Георги Сотиров
Веселина Спасова е първи мандат кмет на с. Равно поле. Завършила е Търговско-банковата гимназия, след което се дипломира в УНСС, специалност „Счетоводство и контрол”. Срещаме се пред сградата на кметството. Авторитетен човек, дори и възрастните, с които се разминаваме, почтително я поздравяват.
Освен традиционния за шопския край девиз, че от „Витоша по-високо нема, от Искъро – по-дълбоко нема, а от Равно поле – по-убаво нема”, в последните години селото се прочу със своето голф игрище. А от месеци непрекъснато се пише, че милиардерът от Хонконг Стивън Ло мести бизнеса си у нас. В Равно поле точна информация за това нямат, но е ясно, че богаташът заедно с представители на още няколко бизнесмени от Китай и Хонконг са харесали терен между селото и съседното Мусачево. Работи се проектът им
да бъде обявен от правителството за приоритетна инвестиция.
Това ще носи куп облекчения, гарантирани от държавата. Подобни отстъпки се правят за вложения над 100 млн. лв. и откриването на поне 200 работни места. Стивън Ло и четиримата му партньори ще вложат в Софийското поле към 1,5 млрд. евро.
Проектът носи името „Света София“, както се нарича и голф игрището, и това е една индикация, че на Равно поле ще се даде известен приоритет. Предвидената площ за строежите ще бъде 1500 – 2000 дка. Ще има два хотела – 4 и 5 звезди, с общо 4000 стаи, изложбен център, най-големият покрит аквапарк в Европа, молове с акцент върху традиционните български стоки, както и върху световни и азиатски марки, детски център, театър, концертна зала, в която да гостуват световни звезди и да се провеждат спортни състезания.
Ще има също изкуствено езеро по подобие на действащ комплекс в Макао. Предвижда се и ботаническа градина с български рози, тъй като инвеститорите много харесвали нашия символ. Завършва я параклис, като идеята е той да се превърне и в център за сватби. Главната цел обаче е комплексът да привлича
любители на залаганията от цял свят.
„Разбира се, това е една от основните теми на разговори между хората тук, в нашето село. И независимо че теренът е в землището на съседите от Мусачево върху бивши военни имоти държавна собственост, очакванията на местните са големи. Сега се правят постъпки и за закупуване на проектни земи общинска собственост”, коментира Спасова.
На 18 септември ще има сесия на Общинския съвет – гр. Елин Пелин, където ще бъдат дискутирани аспектите по процеса на придобиване на имотите.
„От далекоизточната инвестиция с. Равно поле първо ще спечели различен имидж. На пръстите на едната ръка сигурно се броят селата в света, които
едновременно да имат голф игрище и казина като в Лас Вегас.
Второ – откриване на нови работни места, и накрая, но не на последно място – развитие на балнеология с нашите минерални извори”, обяснява кметът.
Минералната вода в равното Софийско поле е особена гордост на българската държава, но за съжаление на много места тя практически се излива в деретата. Както е и тук, на края на Равно поле, където си направих труда да отида… Под един навес е изградено бетонно корито, където хората перат килимите си, а като ги помолиш – можеш да си налееш от минералния еликсир. „За какво помага нашата вода?“, повтаря въпроса ми местен бабанко, който заедно с булката си пере тежкия от поетата 54 градуса вода килим… „Най-вече сутрин, ако вечерта си изпил някоя и друга ракия в повече. Не ти трябва зелева или шкембе чорба за събуждане”. Но после сериозно пояснява, че
минералната вода успешно лекува кожни заболявания,
помага при гастрити и язва. Вярвам му, човекът беше към 180 см висок и минимум 100 кг.
Няколко са минералните извори в селото, които обаче са изключителна държавна собственост. Правени са постъпки общината да ги вземе на 25-годишна концесия, но от Министерството на околната среда и водите отказали. Причините не са ясни.
Към днешна дата водата се излива в дерето, а от високата температура растителността в отводнителния канал по-надолу бурно се развива и „спомага” той да се затлачва. Ще споменем само, че при обилни валежи съоръжението е много важно за предотвратяване на тежки наводнения на селото.
В нашия разговор Спасова наблегна на най-простото действие – с горещата вода да се отопляват общинските сгради – детската градина и училището например. За това местните са настоявали не един път.
Иначе Равно поле е благословено за живеене място и от друга гледна точка. Къщите му са газифицирани, както и селското училище, където на 15 септември в класните стаи ще влязат към 70 деца. В момента сменят дограмата на школото, видя нашият екип.
„Ремонтираме и огромния физкултурен салон, което си е една сложна и скъпа работа, но и той ще стане готов за първия учебен ден.
Строителите са сериозни хора и са дали дума”,
доволен е кметът на селото.
Отколешната слава на равнополчани беше свързана с отглеждането на огромни стада биволи. Днес от тези страховити животни са останали… пет бройки. Общинската мера вече е много малка, за да изхранва толкова глави добитък…
Новата слава на Равно поле е свързана с функционирането на две „умни” промишлени зони. Ще повторя – сигурно на пръстите на двете ръце се броят селата, в които мащабно се развиват такива иновативни производства, както тук.
В кв. „Верила” се изграждат и огромни халета, които са свързани със строителния бранш. В едно от тях ще се произвежда
широка гама
от стоманобетонни
конструкции.
Тук още са ситуирани печатници, логистичната база на една от големите търговски вериги, просторен магазин за ловно оръжие.
В другата зона е развито производството на строителни смеси и латекс, на пакетажни услуги. Добре работят и няколко по-малки фирми. В този смисъл питам Спасова дали има безработни в селото. „Безработен е този, който го мързи да работи…”, подсмихва се тя.
Личи си, че в Равно поле мързеливи няма. Поне по вида на къщите, по подредения център, по чистотата из улиците. Село, но някак си от друг вид или в друго време, наистина в ХХI век… 1500 души са жителите му, но и доста столичани са построили къщите си тук и живеят целогодишно, като ежедневно пътуват до работните си места в мегаполиса.
„Наистина нашите софиянци все повече нарастват, но ние сме доволни от това. Само тук, в селото, може да се почувства как един нервен от напрегнатото градско ежедневие човек се отпуска, вижда се, че той е дружелюбен, контактен със съседите си…”, отбелязва личните си наблюдения Спасова.
Личните си впечатления кметът на Равно поле споделя и за проектите, свързани с изграждането на довеждащи колектори и ПСОВ, които отлежават в архивите на общината в Елин Пелин. Кога понятието „септични ями” ще изчезне от речника на местните хора, не е ясно.
Струва ми се, че това ще стане с генералното решение за региона, когато стартира проектът за изграждане на „Макао на Балканите”…
Да бяхте попитали и друг освен кмета, например някой затънал в калта жител на кв. Верила-с. Равно поле…
Айде да асфалтираме някоя улица