ЕК открива наказателна процедура срещу България заради кризата с КТБ.Според Брюксел страната ни нарушава редица евродирективи, сред които и Директивата относно схемите за гарантиране на депозити. България трябва да позволи на банковите клиенти да разполагат с парите си, категорични са от ЕК.
Според Брюксел освен Директивата относно схемите за гарантиране на депозити, страната ни нарушава и не спазва принципа за свободно движение на капитали, уреден в ДФЕС, съобщават от там.
„С откриването на тази процедура за нарушение Комисията изпълнява задължението си да следи за спазването на правото на ЕС от страна на държавите членки. Комисията очаква да се предостави незабавен достъп на вложителите до сумата от банковия им депозит, на която имат право.“,категорично заявяват от ЕК в съобщението си и допълват:
„Комисията изпраща официално уведомително писмо до България, което е първият официален етап на процедурите за нарушение. Крайният срок за отговор от страна на България е 15 октомври.“
По отношение на неправилното транспониране на Директивата относно схемите за гарантиране на депозити, от Брюксел уточняват, че в документа има предвидена процедура от три стъпки, за да се даде възможност на схема за гарантиране на депозитите да изплати вземанията на вложителите, а именно:
1. Компетентният орган се уверява, че депозит, който е дължим и платим, не е бил изплатен от кредитна институция.
2. В рамките на пет работни дни след това заключение, компетентният орган трябва да определи дали съответната кредитна институция изглежда неспособна за момента, по причини, които са пряко свързани с нейното финансово състояние, да изплати депозити, които са дължими и платими и че не съществува близка перспектива тя да бъде в състояние да го направи.
3. Схемата за гарантиране на депозити трябва да е в състояние да изплати надлежно доказаните вземания на вложителите в рамките на 20 работни дни, след като компетентният орган е взел своето решение.
От ЕК изрично подчертават, че при поставянето на КТБ и ТБ „Виктория“ под специален надзор е могло да се подходи и с по-леки мерки, вместо да бъдат стопирани всички техни дейности:
„Що се отнася до заложения в Договора принцип за свободно движение на капитали, наложеният от българските органиспециален надзор над съответните банки изглеждапредставлява неоправдано и непропорционално ограничение на свободното движение на капитали. Комисията отбелязва по-специално, че двете банки са били поставени под специален надзор с пълно преустановяване на плащанията и банковите дейности, въпреки че националното право позволява мерки с по-ниска степен на намеса, т.е. избор между пълно и частично преустановяване на плащанията и ограничаване на дейностите.“
И друг текст от европейското законодателство е бил пренебрегнат от страна на българските власти, а именно, че има определени условия, които позволяват хора и фирми да разполагат с парите си:
„В допълнение Комисията припомня, че правото на ЕС има преимущество пред националното право. Съответнитеразпоредби на Директивата относно схемите за гарантиране на депозити, които са безусловни, достатъчно ясни и прецизни,могат при определени условия да предоставят права на физически лица и предприятия. За правоприлагането на тези права е възможно да бъдат предявени искове срещу съответните органи пред национален съд с цел да се получат плащания по отношение на неналичните депозити съгласно член 10, параграф 1 от Директивата относно схемите за гарантиране на депозити.“