Кристалина Георгиева – българския кандидат за поста зам.-председател на ЕК, отговарящ за бюджета и човешките ресурси, беше изслушана в Европейския парламент от депутати от комисиите по бюджети, по бюджетен контрол и по правни въпроси.
Всички 27 членове на екипа на избрания за председател на Комисията Жан-Клод Юнкер се явяват пред ЕП от 29 септември до 7 октомври, за да могат евродепутатите да преценят техните познания и програма в съответния ресор. Според правилника ЕК трябва да получи одобрение от ЕП, за да встъпи в длъжност. Очаква се това да стане на 1 ноември.
„Какво постигаме с всяко изразходвано евро? Как помагаме на хората в отделните страни? Имаме ли достатъчно добър контрол? Сигурни ли сме, че парите, които ни дават европейските данъкоплатци са защитени от измами? Осигуряваме ли достатъчни условия за служителите си така че да постигнат отлични резултати?“. Това бяха основните въпроси, за които Георгиева посочи, че ще търси решение, ако бъде одобрена за новия пост в ЕК.
Като свои приоритети тя посочи бюджета на ЕС и неговите насоки през 2016 г., обмислянето на система за събиране на собствени ресурси за общността и подготовката на бюджета за програмния период след 2020 г.
Според нея е от особено значение да се определят точните приоритети и ресурсите да се използват спрямо тях за постигането на най-добри резултати. Кристалина Георгиева напомни, че многогодишната финансова рамка на ЕС ще даде възможност за 1000 млрд. евро, а те ще генерират работа за 600 хил. души, заети в проекти по политиката на сближаване. „Но всичко това може да се изпълни, ако обещаните пари съществуват. Така стигаме до неразплатените средства – нещо, което се обсъжда във връзка с бюджета за 2015 г. Ако ме одобрите ще поема щафетата и ще се опитам да проведа успешно преговори по коригиращия бюджет за 2014 г., както и този за 2015 г., за да топим снежната топка от неразплатени задължения. Абсолютно съм убедена, че не го ли направим ще пострадаме самите ние, защото ще се забавят програмите в името на заетостта и растежа. Парите ще станат по-скъпи, защото ще трябва да се плащат лихви и от това ще пострадат репутацията ни и доверието към нас“, обърна се Георгиева към евродепутатите.
Тя беше категорична, че е необходим допълнителен контрол върху изразходването на европейските средства в държавите от ЕС, като подчерта, че и измамите, а не само кражбите, разрушават основите на Общността. Във връзка с това Кристалина Георгиева подкрепи обособяването на службата на прокурор на ЕС, както и силните функции на Европейска служба за борба с измамите (ОЛАФ). Георгиева подчерта още, че до края на мандата на комисията „Юнкер“ 40% от средните и високи мениджърски позиции трябва да бъдат заемани от жени, според програмата на самият председател.
Изслушването й в ЕП ще продължи три часа, в които трябва да отговори и на редица въпроси от страна на евродепутатите.