Маринела Йонкова
100 хил. лв. е изразходвала досега Столична община за археологическите разкопки и свързаните с тях дейности по проекта „Буховският манастир „Света Мария Магдалина” в многовековното християнско наследство на София“. Манастирът се намира на 1,5 км северозападно от град Бухово.
Проектът е част от амбициите на администрацията на Столична община и в частност на зам.-кмета Тодор Чобанов за възстановяване на Софийската Света гора. Той обясни, че Софийската Света гора се състои от 70 – 80 обекта, повечето от които манастири. Има доказателства, че още през III – IV век те са строени във връзка с голямото средище, което през този период е била Сердика.
„Софийската Света гора се свързва с периода от времето на Константин Велики и с идеята, че Сердика е бил един много важен център в региона”, коментира Чобанов.
Идеята е всички тези обекти да се свържат с пътни артерии. Така те ще се превърнат в привлекателна туристическа дестинация, а София ще може още по-успешно да развива културния туризъм.
Експертите от Столична община са изчислили, че за осъществяването на тези планове ще са необходими 6 млн. лв. „За съжаление проектът „Софийска Света гора” беше отхвърлен от предходното правителство, но ние ще продължим да търсим възможности”, подчерта Чобанов. Разкопките по Буховския манастир се извършват от две години, въпреки че началото им е обявено още през 2009 г. Това заяви научният ръководител Снежана Горанова от Национален археологически институт с музей при Българска академия на науките. По думите й през първия сезон на тазгодишното археологическо проучване са разкрити източната част от наноса и абсидата на раннохристиянския храм, допълнително помещение от югоизток, което се е оказало гробищно, северният край на нартекса и малка част от югозападния ъгъл на екзонартекса и югозападната кула към него.
През есента обектът ще бъде консервиран, като разкопките ще продължат през следващата година. Вече са изработени и в най-скоро време ще бъдат поставени и информационни табели, които да ориентират посетителите.