Свилена Гражданска
Г-н Вачевски, сериозен е проблемът с пренаселените затвори у нас. Какви са плановете на Министерството на правосъдието за строителство на подобни обекти или разширяване на сегашните?
В края на март т.г. у нас беше направен мониторинг на затворите и следствените арести от Комитета против изтезанията към ЕС. Основният проблем, който бе констатиран от експертите от Брюксел, бяха голямата пренаселеност на обектите в България и лошите битови условия в тях. В заведенията от открит тип, в които се настаняват лишени от свобода с по-леки присъди до пет години за умишлени престъпления и такива от непредпазливост, жилищната среда е сравнително нормална. Докато при тези от закрит тип базата е изключително остаряла. Затворите са строени преди 80 години. Не навсякъде има санитарни възли в спалните и други битови изисквания не са спазени.
Затова според мен най-после трябва да се реализира строежът на нов затвор край София. Това е тема, която обсъждаме повече от десет години. През следващата седмица ще проведем разговори с фирми, които се занимават с изграждането на подобни комплекси. Водещи в света са три английски, две немски и една израелска компания.
За строителството на нов затвор са необходими между 80 – 100 дка площ. В тази връзка темата, която предстои да решим окончателно, е къде да бъде изграден подобен обект в област София. Огледани са няколко терена. Единият е в близост до с. Волуяк, а другият е край Гара Яна. Последното становище е, че вторият вариант е най-подходящият, защото ще е в по-голяма близост до столицата и на близките на затворниците ще им е по-удобно да ги посещават.
Капацитетът му ще е около 1200 души.
Какви средства ще са необходими за изграждането му?
За строителството на подобен затвор са нужни около 50 млн. евро и това няма как да стане със средства от държавния бюджет. Най-вероятно то ще започне по линията на публично-частното партньорство. Средствата, вложени от инвеститора, ще бъдат възстановени за определен период от Държавно предприятие „Фонд затворно дело”, което е търговското дружество, обслужващо стопанската дейност в затвора.
Спалните помещения ще са с необходимите санитарни възли, с постоянно течаща вода, условия за проветряване и осветление. В тях ще бъдат настанени максимум до двама лишени от свобода, а не както досега по около 20, което води до междуличностни конфликти.
Според европейските изисквания един човек трябва да разполага с не по-малко от 4 кв. м площ. В Закона за изпълнение на наказанията и задържането под стража сме поели ангажимент от 1 януари 2019 г. да изпълним тази норма. След този срок лишените от свобода могат да заведат дела срещу България и да ги спечелят.
Когато се строи такъв обект, трябва да бъдат предвидени и съответните производствени цехове, където затворниците да работят, медицински център или болница, училища, стаи за свиждане с близките и за адвокатски посещения. Всички тези компоненти е нужно да бъдат налице.
След като проведем преговорите с чуждестранните фирми, ще мога да кажа със сигурност какви ще бъдат параметрите за строителството на комплекса. В България не е изграждан нов затвор през последните 80 години за разлика от южната ни съседка Турция, където за двайсет години бяха построени около 30 обекта. Има си европейско ноу-хау, спрямо което ще бъдат направени комплексът и останалите затворнически общежития, които предвиждаме да реализираме. В момента по линия на Норвежкия финансов механизъм на територията на бивша база на МВР в Бургас реализираме ново затворническо общежитие от закрит тип. То ще е за около 350 лишени от свобода и ще бъде изградено по всички европейски критерии. Целта е да спомогне за намаляване на пренаселеността на затвора в морския град.
Какви срокове си поставяте, за да започне реализацията на проекта край София?
След като приключат преговорите, ще са нужни около 36 месеца за строителство. Най-вероятно тръжната процедура ще бъде обявена от следващото редовно правителство.
Същевременно една от препоръките на Комитета по наказания към ЕК е затворът в Белене да бъде изведен от острова. Затова през изминалата седмица направихме среща със собственика на „Свилоза“ АД и идеята ни е на територията на завода да бъде позиционирано общежитие. По този начин лишените от свобода ще бъдат настанени там и ангажирани в трудова дейност.
Какви средства са осигурени за ремонтите на затворите през тази година?
Парите, които са отделени за целта през 2014 г., са минимални. От държавния бюджет те са около 300 хил. лв. По Норвежкия финансов механизъм за тази година са 1,772 млн. лв. Част от тях са за обновяване на кухненския блок на психоболницата към затвора в Ловеч, за преструктуриране на общежитието в област Бургас, за строителството на професионален учебен център, който да обслужва Главна дирекция „Изпълнение на наказанията“ в Плевен. До един месец ще бъде открит и новият арест в Шумен, който отговаря на всички изисквания на ЕС. В момента се правят довършителни работи. Поставена е изолацията на покрива, санирани са и външните стени.
Първата копка за ремонта на сградата, където ще се помещава новият арест, бе направена на 15 април т.г. Парите за обновяването са по проекта „Подобряване на стандартите в затворите и арестите чрез ремонтиране на инфраструктурата, за да се осигури зачитане на човешките права”. Сградата ще разполага с 14 килии, всяка със собствен санитарен възел, топла вода, възможност за телевизия. Част от килиите ще са с големина 18 кв. м, ще има и по 20 кв. м. В тях ще могат да се настаняват от трима до четирима задържани. Предвижда се решетките да имат добър естетичен вид. Арестът ще разполага с модерно обзавеждане и оборудване, а при свиждане специално полимерно стъкло ще дели задържаните от техните посетители.
Действащият арест в Шумен се помещава в сграда, строена през 1972 г. В него няма дежурна стая и помещение за почивка на надзирателите.
Имате ли планове за разширяване на капацитета на обектите?
Това е много трудна задача, защото сградният фонд е остарял и физически, и морално. Ако трябва да реновираме затворите, ще са ни необходими десетки милиони лева. Там, където би могло да се преструктурира сградният фонд, ще търсим да осигурим средства, т.е. големите спални помещения да се преградят, така че те да са за двама до четирима лишени от свобода и да изпълним европейските изисквания.