно влияние на законите по цял свят.
Камбаната
на независимостта
е ударена през 1776 г., за да даде сигнал на хората да влязат в сградата, където Конституцията щяла да бъде прочетена публично. Тя така и не прозвучаlа отново.
Разходката из града ще ви убеди, че във Филаделфия се наблюдават най-различни архитектурни стилове – от времето на крал Джордж, на кралица Ана, паладийски, готически, гръцки ренесанс. Те са представени от официалните сгради от най-ранния период на града и от викторианските, наредени една до друга жилищни сгради, които все още преобладават в много от градските райони и съжителстват със свръхмодерните небостъргачи. Река Делауеър също придава на града привлекателен вид.
Кметството е едно от запомнящите се места. Извисява се на 167 м и е втората най-висока каменоделна сграда в света след „Моле Антонелиана” в Торино. Интерес за туристите представляват и постройките на Първата и на Втората банка на Америка, както и църквата „Глория Дей”.
Филаделфия е специално място и за почитателите на криминалната литература. Тук се намира едно култово място – къща, в която е живял и писал великият Едгар Алан По. Макар че останал в нея само за година-две от общо шестте години, които прекарал във Филаделфия, те са изключително продуктивни – тогава, през 1843 г., той сътворява прочутия си разказ „Издайническо сърце“. Малката къща е обявена за историческа забележителност през 1980 г. и е оставена необзаведена, тъй като всички мебели, принадлежали на По и семейството му, са изгубени. Сградата се намира само на няколко пресечки от сърцето на Стария град.
Филаделфия разказва историята си и чрез няколко ценни музея, сред които този на Бенджамин Франклин, „Мютер”, Музеят за археология и антропология, Историческият музей.
Със сигурност не трябва да се пропуска и този на изкуството, познат както с колекциите, така и с архитектурата си. Сградата е построена през 1928 г. и е известна с
Голямото стълбище.
То води до входа и предлага страхотна гледка към кметството и към автострадата „Бенжамин Франклин“. 72-те стъпала пред входа на музея са познати още като „Стъпките на Роки”. Статуя на филмовия герой е била поставена на най-високата точка на стъпалата при заснемането на лентата „Роки 3”, а в момента е разположена в непосредствена близост до музея, отдясно, където може да се снимате с Роки Балбоа – любимец на не едно поколение.
След като сте заснели срещата си с Роки, имате възможност да видите изящната скулптура Aero Memorial. Това е голяма бронзова сфера, олицетворяваща рая и небесата, със сложно вплетени зодиакални знаци в нея. Монументът е създаден в памет на пилотите, загинали през Първата световна война. Сред най-интересните експонати са и азиатски декоративни изкуства, скулптури на Роден, картини на Пикасо и Дюшан и богата колекция от средновековни доспехи.
Но Филаделфия в никакъв случай не е само история и емблематични сгради. Това е едно от малкото места в САЩ, което може да се похвали с уникална кухня. Тук се прави най-добрият телешки стек със сирене – един от малкото местни специалитети, признат в цял свят. Затова трябва непременно да го опитате. Филаделфийската гастрономическа приказка, наречена чийзстек, представлява цяла камара печено на тънки парчета говеждо, задушено в мазнина с кромид лук и залято отгоре с разтопено „Чийз Уиз“ – известно американско сирене. Има поклонници на рецептата, които го приготвят с италианското сирене „Проволоне“.
Три почитани места твърдят, че са създатели на гордостта на Филаделфия. Това са „Джимс Стек“, „Патс Кинг ъф Стекс“, където, ако може да се вярва на мълвата, Пат Оливиери изобретява чийзстека през 1932 г., а неговият праплеменник държи ресторанта днес. Точно отсреща е най-големият му съперник – заведението „Дженос“.
Освен с
телешкия чийзстек
Филаделфия се слави и с изисканата си гурме кухня. Основите на днешните кулинарни висоти са заложени преди повече от 40 години от Жорж Перие – главен готвач и собственик на класическия ресторант с висша кухня „Бек Фин“ на ул. „Уолнът“. Благодарение на него тази улица е известна като „Ресторантска“. Заведението е отворено през 1970 г. и се води най-хубавият френски ресторант на Източния бряг, а вероятно и в цяла Америка. Неговата изискана атмосфера, напомняща парижки салон от края на ХIХ в., излъчва разкош, докато бистрото на долния етаж – по-интимното „Бар Лионе“, предлага сходно високо качество, но с не толкова скъпо меню.
Филаделфия е изключително популярна дестинация и за почитателите на цветята. От 1829 г. насам тук се провежда най-старото и престижно изложение на цветя, организирано от Пенсилванското градинарско дружество. По време на изложението всеки сантиметър от 40-декаровия „Кънвеншън Сентър“ на Филаделфия се превръща във фантастична градина от разпъпили се растения и разцъфнали дървета. Приходите от изложението – обикновено около 1 млн. долара, се инвестират обратно в общинските градини и в проекти за разкрасяването на града.
Места за почивка и разходка посетителите могат да открият в парка „Феримонт” – един от най-старите в Америка, а в реновирания „Франклин” има условия за миниголф за най-малките, въртележки, места за пикник. Лонгууд Гардън също е много атрактивен градински център, изграден в европейски стил. В него има над 11 хил. вида растения.