Десислава Бакърджиева
Приключи проектът за преустройство и саниране на железопътната гара в Пазарджик. В рамките на осем месеца сградата придоби съвременен облик и вече отговаря на всички европейски изисквания. Обектът е част от проект „Рехабилитация на гарови комплекси по TEN-T мрежата – „Рехабилитация на гаров комплекс Централна гара София”, „Рехабилитация на гаров комплекс жп гара Бургас, пътническа”, „Преустройство и саниране на приемно здание гара Пазарджик – II етап”, и е осъществен със съфинансиране от Европейския фонд за регионално развитие чрез Оперативна програма „Транспорт 2007 – 2013”. Модернизираното здание откриха служебният министър на транспорта, информационните технологии и съобщенията Николина Ангелкова, генералният директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура” инж. Милчо Ламбрев и кметът на Пазарджик Тодор Попов. Преди да пререже лентата, министър Ангелкова връчи на инж. Милчо Ламбрев разрешението за ползване на обновената сграда.
„Проектът приключи в договорения срок и е изпълнен съгласно първоначално заложения бюджет, без каквито и да е непредвидени разходи. Жп гарата в Пазарджик стана първата у нас, обновена с европейски средства по ОП „Транспорт”. Добрият пример от Пазарджик ще продължи и в новата ОП „Транспорт и транспортна инфраструктура 2014 – 2020”, заяви Николина Ангелкова.
В преустройството и санирането на приемното здание на жп гарата са инвестирани 3 359 793 лв. без ДДС. Изпълнител на проектирането и строителството е Консорциум „Вектор инженеринг”, в което влизат „Вектор конструкт” ЕООД и „Старт инженеринг” АД. Оценката на съответствието и строителният надзор са осъществени от Обединение „Рубикон-ЕнАр2”, което е съставено от „Рубикон инженеринг” ООД и „Ен Ар Консулт” ООД.
Извършено е пълно архитектурно обновяване на гарата. В обекта са внедрени висококачествени енергийно ефективни материали. Подменени са вътрешната и фасадната дограма, санирани са помещенията. Сградата е газифицирана, пожарно обезопасена, инсталационно осигурена, оборудвана с топли и удобни чакални. До всички нива на гаровия комплекс е осигурен достъп за лица с намалена подвижност чрез изграждане и монтиране на асансьори и рампи в отговор на всички европейски изисквания. Зданието разполага с център за услуги, търговски обекти, както и с указателни табели за бърза и лесна ориентация на пътниците. По време на престоя си на гара Пазарджик пътуващите могат да използват безплатна Wi-Fi мрежа. В рамките на обекта са издигнати и информационни колони, предлагащи бърза справка на разписания за автобуси, влакове, такси, самолети. Изпълнено е и цялостно обновяване на пешеходния подлез, който е хидроизолиран, възстановени са осветлението и външното ел. захранване. Подлезът осигурява пряка връзка с близките села Главиница и Алеко Константиново.
Приемното здание на гара Пазарджик е построено през 70-те години на миналия век. Конструкцията е монолитна скелетно-гредова, с носещи греди, колони и плочи. Сградата е двуетажна, с частичен сутерен и плосък покрив, който е с вътрешно водоотвеждане. Обектът е бил многократно наводняван поради нарушения в хидроизолацията и отводнителната система на покрива. През 2000 г. жп гарата е пострадала от пожар. Вследствие на дългогодишната експлоатация без саниране и основни ремонти отделните елементи на сградата са били силно амортизирани. През последните години са извършвани само частична поддръжка и отстраняване на неизправности. През 2006 г. са изготвени геотехническа и техническа експертиза от „Център за научни изследвания и проектиране”. В резултат на това е препоръчано заздравяване на земната основа. Освен укрепването й в периода 2007 – 2008 г. е направен и един частичен ремонт на приемното здание, включващ укрепване на земната основна площадка и покривната конструкция.