Централната избирателна комисия обяви официално имената на новоизбраните 240 народни представители в 43-ото Народно събрание.
Имената на двадесет депутати се дублират в две листи и те ще трябва да избират кой район ще представляват в 43-то Народно събрание.
Цветозар Томов разясни методът „Хеър-Ниймайер“, който се използва при определянето на мандатите. Това се наложи, тъй като днес отново имаше протести за изкривяванията при разпределението на мандатите.
„В България има доста сериозен дисбаланс в населението в отделните региони, който засилват вероятността да се появи аномалия при преразпределението по региони. Вторият фактор е обстоятелството , че се прибавят към националното разпределение гласове от гласуване извън страната, които не присъстват в регионалните разпределения. Това са двата главни фактора, които изкривяват процедурата и водят до аномалии, изразяващи се в това да се окаже, че пария с много нисък резултат в определен регион да вземе мандат“, посочи Томов. Той обясни, че рискът от подобни аномалии ще се намали, ако гласовете от чужбина бъдат смятани като дошли от отделен избирателен район или ако се изравнят мандатите в отделните избирателни райони.
Той поясни по-подробно като пример случаят с депутатите в Кюстендил. „Конкретно за Кюстендил на първия етап от разпределението ГЕРБ получава един цял мандат, БСП – също, другите два мандата са разпределени на ГЕРБ и „България без цензура“ като политическите сили с най-висок остатък. За да се уеднаквят резултатите от двете разпределения най-напред се „отнемат” онези мандати, които са на база най-малък остатък или иначе казано, зад които стоят най-малък брой избиратели”, обясни Томов. „Това преразпределение става до момента, в който мандатите от райони се уеднаквят с броят на всяка партия на национално ниво. Томов обясни, че преди да се стигне до даване на мандата на ДПС в различните стъпки той е и прехвърлян и отнеман от Реформаторския блок, Атака, Патриотичен фронт и АБВ. Ако имаше още литерации в района, мандатът щеше да отиде в БСП”, поясни Томов.
„В края на процедурата числата от регионалното и националното разпределение съвпадат. Цената на това съвпадение са няколко аномалии, най-голямата от които е в Кюстендил“, добави той.
Методът „Хеър-Ниймайер“ се прилага в България от 2009 година и се използва във всички избори от тогава насам, като няма никаква промяна, подчерта говорителят на ЦИК Александър Андреев. Той бе категоричен, че ЦИК може единствено да прилага предвиденото в Изборния кодекс и всякакво недоволство не би трябвало да бъде адресирано от комисията. На сайта на ЦИК е качена цялата процедура и всички математически сметки по метода, които водят до избирането както на Александър Методиев, така и на всички останали народни представители.
По отношение на постъпилите жалби към ЦИК за повторно преброяване на бюлетините от страна на кандидат-депутати говорителят на комисията Камелия Нейкова коментира, че по закон ЦИК няма как да извърши подобно повторно преброяване и тези жалби би трябвало да бъдат насочени към Конституционния съд.
Срам и позор за народа ни е този нелеп избор на ръководни лица…