Решенията в енергетиката трябва да са комплексни, в никакъв случай не трябва да са само с увеличението на цената на тока, а „това увеличение на тока покрива едва 20 % от дупката“, заяви в БНТ вицепремиерът и министър на регионалното развитие Екатерина Захариева.
НЕК трябва да изкупи – като дългосрочни договори, ВЕИ централи, кафява енергия, топлофикациите, заводските централи и това, на което всъщност продава”, каза Захариева и посочи, че са необходими комплексни решения в този отрасъл, затова е бил създаден и Енергийният борд.
В областта на енергетиката Захариева каза, че цените на тока (при предишното правителство) са намалявани два пъти без правните и икономически анализи. По думите й, “това е един от нереформираните сектори” и “не е честно ние да плащаме за лошите проекти извършени през годините”.
Нашата прогноза е че неизпълнението в приходната част на бюджета ще е около 1 милиард и 100 милиона лева, заяви тя.
„Много чух какво трябва и какво не трябва да прави служебният кабинет, какво е редно и какво не. И ако предишното Народното събрание и правителството бяха подходили отговорно и бяха актуализирали бюджета, ние нямаше да се занимаваме с това нещо. Но това не се случи или поне се случи по този начин, който задълбочи още повече нещата: актуализира се бюджета само на Здравната каса, без да се актуализира бюджетът в останала част, при положение че беше ясно, че ще има огромно неизпълнение на приходната част, че имахме спрени две оперативни програми и при положение че беше ясно, че имаме затворена банка”, каза Захариева.
“Един милиард и 300 милиона е длъжник оперативна програма “Околна среда”, припомни Захариева. Тя каза, че служебното правителство е дало 260 милиона по програма “Околна среда” и 188 милиона по ОП “Регионално развитие” за да се разплати с фирми и общини.
Относно КТБ Захариева е категорична, че “какъвто и да е сценарият трябва да се платят минимално гарантираните влогове”.
На въпроса значи ли че актуализацията е сигнал, че всеки, който иска пари ще ги получи Захариева отговори: “Не, не, в никакъв случай”.
За 160-те милиона за заплати в МВР, предвидени в актуализацията на бюджета, вицепремиерът с ресор икономика каза, че парламентът е този, който трябва да реши дали ще даде тези пари или ще измени закона, с който бяха вдигнати заплатите на служителите от това министерство и ще намали заплатите им.
“Но е факт, че е крайно време да се случат реформите. Има сектори, в които потъва като в черна дупка”, заяви тя.