„Изпълнението на Националната програма „България в НАТО и Европейската отбрана – 2020“ ще стане в сътрудничество с НАТО и Европейския съюз“. Това заяви министърът на отбраната Велизар Шаламанов в изказването си по време на Индустриалния форум, който беше открит от президента и върховен главнокомандващ на Въоръжените сили на Република България Росен Плевнелиев в резиденция „Бояна“ днес, 10 октомври. Министърът на отбраната декларира, че поставените задачи пред сектора в рамките на служебния кабинет са изпълнени като провеждането на Индустриалния форум е цел номер четири след „Визия – 2020“, Националната програма „България в НАТО и в Европейската отбрана – 2020“ и ускорената акредитация на Центъра за изследване, изграждане и усъвършенстване на способности на НАТО за управление на кризи и реагиране при бедствия. „Има сериозни предизвикателства в управлението на проектите за модернизация, в сферата на разпореждане с излишъците от въоръжение, техника, имотите с отпаднала необходимост. Не се използват достатъчно ефективно нито отбранителните дружества, нито научните и изследователски звена. Установихме, че през последната година са забавени темповете на сътрудничество в рамките на НАТО и ЕС, които са двете организации, чрез които България може да постигне много повече“, каза министър Шаламанов. „Решението, което предлагаме, се базира на балансирано развитие на пакетите от способности между видовете въоръжени сили, родовете войски, ясна визия за използваните ресурси, ангажимент за повишаване на разходите за отбрана, търсене на начини за привличане на допълнителни средства“, заяви той.
България инициира нов модел на сътрудничество в Югоизточна Европа и Черноморския регион, ориентиран към проекти, базирани на най-добрите практики от Вишеградската група, Бенелюкс и Северния регион. „Всяка страна-член на НАТО и ЕС е добре дошла в този нов, отворен модел на сътрудничество“, подчерта министър Велизар Шаламанов.
По отношение на проектите за модернизация и сътрудничество с бизнеса министърът на отбраната обяви, че нито един проект в Националната програма – 2020 няма да бъде реализиран без участието на българската индустрия и наука. „Дори българското правителство да избере внос на въоръжение и техника от страни-членки на НАТО и ЕС, ще настояваме поддръжката и по-нататъшното развитие да става с участието на български изпълнители на конкурентна основа. Политиката „първо НАТО и ЕС“ е политика не просто за изграждане на способности, а политика за коопериране на нашата индустрия с индустрията на Алианса и Европейския съюз“, обяви министър Шаламанов.
Той заяви още, че ускореното въвеждане на системата за проектно управление ще бъде приоритетно. „България има много опит в проектно управление в рамките на Оперативните програми. Знаем, че рязко увеличение на разходите не може да бъде постигнато, но при добро планиране и управление на проектите постепенното нарастване на разходите ще доведе до балансирано повишаване на способностите“, допълни министърът на отбраната.
„България ще получи пълната подкрепа на НАТО за изпълнението на целите, заложени във „Визия – 2020“, която беше представена на Срещата на върха на НАТО в Уелс“, заяви помощник-генералният секретар на Алианса Хайнрих Браус. Той подчерта, че Индустриалният форум е много навременен и допринася към анализите в областта на отбраната след Срещата на върха. „Това, което Русия прави в Украйна, използването на военни сили, натиск и действия – може да си представите какво представлява за балтийските ни съюзници. За тях това е много тревожно. Анексирането на Крим предоставя платформа на Русия да разширява на юг влиянието си чрез доминиране в Черноморския регион. Затова имаме нужда от опита на България, военноморските ни възможности са изключително важни“, заяви Хайнрих Браус. Като друг голям риск пред сигурността той посочи „Ислямска държава“. „Искаме засилено присъствие на НАТО в източните ни съюзници – командни и контролни елементи, помощни сили като логистика, тилова подкрепа, оборудване и др. Ще засилим нашите учения, така че да бъдат по-адекватни на новите мисии и задачи на Алианса. Оперативната съвместимост е много важна“, каза Хайнрих Браус. Той приветства амбицията на България да обърне негативната тенденция за намаляване на разходите за отбрана след 2009 г. „В Брюксел сме готови да помогнем за реализиране на този план. Разгледахме внимателно „Визия – 2020“ – тя може да допринесе за трансформирането на Въоръжените сили на България в рамките на НАТО и ЕС. Всички съюзници трябва да се адаптират. Без това има реален риск да бъдем надхитрени от нашите противници. Заедно с промишлеността може да използваме всички механизми като „Интелигентна отбрана“ и други подходи, за да подобрим нашите способности“, заяви Хайнрих Браус. „Постигането на целите, заложени във „Визия – 2020“, би засилило ролята на България и нейното влияние като важен съюзник, който се намира в Югоизточна Европа и Черноморския регион, и е от стратегическо значение за НАТО. Документът поставя вашите действия на правилния път и е много важно какво ще бъде отношението на следващото правителство. Трябва да сте решителни и да постигнете отделянето на необходимите средства, за да постигнете целите на НАТО, а „Визия – 2020“ показва, че имате тази решимост“, каза помощник-генералният секретар на Алианса в заключение.