„Геострой“ АД завърши строежа на новата пречиствателна станция за руднични отпадъчни води (ПСОВ) на рудник „Елаците“ в Етрополе. С официална церемония на 5 септември 2014 г. беше поставено началото на технологичните проби на съоръжението, което ще функционира по иновативна за България технология на „Мицубиши Матириълс Текно Корпорейшън“ (MMTEC), лидер в разработването на нови индустриални технологии в Япония. Това е и първият проект за пречиствателна станция за руднични отпадъчни води от такъв тип в Европа.
Обект с частна българска инвестиция
ПСОВ е изградена с частна инвестиция на „Елаците-Мед“ АД и е едно от най-значимите мероприятия от „Програмата за опазване и възстановяване на околната среда в района на находище „Елаците” за периода 2010 – 2014 г.”. Построената станция е част от комплексна система за управление на рудничните води в района на рудника. Изграждането на всички съоръжения се предвижда да завърши през 2017 г. Реализирането на проекта има голямо значение за региона, тъй като с въвеждането в редовна експлоатация на пречиствателната станция ще се подобри състоянието на реката в района на заустване на пречистените води.
В приветственото си слово по случай откриването на обекта кметът на община Етрополе инж. Богомил Георгиев подчерта, че рудник „Елаците” дава работа на 1770 работници и служители, от които 707 етрополци. „За нас предприятието има и друго важно значение – допълни още той. – Днес „Елаците-Мед“ АД с действията си доказват още един важен спектър на своята дейност и политика – грижата към околната среда и здравето на хората.”
Ръководството на „Геотехмин“ ООД, основното дружество в групата фирми ГЕОТЕХМИН, започва първите разговори с японски специалисти за намиране на високоефективна технология за пречистване на руднични отпадъчни води през 2004 г., а през 2008 г. се среща с представителите на ММТЕС. Година по-късно е подписано споразумение с „Мицубиши Матириълс Текно Корпорейшън” за техническа помощ при проектирането, изграждането и пускането в експлоатация на съоръжението. През 2013 г. се сключва и рамков договор за технологично сътрудничество, който дава възможност за съвместна работа между двете компании и по други значими проекти.
Нов опит за дружеството „Геострой“ АД
Строителството на пречиствателната станция за руднични отпадъчни води е поверено на „Геострой“ АД. На опитните специалисти от строителната компания се налага да работят в трудни геоложки и климатични условия. В процеса на изпълнение на проекта се решават сложни логистични и организационни въпроси поради местоположението на станцията и необходимостта от прокарване на надземни и подземни хидротехнически съоръжения за отвеждане и довеждане на рудничните води, отбелязват от компанията. Монтирани са тръбопроводи с обща дължина над 20 км. Не по-малко предизвикателство за строителите от „Геострой“ са свикването с начина на работа и културата на японските експерти от ММТЕС.
В рамките на проекта специалистите от „Геострой“ изпълняват: стандартен радиален утаител; резервоар за неутрализация и административна сграда на ПСОВ; силоз; пясъчен филтър и три резервоара за промивна и за третирана вода; резервоар за ренеутрализация и резервоар за сярна киселина; шахта и довеждащ тръбопровод, както и други подобекти, електрически инсталации, ВиК и ОВиК инсталации.
С изграждането на пречиствателната станция и свързания с нея комплекс от хидротехнически съоръжения „Геострой“ АД отново доказва възможностите си за изпълнение на сложни проекти от минното строителство. Обектът допълва успешно портфолиото на дружеството и в сферата на инфраструктурните проекти за управление на водите. Компанията е строила и други пречиствателни и водоснабдителни съоръжения, дренажни и канализационни системи. В момента завършва изграждането на „Пречиствателна станция за питейни води, алпийско водохващане и реконструкция на водопроводната мрежа на с. Бързия, община Берковица“, финансиран по Програмата за развитие на селските райони за периода 2007 – 2013, и изпълнението на „Канализационна мрежа” към строеж „Канализационна система с ПСОВ, с. Тенево, община Тунджа”, реализиран по ОП „Околна среда 2007 – 2013“. Всички тези проекти са изцяло в унисон с политиката на компанията за екологична и социална отговорност.